Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2855.

Odpověď

ministra národní obrany

na dotaz členů Národního shromáždění Vladimíra Drobného, Jana Srnce a spol., tisk č. 2565 ve věci propůjčování vojenských koní zemědělcům.

Musím nejprve předeslati, že do postupu při přídělu koní na revers nepřišel ani u inspektorátu, ani u vojenských evidencí koní žádný nový systém, nýbrž koně přidělovali a přidělují se dosud podle platných předpisů.

Směrodatný rozkaz inspektorátu pro doplňování koní ze dne 31. července 1919 čj. 1093 obsahoval zásady: koně na revers vydává zájemníkům každá evidence samostatně; dlužno při tom bráti zřetel hlavně na invalidy, legionáře, malorolníky a maloživnostníky; při povolávání koní nutno zachovati blahovolný postup, aby chudí držitelé rversních koní nezůstali vůbec bez potahu.

Příčinu stálých stížností jest hledati hlavně v naprostém nedostatku koní, pro který nebylo lze vyhovovati všem odůvodněným žádostem. Žádostí podáno bylo na 22 tisíc, koní byla k disposici ani ne třetina.

Vzhledem k neutuchajícím steskům do nesprávného propůjčování koní se strany vojenských evidencí stanoveny byly po dohodě se všemi zúčastněnými ministerstvy nové směrnice pro zapůjčování koní účastníkům na revers a byly pod čj. 49080/III-10 z r 1919 uveřejněny ve »Věstníku« věcném M. N. O. č. 3 z r. 1920 bod 43.

Při tom měl jsem na zřeteli, aby propůjčování koní bylo co nejvíce postaveno na právní basi a aby vojenské orgány byly pokud možno ušetřeny výtky nestejnoměrnosti, stranickosti nebo libovůle přídělu.

Vojenské orgány z vlastní ústřední činnosti neznají a zpravidla také nemohou znáti zevrubně poměry jednotlivých žadatelů, nejsou proto s to, aby rozhodovaly o pořadí, ve kterém mají býti vyřízeny jednotlivé žádosti, aniž o tom, do jaké míry bylo by lze uskutečniti dožadované příděly.

Prováděti zvláštní šetření o jednotlivých žádostech se vymyká působnosti vojenských orgánův.

Šetření takové mělo by v zápětí značný průtah agendy rozdělovací. Provádějí-li však příděly vojenské orgány bez součinnosti faktorů dobře obeznámených s místními činiteli, stihne je často výtka domněle stranického, nebo aspoň libovolného rozhodování.

Toť důvody, proč podle § 2. řečených směrnic úřadují nyní u okresních politických úřadů komise, složené ze dvou zástupců zemědělských a zástupce živnostensko-průmyslového. Ze zástupců zemědělských jest jeden z kruhu malorolníků.

Takto sestavená komise navrhuje vojenské evidenci pořadí, podle něhož pak úřad musí přidělovati koně, určené k propůjčování na revers.

Podle § 8. těchto předpisů má každá komise právo přezkoumati všechny příděly koní dříve provedené a rozhoduje, má-li býti příděl ponechán dále v platnosti, či budou-li koně propůjčeny jiným účastníkům.

Z toho, co dosud bylo řečeno, jest zřejmo, že za nesprávné či nevhodné propůjčování koní nelze přičítati viny vojenské správě.

O jednotlivých konkretních případech dotazu si dovoluji sděliti:

Rolníku Václavu Křížovi z Ročova byli koně odebráni, poněvadž byli zdraví a klasifikováni B. a. Koně byli odevzdáni litoměřické vojenské evidenci koní bez reversů a bez jakéhokoliv upozornění, že jde o malorolníka, na kterého by měl býti vzat zřetel, naopak, úřadu se dostalo zprávy, že tento rolník obdržel dva koně vojenské, ihned sám prodal pár koní vlastních.

V dotazu uvedený bohatý rolník Verner z Lešenic u Loun je příslušné vojenské evidenci koní v Litoměřicích naprosto neznám a neobdržel od ní koní v březnu, aniž kdy jindy. Toho jména je tam v seznamu pouze Marie Vernerová z Veltěže, jež má však koně již od 29. prosince 1919. Totéž, co o Vernerovi platí o občance Gutové z Loun. V úředním seznamu toho jména je pouze Gut Václav, rolník v Lkáni p. KIapá, a má jednoho koně již od 6. února t. r.

Paní Nájemníková, poštmistrová z Ročova, má koně přiděleného již od 25. listopadu 1919 a nemohl jí býti odebrán pouze proto, že ministerstvo pošt a telegrafů zakročilo o ponechání reversních koní k udržení jistých poštovních spojení po kratší dobu, ve které slíbilo toto ministerstvo, že opatří si koně vlastní.

O Dr. Dammovi a statkářce Pochmonové nelze mi říci více, nežli že se jejich jména nevyskytují ve spisech příslušné vojenské evidence v Litoměřicích a koně jim na revers nebyli vydáni; v kritické době, t. j. od 1. do 5. března vydán byl pouze jeden kůň reversní českému, beznohému invalidovi v Teplicích.

Všichni koně povolaní přiděleni byli vojenským oddílům a nebyl jediný z nich propůjčen soukromníku jinému.

Tvrzením, že koně byli mu odebráni německou komisí, informoval pan Kříž pány tazatele nesprávně. Při převzetí byli přítomni: kapitán Rod, dále dva důstojníci Češi (jeden legionář) a pražsky redaktor p. Vincík. Všichm též mohou vyvrátiti tvrzení o cynických výsměšcích.

Ohledně domnělých držitelů vojenských koní, kteří nejsou v evidenci, zahájeno vyšetřování, kdy a jakým způsobem těchto koní nabyli.

V případech uváděných z obvodu vojenské evidence koní v Turnově - Válek, Palička, Kobrle - jde vesměs o zvířata již před delší dobou na revers zapůjčená, a byla ihned na upozornění zjednána náprava, takže se tím dokumentárně vyvrací tvrzení, že právě v poslední době dostal se do tohoto oboru vojenské správy nežádoucí jakýsi duch. Naopak, právě evidence v Turnově již v únoru odebrala několik reversních klisen velkostatku Šlikovskému, Tratamusdorfskému, muly z pivovaru Táborského, Velkorohoveckého a statku Vejlupkova v Ostružně a podělila legionáře, invalidy a vůbec lidi nejpotřebnější.

Kol. Drobný sám může dosvědčiti, jak spravedlivě a benevolentně bylo reagováno na jeho intervenci v těchto věcech.

Z celé interpelace je zřejmo, že zakládá se na informacích, které se nekryjí se skutečným stavem věcí.

Těžkou situaci postižených držitelů reversních koní chápu, avšak zájmy obrany státu musí mi býti přednější. Vojenská správa činí vše, co jest v jejích silách, aby její potřeby neznamenaly při nedostatku koní katastrofu pro občanstvo. Tak byla lhůta k odvedení odebraných reversních koní prodloužena do 20. dubna v naléhavých případech až do 30. dubna t. r. Současně nařízeno, aby veškeré vojenské útvary propůjčily všecky postradatelné koně svých presenčních stavů dočasně na polní práce.

Pánům tazatelům rád umožním, aby se přesvědčili, že nejvíce jsou podporováni nikoliv velkostatkáři, nýbrž právě malorolníci, invalidi a legionáři.

V Praze 16. dubna 1920.

Ministr národní obrany:
V. Klofáč v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP