Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2866.

Odpověď

ministra národní obrany na dotaz členů Národního Shromáždění R. Bechyně, Dra Meissnera, V. Johanise, B. Ecksteinové, J. Marka a Soudruhů (tisk 2728) o událostech při voličské schůzi v Litoměřicích dne 26. března 1920.

K prvému bodu dotazu podotýkám, že případ litoměřický byl předmětem jednání v branném výboru Národního shromáždění dne 7. dubna t. r. a v mé nepřítomnosti podal žádané vysvětlení pan generální inspektor čs. vojsk Dr. Machar.

Ministerstvo mnou řízené, jakmile obdrželo zprávu o událostech 26. března při voličské schůzi v Litoměřicích, nařídilo telegraficky přísné vyšetřování, kterým pověřen byl přímo teritoriální brigádník pluk. Lašek.

Zmíněná schůze byla ustavující schůzí k zajištěni volebního bloku mezi tamnější stranou »Deutschnationale Partei« a »Partei der Nationalsocialisten«, při které se obě strany shodovaly v ostrých útocích na státní správu.

Posádkové velitelství nebylo o schůzi vyrozuměno, jinak při upozornění, jakým směrem se patrně ponesou řeči, mohlo by naříditi vojenskou pohotovost a postarati se, aby vojíni nezasáhli rušivě.

Účast vojínů na této schůzi jest nesporná. Nepodařilo se však dosud zjistiti jména a počet účastníků, kteří až na jednoho či dva námořníky byli vesměs legionáři z tamnějšího kursu finanční pohraniční stráže.

Kdo vojíny popudil k zakročení, respektive k rozbití schůze, zůstává rovněž posud nevyjasněno. Dle svědeckých výpovědí působila rozčilujícím způsobem hlavně pověst, že schůze se účastní Lodgman, známý vojínům hlavně výrokem, ze neuznává presidenta Masaryka a zákonů, které dává Národní shromáždění. Vojíni, patrně umluveni, za průběhu schůze vnikli do sálu s pokřikem »Všecko ven«, a hlavně pátrali po Lodgmanovi, který vůbec nebyl přítomen. Došlo pak při odporu přítomných k násilnostem i věcné škodě, což je zajisté zjev velmi politování hodný, tolik však mohu konstatovati dle výsledků vyšetřování, že nebylo použito zbraně a nebyl nikdo pobodán.

Zprávy o případu v německém listu byly s pochopitelnou tendencí přehnány. Spisy byly k dalšímu řízení proti neznámým pachatelům postoupeny vojenskému zástupci v Terezině, který vede vyšetřování pod č. j. 0 850/20.

Nelze mi proto v přítomné době sděliti více o tomto politování hodném přehmatu příslušníků vojska, který bude jistě potrestán plnou přísností zákona.

V Praze dne 21. května 1920.

Ministr národní obrany:
V. Klofáč v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP