Sobota 24. června 1922

12. druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvaluje smlouva mezi republikou Československou a Německou říší o urovnání tuzemského a cizozemského zdanění, zvláště o zamezeni dvojího zdaněni v oboru přímých daní, jakož i smlouva mezi Německou říší a Československou republikou o právní ochraně a právní pomoci ve věcech daňových, a závěrečný protokol, podepsané v Praze dne 31. prosince 1921 (tisk 3729).

Zpravodajem místo omluveného p. posl. dr. Hajna je místopředseda výboru p. posl. dr. Blaho za výbor zahraniční a za rozpočtový výbor p. posl. dr. Nosek. Mají páni zpravodajové nějaké korektury?

Zpravodaj posl. dr. Blaho: Nikoli.

Zpravodaj posl. dr. Nosek: Rovněž ne.

Předseda: Není tomu tak.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s ratifikačním usnesením tak, jak bylo přijato poslaneckou sněmovnou ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala schvalovací usnesení také ve čtení druhém a tím je vyřízen poslední odstavec pořadu dnešní schůze.

Zbývá nám ještě rozhodnouti

hlasováním o naléhavých interpelacích podle § 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o nich.

Je to nejprve naléhavá interpelace posl. Housera, Kučery a soudr. ministru vnitra, že se protizákonně provádí řád volení v obcích a nevypisují volby do obecních zastupitelstev (tisk 3708).

Žádám, aby byl přečten jednak nadpis, jednak petit této interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3708. Naléhavá interpelace posl. Housera, Kučery a soudr. ministru vnitra, že se protizákonně provádí řád volení v obcích a nevypisují volby do obecních zastupitelstev.

Podepsaní táží se:

1. Je panu ministrovi známo, že dohlédací úřady nedbají zákonných ustanovení řádu volení v obcích a nevypisují voleb do obecních zastupitelstev?

2. Dostaly zmíněné úřady od úřadů vyšších pokyn k tomuto protizákonnému jednání?
3. Co hodlá pan ministr zaříditi, aby politické úřady a na Slovensku administrativní vrchnosti plnily ustanovení zákona z 31. ledna 1919 a aby neprodleně vypsány byly volby do obecních zastupitelstev?

Podatelé navrhují, aby rozprava zahájena byla dne 26. června 1922.

Předseda: Kdo tedy souhlasí, aby této interpelaci přiznána byla rozprava podle § § 69, 65 a 68 jedn. řádu a aby rozprava tato podle návrhů podatelů zahájena byla 26. června 1922, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, rozprava této naléhavé interpelace přiznána nebyla. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Teď máme rozhodnouti o naléhavé interpelaci posl. Daruly, Svetlika, Tausika a soudr. ministerskému předsedovi, ministru vnitra a min. s plnou mocí pro Slovensko o útoku četníků na lid v Novém Městě n. Váhom dne 14. června 1922 (tisk 3709).

Žádám, aby bylo přečteno záhlaví a petit.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3709. Naléhavá interpelace posl. Daruly, Svetlika, Tausika a soudr. min. předsedovi, ministru vnitra a ministru s plnou mocí pro Slovensko o útoku četníků na lid v Novém Městě n./V. dne 14. června 1922, při němž byl zastřelen dělník Josef Psotný a sedm osob těžce zraněno, a písemném prohlášení vlády o tomto případě.

Ptáme se vlády:

Je vláda ochotna ihned odstraniti krvavý, protilidový režim na Slovensku a v Podkarpatské Rusi?

Je vláda ochotna vymýtiti provokatéry dělnictva ze svých orgánů?

Je vláda ochotna prohlásiti, že nebude dávati státní orgány do služeb kapitalistických zaměstnavatelů při hospodářských sporech s dělnictvem?

Je vláda ochotna poskytnouti náhrady raněným a poškozeným?

Předseda: Kdo souhlasí s tím, aby této naléhavé interpelaci p. posl. Daruly, Svetlika, Tausika a soudr. byla přiznána rozprava podle § 69 jedn. řádu a rozprava tato aby byla zahájena po skončení rozpravy o naléhavé interpelaci první, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Rozprava této naléhavé interpelaci nebyla přiznána.

Teď je nám rozhodnouti o naléhavé interpelaci posl. Zierhuta a druhů ministrovi sociální péče, že se nezákonně brání zřizovati nemocenské pokladny pro zemědělské a lesní dělnictvo (tisk 3717).

Žádám o přečtení záhlaví, jakož i petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3717. Naléhavá interpelace posl. Zierhuta a druhů ministrovi sociální péče, že se nezákonitě brání zřizovati nemocenské pokladny pro zemědělské a lesní dělnictvo.

Tážeme se:

1. Jest pan ministr sociální péče ochoten ihned a vůbec zrušiti někdejší svůj výnos zemským politickým správám, jímž se protahuje zřizování nemocenských pokladen pro zemědělské dělnictvo?

2. Chce pan ministr ihned naříditi zemským politickým správám, aby zřizování nemocenských pokladen pro zemědělské dělnictvo tam, kde jsou zákonné předpoklady, podporovaly pokud možno nejrychlejším projednáním věcí a postaviti se rozhodně a se vší mocí proti každému úmyslu věc prodlužovati?

Pro mimořádnou důležitost a naléhavost věci žádáme pana ministra, aby neprodleně učinil v plné schůzi sněmovny své prohlášení.

Předseda: Kdo souhlasí s tím, aby sdělené právě interpelaci p. posl. Zierhuta a druhů byla přiznána pilnost, resp. aby zahájena byla rozprava dne 26. června, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Rozprava této interpelaci přiznána nebyla.

Teď je nám rozhodnouti o naléhavé interpelaci téhož pana poslance ministru zásobování o spekulaci kontingentním obilím. Žádám, aby byla přečtena.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3718. Naléhavá interpelace posl. Zierhuta a druhů ministrovi zásobování o spekulacích s kontingentním obilím.

Tážeme se:

1. Ví pan ministr zásobování o tom, že se zabavené a odevzdané kontingentní obilí z rozděloven nedodalo spotřebitelům, nýbrž bylo dáno do volného obchodu?

2. Ví pan ministr dále, že se s tímto obilím dokonce obchodovalo na plodinové burse?

3. Chce pan ministr pro toto zneužití moci s kontingentním obilím pohnati k odpovědnosti odpovědné úřady a postarati se o to, aby byly provinilé osoby podle zákona potrestány a aby se takovéto zneužití nemohlo již prováděti?

Žádáme pana ministra, aby na tento dotaz co nejrychleji učinil prohlášení v plné schůzi sněmovny.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s tím, aby přiznána byla naléhavost této interpelaci, resp. aby zahájena byla rozprava o této interpelaci posl. Zierhuta a druhů, a to podle návrhů pánů podatelů dne 26. června, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Rozprava přiznána nebyla.

Teď zbývá nám rozhodnouti ještě o naléhavé interpelaci téhož pana poslance min. předsedovi o zamýšleném postátnění pohraničních lesů. Žádám, aby byla přečtena.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3719. Naléhavá interpelace posl. Zierhuta a druhů min. předsedovi jako předsedovi min. rady o zamýšleném postátnění pohraničních lesů.

Tážeme se:

1. Chce ministerská rada podrobiti návrh pozemkového úřadu na sestátnění pohraničních lesů přesnému věcnému vyšetření se zřetelem na předstírané odůvodnění, a potom teprve učiniti své rozhodnutí?

2. Chce pan ministerský předseda návrh pozemkového úřadu, kdyby byl již proti očekávání přijat, oznámiti sněmovně s důvodovou zprávou?

3. Chce pan ministerský předseda odložiti provedení tohoto postátnění, až se projednáním ve sněmovně vyjasní právní stav a důvody?

Poněvadž by delším tajením plánů postátnění pohraničních lesů ještě více vzrostla nejistota a neklid německého lidu, žádáme pana ministerského předsedu, aby co nejrychleji podal přímé vyjádření na tento dotaz.

Předseda: Kdo souhlasí s tím, aby byla zahájena rozprava o sdělené právě interpelaci a aby rozprava zahájena byla dne 26. června, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Rozprava této interpelaci přiznána nebyla.

Teď je nám ještě rozhodnouti o některých lhůtách.

Přikazuji výboru rozpočtovému vládní návrhy:

Tisk 3734. Vládní návrh zákona o poskytnutí bezúročné státní zápůjčky 15,000.000 Kč na nejnutnější investice města Českého Těšína.

Tisk 3737. Vládní návrh zákona, jímž se doplňuje zákon ze dne 24. června 1920, č. 417 Sb. z. a n., o čtvrté státní půjčce republiky Československé a o účasti majitelů rakouských a uherských válečných půjček na její upisování,

a navrhuji, aby mu stanovena byla k podání zprávy lhůta 24 hodin.

Kdo s navrženou lhůtou souhlasí, prosím, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůta je přijata.

Dovolenou na dnešní schůzi udělil jsem posl. Davidovi pro neodkladné zaměstnání.

Dovolenou na pondělí dne 26. června udělil jsem posl. Stodolovi pro neodkladné zaměstnání, na pondělí a úterý dne 26. a 27. června posl. Jos. Křížovi z rodinných důvodů.

Byly provedeny některé změny ve výborech. Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Ústavně-právní výbor zvolil dne 24. června 1922 zapisovatelem posl. Chalupníka.

Klub českoslov. socialistů vyslal do výboru zemědělského posl. Práška za posl. Laube.

Předseda: Došly tyto návrhy:

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Návrh posl. Draxla, Laube a spol., kterým se pozměňují ustanovení §u 34 zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 260 Sb. z. a n., jakož i zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 296 Sb. z. a n., o úpravě uhelného hospodářství.

Předseda: Dnes tiskem rozdány byly některé zprávy.

Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 3745. Zpráva výboru sociálně-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3416) o bratrských pokladnách.

Tisk 3743. Zpráva I. výboru branného, II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3592), kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe.

K tisku 3752. Zpráva menšiny sociálně-politického výboru k vládnímu návrhu zákona (tisk 3723) o sborech stráže bezpečnosti.

Tisk 3748. Zpráva výboru pro veřejné zdravotnictví, výboru sociálně-politického, ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2363), kterým se upravuje výslužné lékařů obecních a obvodních, přeložených na odpočinek před účinností zákona ze dne .......... č. ... Sb. z. a n., kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po obecních a obvodních lékařích, zemřelých před účinností zákona zprvu uvedeného.

Tisk 3753. Zpráva sociálně-politického a rozpočtového výboru o vládním návrhu zákona (tisk 3593), jímž se upravují služební požitky četnických vrchních strážmistrů, kteří jsou veliteli stanic (okresů) nebo kteří konají rovnocennou službu četnickou.

Tisk 3744. Zpráva výboru zdravotního, sociálně-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3676), kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní.

Tisk 3750. Zpráva rozpočtového a sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk 3728) o propočítání služební doby příslušníkům československého četnictva.

K tisku 3751. Zpráva menšiny sociálně-politického výboru k vládnímu návrhu zákona (tisk 3724), jímž se mění některé zákony o služebních poměrech učitelstva veřejných škol obecných a občanských.

Tisk 3751. Zpráva výboru kulturního sociálně-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3724), jímž se mění některé zákony o služebních poměrech učitelstva veřejných škol obecných a občanských.

Tisk 3679. Zpráva výboru soc.-politického o vládním návrhu zákona (tisk 3530), jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 18. března 1921, č. 130 Sb. z. a n., kterým se upravují zaopatřovací požitky bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém.

Tisk 3746. Zpráva výboru soc.-politického a ústavně-právního o vládnom návrhu zákona (tisk 3529), ktorým sa všeobecne upravujú právné pomery medzi zamestnávatelmi a zamestnancami na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi.

Tisk 3749. Zpráva I. výboru rozpočtového a II. výboru ústavno-právneho o vládnom návrhu zákona (tisk 3725) o prozatimnej úprave poručenskej a opatrovníckej agendy na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi.

Tisk 3752. Zpráva výboru soc.-politického, ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 3723) o sborech stráže bezpečnosti.

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány a současně přikázány výboru iniciativnímu návrhy.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 3747. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly, Vaculy a soudr. na revisi provisorního autonomního celního tarifu.

Tisk 3741. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly, dr. Černého a druhů na změnu některých ustanovení zákonů ze dne 17. října 1919, č. 568 Sb. z. a n., o trestání válečné lichvy a ze dne 18. března 1921, č. 129 Sb. z. a n., o trestních pracovních oddílech, částečném vyloučení podmínečného odsouzení, obmezeném odkladu trestu při trestných činech pro válečnou lichvu a podloudný vývoz a zrušení zákona ze dne 17. října 1919, č. 567 Sb. z. a n., o lidových soudech pro trestání válečné lichvy (soudech lichevních).

Předseda: Iniciativní výbor ve své schůzi dne 24. června 1922 přikázal k řádnému projednání návrhy výborům, a to jak následuje:

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Výboru ústavně-právnímu:

Tisk 3706. Návrh posl. dr. Spiny, Kaisera a druhů na vzájemné vyrovnání pohledávek a dluhů v rakousko-uherských korunách mezi československými a cizími věřiteli a dlužníky.

Tisk 3736. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly a soudr. na změnu a doplnění zákona ze dne 7. dubna 1870, čís. 43 ř. z., jímž zrušují se §§ 479, 480 a 481 obecného zákona trestního a vydávají se nařízení zvláštní ve příčině úmluv do práce najímajících nebo pracujících, aby vynutili nějaké výjimky se strany práce a ve příčině úmluv živnostníků, aby zvýšili cenu zboží obecenstvu na újmu.

Tisk 3739. Návrh posl. Špatného, Trnobranského, Pšeničky a spol., aby byl vydán zákon, kterým se doplňuje § 21 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 329 Sb. z. a n., ustanovením o pachtu obecních polí a luk (současně přikázán též výboru zemědělskému.)

Tisk 3741. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly, dr. Černého a druhů na změnu některých ustanovení zákonů ze dne 17. října 1919, č. 568 Sb. z. a n., o trestání válečné lichvy a ze dne 18. března 1921, č. 129 Sb. z. a n., o trestních pracovních oddílech, částečném vyloučení podmínečného odsouzení, obmezeném odkladu trestu při trestných činech pro válečnou lichvu a podloudný vývoz a zrušení zákona ze dne 17. října 1919, č. 567 Sb. z. a n., o lidových soudech pro trestání válečné lichvy (soudech lichevních) (současně přikázán též výboru zásobovacímu).

Výboru zemědělskému:

Tisk 3731. Návrh posl. Adámka, Šamalíka a soudr. na změnu zákona ze dne 22. prosince 1920, čís. 683 Sb. z. a n., o opatření strojených hnojiv v roce 1921 (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Tisk 3732. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly, Štolby a soudr. na doplnění zákona ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., kterým se mění obecní statek v kmenové obecní jmění (současně přikázán též výboru ústavně-právnímu).

Tisk 3738. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly, Prokůpka a soudr. na vydání zákona o veřejné podpoře opatřování krmiva a steliva (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Předseda (zvoní): Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v pondělí dne 26. června 1922 v 9 hodin dopoledne s tímto

pořadem:

1. Zpráva výboru zdravotního, sociálně-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3676), kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 4332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní (tisk 3744).

2. Zpráva výboru zdravotního, sociálně-politického, ústavně - právního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2363), kterým se upravuje výslužné lékařů obecních a obvodních, přeložených na odpočinek před účinností zákona, kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po obecních a obvodních lékařích zemřelých před účinností zákona zprvu uvedeného (tisk 3748).

3. Zpráva výboru soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3593), jímž se upravují služební požitky četnických vrchních strážmistrů, kteří jsou veliteli stanic (okresů), nebo kteří konají rovnocennou službu četnickou (tisk 3753).

4. Zpráva výboru rozpočtového a soc.-politického k vládnímu návrhu zákona (tisk 3728) o propočítání služební doby příslušníkům československého četnictva (tisk 3750).

5. Zpráva výboru sociálně-politického, ústavně-právního a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3723) o sborech stráže bezpečnosti (tisk 3752) a zpráva menšiny výboru soc.-politického (k číslu 3752).

6. Zpráva výboru ústavně - právního o vládním návrhu zákona (tisk 3727), kterým se ruší a mění některá ustanovení řádu volení v obcích ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n.

7. Zpráva výboru soc.-politického a ústavně-právního o vládnom návrhu zákona (tisk 3529), ktorým sa všeobecne upravujú právne pomery medzi zamestnávateľmi a zamestnancami na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi (tisk 3746).

8. Zpráva výboru rozpočtového a ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 3725) o prozatímní úpravě poručenské a opatrovnické agendy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi (tisk 3749).

9. Zpráva výboru ústavno - právneho o vládnom návrhu zákona (tisk 3694) o prozatýmnej úprave sriadenia obcí na Slovensku (tisk 3735).

10. Zpráva výboru zemědělského o návrhu posl. Dubického, Vraného, Nejezchleba-Marchy a soudruhů (tisk 3473) a vládním návrhu zákona (tisk 3695) o obnově prozatímného vnuceného pachtu (tisk 3742).

11. Zpráva výboru sociálně-politického o vládním návrhu zákona (tisk 3530), jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 18. března 1921, č. 130 Sb. z. a n., kterým se upravují zaopatřovací požitky bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém (tisk 3679).

12. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvaluje smlouva mezi republikou Československou a říší Německou o ochraně právní a právní pomoci ve věcech občanských podepsaná v Praze dne 20. ledna 1922, jakož i dodatkový protokol (tisk 3722).

13. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvaluje Mezinárodní úmluva o zřízení Mezinárodního Ústavu zimného, uzavřená dne 21. června 1920 v Paříži (tisk 3720).

14. Druhé čtení osnovy zákona o potírání pohlavních nemocí (tisk 3726).

15. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se povoluje užíti dílcích dlužních úpisů, které vydá hlavní město Praha do úhrnné výše 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, k ukládání nadačních, sirotčích a pod. kapitálů, pak platiti cla slosovanými titry a splatnými kupony (tisk 3716).

16. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se Hlavní puncovní úřad v Praze podřizuje ministerstvu veřejných prací (tisk 3714).

17. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění některé zákony o služebních poměrech učitelstva veřejných škol obecných a občanských (tisk 3751).

18. Druhé čtení osnovy zákona o pojištění u bánských bratrských pokladen (tisk 3745).

Je snad nějaká námitka proti tomuto mému návrhu? (Nebyla.)

Není jí. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v neděli dne 25. června 1922 ve 2 hod. 5 min. ráno.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP