Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2862.

Odpověď

ministra národní obrany

na dotaz člena Národního shromážděni Vojtěcha Zavadila a soudr., tisk č. 2545,

ve věci práv a kompetence osvobozovací komise při okresní správě politické v Žižkově a počínání četníků ve věcech vojenských.

Odpověď na tento dotaz poskytuje mi vhodnou příležitost, abych na konkrétním případě ukázal, jak obtížnou je úloha ústředního úřadu při sprošťování.

František Stárek, rozený 1898, tesař a syn rolníka v Březí na okrese Žižkovském, vojín dělostřeleckého pluku, žádal 16. října 1919 o další sproštění k vedení usedlosti 68 měr polí a tesařské živnosti svého nemocného otce, který utržil si ve vojenské službě v Albansku malarii.

Takto odůvodněná žádost, potvrzená dne 20. října 1919 obecním úřadem v Březí a doporučená okresní sprošťovací komisí v Žižkově dne 22. října 1919 byla ministerstvem národní obrany příznivě pod č. j. 169329 dne 31. října 1919 vyřízena a žadatel byl sproštěn do 31. března 1920.

Ihned dne 29. října 1919 oznámil však starostenský úřad obce Březí podáním s podpisy starosty a dvou členů obecní rady okresní správě politické v Žižkově, že podle přesné informace jest žadatelův otec držitelem pouze 19 měr orné půdy, zcela zdráv a práce schopen, stejně jako jeho manželka a mladší, silný syn 16 let starý, že tudíž jeho hospodářství není vojenskou službou syna nijak ohroženo.

Hlášení okresního četnického inspektorátu vysvětluje případ takto:

Když Stárek podal žádost obecnímu starostovi k potvrzení pravdivosti jeho údajů, potvrdil mu ji zmíněný starost z toho ohledu, aby měl od něho pokoj, neb by jej jinak neustále obtěžoval. V krátkém čase, asi v měsíci listopadu 1919, dostal se Stárek s obecním starostou do slovní potyčky, ve které starostovi Josefu Čermákovi vytkl, že neplní své povinnosti správně a že to dokáže tím, že svého času potvrdil žádost o osvobození jeho syna Františka, ačkoliv důvody byly uvedeny nesprávně. Na tuto výtku učinil obecní starosta dodatečné oznámení okresní politické správě v Žižkově, která nařídila četnické stanici v Radešovicích vyšetřiti přesně rodinné a majetkové poměry žadatelovy.

Výsledek tohoto pátrání jest:

Josef Stárek, otec dělostřelce Františka Stárka z Březí č. 44, okr. Žižkov, jest 46 roků stár, jeho manželka je 45 roků stará, oba jsou silné konstrukce, zdrávi a ku každé hospodářské práci schopni.

Mimo syna Františka, který t. č. činně slouží u čsl. dělostř. pl. č. 105 v Jindř. Hradci, nachází se doma ještě 15letý syn Jaroslav, který na své stáří jest neobyčejně silně vyvinutý.

Josef Stárek je majitelem 4 korců vlastního pole, dále má 10 korců najatého pole a mimo toho obdělává svým rodičům 3 korce pole, které jest vlastnictvím posléze zmíněných. Stárek drží sobě 3 kusy hovězího dobytka, s kterým tyto polnosti obdělává. Podle nynějších cen obnáší majetek Stárka okolo 25 až 30 tisíc korun, nemá Stárek na své nemovitosti dluhů a má míti spíše nějaké peníze ušetřené.

Syn František jest vyučený tesařsky pomocník a pracoval před svým povoláním k vojsku neustále u svého řemesla; pouze tu a tam v případu velmi pilných prací doma vypomáhal. Druhý syn Jaroslav pomáhá stále svým rodičům u vykonávání polních prací.

Okresní správa politická předložila tento dokument sprošťovacímu oddělení ministerstva národní obrany, které podle své povinnosti hned dne 18. listopadu 1919 výnosem č. j. 175497 sproštění to zrušilo, jelikož provedeno bylo jen na základě nesprávných údajů, a dalo vyrozuměti žadatele lístkem zrušovacím.

Stárek však nenastoupil vojenské služby a dne 8. prosince podal novou žádost o sproštění, tentokráte však nikoliv pro otcovu živnost, nýbrž pro tesařský závod Josefa Koreše v Říčanech s odůvodněním, že je nepostradatelný v tomto podniku, jakožto zapracovaná tesařská síla. V žádosti bylo uvedeno staré sproštění do 31. října 1919, bylo však zamlčeno, že nově povolené sproštění do dne 31. března 1920 bylo zrušeno.

Obecní úřad v Říčanech žádost potvrdil 11. prosince 1919 s poznámkou, že Stárek již více let pracuje v závodě Korešově a také okresní komise sprošťovací na Žižkově opětně uznala důvody v žádosti uvedené správnými a osvobození doporučila.

Ministerstvo národní obrany při tomto zřejmém rozporu ovšem nemohlo, než žádost zamítnouti, což se stalo rozhodnutím ze dne 24. prosince 1919, č. j. 1999944.

Tu do třetice podal Stárek žádost novou dne 23. ledna 1920, tentokráte jako syn rolníka pro hospodářství Václava Baka v Pacově čp. 42, s odůvodněním, že tento má 27 korců polí, je sám, s prací nemůže býti hotov a potřebuje proto Stárka k vedení hospodářství a k provedení přístavby hospodářského stavení.

V žádosti této uváděl sproštění do 31. března 1920 a zamlčel, že sproštění to bylo již 13. listopadu zrušeno.

Žádost byla potvrzena obecním úřadem v Pacově a okresní komise žižkovská rovněž tentokráte uznala uvedené důvody za správné a doporučila »další« osvobození.

Ministerstvo národní obrany zamítlo také tuto žádost rozhodnutím č. j. 232422 z 3. února t. r.

Příznivé návrhy okresní sprošťovací komise v Žižkově nemohly býti vzaty v úvahu, jelikož komise ta, jak jsem vylíčil, uznávala napořád veškeré důvody Stárkovy v žádostech za sproštění za správné a vesměs je potvrzovala, ať šlo o živnost otcovu v Březí nebo o tesařsky závod v Říčanech, či dokonce o hospodářství v Pacově, ačkoliv tato obec nespadá ani vůbec do kompetence její, nýbrž do kompetence okresní komise pelhřimovské a neměla býti proto na Žižkově vůbec projednávána.

Okresní komise na Žižkově přestoupila tím meze své pravomoci a jednala výslovně proti předpisu bodu 6. reformy sprošťovacího výnosu M. N. O., oddělení III., doplň. č. j. 4600 ze dne 20. února 1919. který ukládá okresní sprošťovací komisi za povinnost, aby podrobila každý případ zralé úvaze, rozhodovala věcně, přísně nestranně, nepodléhala vnějším vlivům a řídila se pouze hlasem spravedlnosti; zanedbala i pokyn sprošťovací reformy, že nárok na sproštění mají pouze osoby skutečně nenahraditelné, jejich povolání k činné službě by uškodilo veřejným zájmům, nejpřísněji však že mají býti posuzovány případy nejmladších ročníků.

V daném případě nešlo o veřejný zájem, nýbrž o to, aby František Stárek byl stůj co stůj sproštěn vojenské služby, ač náleží ročníku 1898, který v prvé řadě je povinen sloužiti činně.

Trestní oznámení, jež bude odtud učiněno, prokáže to docela nesporně.

Bylo-li nyní okresní komisí sprošťovací v Žižkově vydáno Stárkovi k nové žádosti z 3. února 1920 vyčkávací osvědčení, ač dosud veškeré sprošťovací žádosti byly zamítány, stalo se tak zřejmě proti ustanovení o sprošťovací reformě bod 5. výnos M. N. O. - III. doplň. č. j. 4600/1919, které praví, že se nesmí vydati vyčkávací osvědčení osobám v činné službě vojenské nebo na dočasné dovolené.

Vysvědčení takové je samozřejmě neplatno, nemůže býti uznáno vojenskými orgány a nucené jeho narukování bylo pouze logickým důsledkem.

Dne 13. ledna 1920 obdržela proto četn. stanice v Radešovicích od čsl. dělostř. pl. č. 105 v Jindř. Hradci pod č. j. 1122 ze dne 9. ledna 1920 písemný rozkaz, by dělostřelec Frant. Stárek byl k narukování ku svému pluku donucen, jelikož osvědčení, na základě kterého byl od plnění vojenské povinnosti sproštěn, jest zrušeno.

Od toho času byl Frant. Stárek četnictvem v Radešovicích několikráte vyzván, by narukoval, aneb sobě přinesl od svého pluku potvrzení, že svolávacímu rozkazu zadost učinil.

Dne 22. ledna 1920 tázal se opětně strážmistr Jindřich Kindl s četníkem Ant. Kuprem matky Frant. Stárka, zda-li její syn již narukoval, při čemž jim tato odpověděla, že již dne 21. ledna 1920 ku svému pluku narukoval, což jmenovaná stanice pod č. j. 29 ze dne 21. ledna 1920 velitelství dělostř. pl. č. 105 v Jindř. Hradci hlásila.

Na toto hlášení obdržela stanice v Radešovicích od čsl. dělostř. pl. č. 105 znovu pod č. j. 1168 ze dne 28. ledna 1920 písemný rozkaz, aby dělostřelce Frant. Stárka pro nenastoupení činné voj. služby zatkla.

I na tento rozkaz nezatklo četnictvo z Radešovic ihned Frant. Stárka, poněvadž se jmenovaný před příchodem četnické hlídky ukrýval a byli tudíž touto hlídkou jakož i při druhých obchůzkách jeho rodiče četnictvem vyzváni, by jej k narukování přiměli.

Teprve dne 9. února 1920 ráno, když četnictvo z Radešovic se přesvědčilo, že Stárek rozhodně rukovati nemíní, a jeho rodiče podle doslechu na různý způsob hledí sproštění svého syna od plnění vojenské povinnosti sobě vyžádati, zatklo jej a odevzdalo jej i s vyčkávacím listem, vystaveným od osvobozovací komise u okr. pol. správy v Žižkově, voj. policii v Praze, která jej dále k pluku dopravila.

Že zatčení Stárkovo bylo oprávněné a odůvodněné, jest vidno z toho, že jmenovaný vzdor vyčkávacímu listu a dalším žádostem o osvobození od plnění vojenské povinnosti, které zůstaly bez výsledku, jest dosud držen v činné službě.

Jak v dotazu uvedeno, měl se vr. str. Martin Eichinger podle udání otce zatčeného a jeho manželky, jakož i Frant. Stárka vyjádřiti, že musí zatčeného, který se zdráhal jíti s četnickou hlídkou, na místo dopraviti třeba i mrtvého.

Jak však stržm. Jindřich Kindl a četn. na zk. Antonín Kupr, kteří byli zatčení Frant. Stárka přítomni, hlásili, zatkl vr. str. Eichinger Františka Stárka a vyzval jej, aby s ním šel, načež jeho otec Josef Stárek křikl na zatčeného syna: »Nikam nechoď, já si to již zodpovím, kdyby to mělo státi i život!«

Na to mu měl vr. str. Eichinger odpověděti: »To je jedno, já rozkaz zatýkací vyplniti musím, nechť to stojí život jeho aneb můj,« načež Josef Stárek prý odpověděl: »Vy jste rakušák, to je rakušáctví.«

Je tedy zřejmo, že údaje dotazu podstatně se odlišují od skutečného průběhu této záležitosti a četníci v Radešovicích konali v tomto případě jen svou trpkou povinnost. Postup a chování četnictva bylo úplně správné, odpovídalo platným předpisům a nelze tu činiti nižádné výtky. Totéž platí i orgánech vojenských a jsem přesvědčen, že také páni tazatelé po mém vysvětlení sdíleti budou moje stanovisko.

V Praze 6. května 1920.

Ministr národní obrany:
V. Klofáč, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP