Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2857.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na dotaz členů Národního shromáždění Jana Hrizbyla a soudruhů, tisk č. 2324

o neshodách ředitele státního gymnasia v Prostějově Václava Kubelky s profesorským sborem.

Na uvedený dotaz odpovídám:

Po vyšetření věci jeví se některé z výtek činěných řediteli státního gymnasia v Prostějově V. Kubelkovi (zneužití úředního postupu odstraněním nepohodlného profesora, příkré chováni k žactvu) vyvráceny, jiné vysvětleny nebo zeslabeny. Ježto spor ten dostal se články v místních časopisech prostějovských na veřejnost, udělena byla řediteli Kubelkovi dovolená od 1. května 1919 a uloženo zemské školní radě, by provedla vyšetřování. Tu však podalo 13 členů sboru profesorského Ústředním spolkem českých profesorů příznivě doporučené memorandum, v němž upozorňují, že výtky proti řediteli Kubelkovi se prýští z osobních pohnutek jednotlivců a žádají za jeho rehabilitování. Referent ústavu svolal dne 15. října 1918 poradu členů sboru, pokud byli jeho členy r. 1918 a 1919, a mimo to vyzváni byli též členově působící nyní mimo Prostějov, aby podali písemně své výpovědi.

Ze spisů těch lze nabýti úplného přesvědčení, že ředitel Kubelka se neprovinil ničím po stránce národní za války, kdežto přece výtka smýšlení rakušáckého byla obyčejně hlavním zdrojem roztržek profesorů s řediteli, a že nelze mu dokázati nijakého porušení povinností ani zneužití úřední moci, a že nemůže býti tudíž závady, aby opětně úřad svůj nenastoupil, zvláště když při nynějším naprostém nedostatku učitelů na školách středních jest potřebí, aby se každý učitel co nejvíce uplatnil a když ředitel Kubelka, i při 60 létech věku, jest úplně zdráv.

Zemské školní radě však byly dány pokyny, jak by součinnost sboru s ředitelem Kubelkou po jeho nastoupení na úřad byla zajištěna.

V Praze 30. března 1920.

Ministr školství a národní osvěty:
Habrman v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP