Úterý 26. října 1920

Vládnímu nařízení ze dne 3. srpna 1920, č. 471 Sb. z. a n., o úpravě pachtovného z polních hospodářství a zemědělských pozemků, vydanému na základě zmocňov. zákona, bylo schválení odepřeno; zároveň pak přijata byla tato resoluce:

"Vládě se ukládá, aby materii obsaženou ve 4. a 5. odstavci denního pořádku dnešní schůze (nařízení o úpravě pachtovného z polních hospodářství a zemědělských pozemků a vládní návrh neodkladného Opatření, jímž se prodlužuje o 1 rok ochrana drobných zemědělských pachtýřů), předložila znovu k zpracování jako neodkladné Opatření již v příští schůzi Stálého výboru."

Ve schůzi dne 29. září 1920 schválena byla k návrhu vládnímu úprava (arrangement), týkající se zachování nebo obnovy práv průmyslového vlastnictví poškozených světovou válkou, uzavřená v Bernu dne 30. června 1920, v tomto znění:

"Stálý výbor dle § 54. ústavní listiny Československé republiky usnáší se podle § 54. této ústavní listiny na tomto opatření:

1. Úprava, týkající se zachování nebo obnovy práv průmyslového vlastnictví, poškozených světovou válkou, podepsaná v Bernu dne 30. června 1920, se schvaluje.

2. Vládě se ukládá, aby úpravu tuto publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu Československého.

3. Ministru zahraničních věcí se ukládá, aby v dohodě se všemi súčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je potřebí ku provedení této úpravy."

Ve schůzi konané dne 8. října 1920 bylo schváleno:

Opatření Stálého výboru, jímž se přiznává zápůjčce 50,000.000 Kč města Bratislavy osvobození od kolků a poplatků a povoluje se používati jejich titrů k uloženi sirotčích, nadačních a pod. kapitálů.

Opatření o měně na Československém Těšínsku spolu s nařízením ze dne 3. srpna 1920, č. 468 Sb. z. a n.

Opatření, kterým se upravuje z důvodů války promlčení práva ku předpisu a vymáhání pojistného.

Opatření o úpravě pachtovného z polních hospodářství a zemědělských pozemků a o obnově drobných zemědělských pachtů.

V téže schůzi schválena byla tato nařízení vládní, vydaná na základě zmocňovacího zákona:

Nařízení vlády ze dne 15. července 1920, čís. 481 Sb. z. a n., o upotřebení obilí a mlýnských výrobků ke krmení. Při tom přijat byl resoluční návrh posl. dr. Spiny, kterým se vláda vyzývá, aby vládní nařízení č. 481 ze dne 15. července 1920 při §§ 2., 3. a 5. ve smyslu pokynů uvedených v přílohách doplnila resp. změnila.

Přílohy: v § 2. po odstavci 2. budiž vsunuto:

"V krajinách bez pěstění cukrovky a se silným úředně stanoveným vyzimováním chlebovin zvyšuje se množství pro skrmení uvolněné zadiny na 30%. V případech, na něž zvlášť nutno bráti ohled, může na žádost dotyčného rolníka na potvrzení obecního úřadu odvedení zadiny vůbec býti prominuto."

§ 3.: v odstavci 1. buďtež vsunuta mezi: "tažný dobytek" a "pokud zbude" slova: "právě jako pro racionální chov telat až do 10 měsíců za kus a den 1 kg."

§ 5.: po odstavci 2. budiž vsunuto: "vyňaty jsou kraje bez pěstění cukrové řepy a s prokázaným silným vyzimováním chlebovin."

V téže schůzi schváleno bylo: nařízení vládní ze dne 26. srpna 1920, kterým vyhlášeno bylo na celém území Podkarpatské Rusi stanné právo;

nařízení vládní ze dne 20. srpna 1920, č. 490 Sb. z. a n., jímž se zrušuje nařízení vlády ze dne 23. března 1920, č. 192 Sb. z. a n., o dopravě koží a obuvi;

nařízení ze dne 3. září 1920, č. 503 Sb. z. a nař., o prozatímním vyměření daně z příjmů a daně válečné osob fysických;.

nařízení ze dne 3. září 1920, č. 502 Sb. z. a n., o uvolnění obchodu mýdlem a mýdlovým práškem.

Podle § 54. ústavní listiny předkládá se tato zpráva o činnosti Stálého výboru s doložením, že opatření, kterých neschválí obě sněmovny do dvou měsíců od sejití, pozbývají další platnosti.

Ve smyslu formálním navrhuji, aby jednotlivá opatření, jakož i ratifikace byly přikázány výboru, jehož zvolení navrženo bylo v návrhu přečteném právě panem předsedajícím.

Místopředseda inž. Botto (zvoní): Dám hlasovať o prečítanom návrhu na zriadenie 24 členného výboru na preskúmanie práve podanej zprávy, ktorá bola rozdaná i tiskom, ako i o stanovení lehoty tomuto výboru.

Konštatujem, že poslanecká snemovňa je schopná sa usnášať.

Podľa § 47. jednacieho poriadku o tomto návrhu treba rozhodnúť bez rozpravy, prostým hlasovaním.

Prosím pánov poslancov, aby zaujali svoje miesta. (Děje se.)

Kdo súhlasí s návrhom poslanca Tomáška a súdr., o ňomž som sa práve zmienil, prosím, aby pozdvihol ruku. (Děje se.)

To je väčšina, návrh je tedy prijatý.

Žiadam pánov predsedov, aby s najväčším urýchlením oznámili snemovnej kancelárii kandidátov svojich klubov.

Předseda Tomášek (ujímaje se předsednictví - zvoní): Přerušuji projednávání denního pořadu a míním ukončiti schůzi.

Navrhuji, aby se konala příští schůze poslanecké sněmovny zítra ve středu dne 27. října t. r. v 11 hod. dopoledne s tímto

denním pořadem:

Předně nevyřízené odstavce dnešního denního pořadu, totiž

1. Zpráva ústavního a rozpočtového výboru o vládním návrhu zákona stran úpravy zdravotní služby v obcích.

2. Volba terna po jmenování člena a náhradníka ústavního soudu.

Dále

3. Volba 24členného výboru ku prozkoumání zprávy o činnosti Stálého výboru.

4. Doplňovací volba do Stálého výboru podle § 54. ústavní listiny.

5. Hlasování o návrhu, aby jednání o finančním zákonu provedeno bylo podle § 55. jednacího řádu.

Je snad nějaká námitka proti mému návrhu? (Nebyla.)

Není jí. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

Konec schůze ve 12 hodin 50 minut.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP