Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2853.

Odpověď

ministrů financí, obchodu, zásobování lidu a sociální péče na dotaz členů Národního shromáždění F. Petrovického, B. Fischera, A. sládka a soudruhů, tisk č. 2062, o vaření piva v domácnostech.

Nelze popříti, že za války vzniknuvší nedostatek piva měl za následek, že rozmohlo se vaření piva po domácku a nabylo podle zprávy pivovarské komise takových rozměrů, že ohrožuje do jisté míry žádoucí vývoj oprávněné pivní výroby. Aby tomu bylo čeleno, uložilo ministerstvo financí již v listopadu 1919 podřízeným úřadům, aby s největší bedlivostí pátraly po těch, kdož se výrobou piva po domácku zabývají a aby postižení vinníci bezohledně ku zodpovídání byli pohnáni.

Ježto však lze předpokládati, že mnozí neoprávněnou výrobu provozují jen z neznalosti příslušných zákonných ustanovení, bylo z předu uvedeným úřadům zároveň uloženo, aby případnými vyhláškami v nejrozšířenějších periodických listech byla veřejnost na to upozorněna, že výroba piva po domácku je zákonně nedovolena a že ti, kdož by zákazu toho nedbali, budou stíháni přísnými tresty dle důchodkového trestního zákona.

Finančním úřadům I. instance bylo současně uloženo, aby při zjištění vaření piva po domácku, jež tvoří těžký důchodkový přestupek podle §u 324 trestního zákona důchodkového, ukládaly tresty nejvyšší přípustnou měrou, pokud nebudou uplatněny zvláštního zřetele hodné polehčující okolnosti.

Rovněž byly ministerstvem pro zásobování lidu okresní obilní úřady s orgány revisními vyzvány, aby postupovaly v úzké součinnosti s orgány finančními a aby každý případ zpracování ječmene v domácnosti na pivo považovaly za přestupek nařízení o spotřebě obílí, jakož i by ječmen, jenž k výrobě piva měl být použit prohlášen byl ve smyslu nařízení vlády ze 27: června 1919, čís. 354 Sb. z. a n. za propadlý ve prospěch státu.

Kde zjištěno bude vaření piva v domácnostech ve větším rozsahu, uloženo obilním úřadům, aby postupovaly ostrými opatřeními při výkupu předepsaného kontingentu a přebytků; mimo to byla na Moravě, kde bylo vykoupeno pouhých 44% ječmenného kontingentu, učiněna dalekosáhlá opatření, aby výkup ječmene se zlepšil.

Případy v dotazu uvedené, týkající se okresů prachatického, táborského a mělnického jsou předmětem šetření.

Ministerstvo pro zásobování lidu přihlížejíc k významu pivovarského průmyslu projevilo v létě 1919 ochotu uvolniti pro průmysl pivovarský ječmene až 50% předválečné výroby, ovšem s podmínkou, že bude dostatek meliva a že bude potřeba chlebovin hražena, ačkoliv ozývaly se vážné hlasy žádající, aby byl příděl ječmene pro vaření piva vůbec odepřen s odůvodněním, jež nebylo lze prostě přehlížeti.

Když výkup obilí po žních byl do té míry chabý, že nebylo dosti mouky pro výživu obyvatelstva a také dovoz cizozemské mouky přestal, bylo nezbytno, aby byl mlet ječmen, neboť není myslitelno, aby příděl pivovarům dál se na úkor zásobování moukou.

Tak bylo semleto do 31. prosince 1 919 v Čechách 4027, na Moravě 1315 a ve Slezsku 459 vagonů ječmene, ačkoliv nebylo původně pomýšleno na jeho mletí. V důsledku toho nebude Státní obilní ústav s to, aby dodal průmyslu pivovarskému 7500 vagonu ječmene.

Závazky o dodávce ječmene k vývozu sladu pro cizinu, za nějž má býti opatřena valuta k nákupu mouky pšeničné a jejž nelze považovati za úbytek pro zásobování chlebovin, musí býti bezpodmínečně dodrženy. Při původním jednání o export ječmenných výrobků byl sice učiněn návrh ministerstvu zásobování, aby pivovary zpracovaly slad k vývozu určený neb aspoň část jeho, aby stát ze zájmů národohospodářských vyvážel tovar a nikoliv polotovar. Zástupce pivovarů však prohlásil, že pivovary omezí se na výrobu piva pro tuzemskou potřebu. I v tomto směru vyšlo ministerstvo pro zásobování lidu pivovarskému průmyslu vstříc.

O dovozu ječmene z ciziny do republiky nebylo nikdy jednáno a nebylo o něm také uvažováno.

Pokud se týká zlepšení jakosti piva, připomínáme, že finanční správa vyšla tomuto přání vstříc, ustanovivši v nařízení vlády z 24. října 1919, čís. 564 Sb. z. a n., že výroba mladinky slabší než 6 stupňů cukroměrných jest zakázána, kdežto směrem nahoru stupňovitost omezena není.

Jak všeobecně známo zlepšila se po tomto opatření znatelně jakost piva, zvláště když fin. orgánové k tomu dohlížejí, aby nejmenší přípustná stupňovitost pivní mladinky byla dodržována.

Otázky v dotazu uvedené nedotýkají se oboru působnosti ministerstva obchodu a sociální péče.

V Praze dne 22. dubna 1920.

Ministr financí a správce ministerstva pro zásobování lidu:

Sonntág v. r.

Ministr obchodu:
Ministr sociální péč.:
Dr. Heidler v. r.
Dr. Winter v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP