Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2850.

Odpověď

ministra zemědělství

na dotaz členů Národního shromáždění Viléma Votruby, Hatláka a soudruhů, tisk č. 2250,

stran zadání honby bývalému hraběti Thunovi hlavním lesním úřadem v Hrádku na Slovensku.

K uvedenému dotazu kladu si za čest sděliti:

Komise, která přejímala po státním převratu jednotlivá lesní řiditelství státních lesů na Slovensku, zjistila nejenom, že nájemné z pronajatých honiteb neodpovídá nynějším poměrům, jsouc vyměřeno směšně nízko, ale že i nájemní smlouvy o pronajatých honitbách, uzavřené za maďarského režimu, těžce dotýkají se zájmů a prospěchu státního vůbec a lesního hospodářství zvláště. Bylo proto učiněno rozhodnutí, aby v některých skutečně do očí bijících případech, zejména když toho žádalo velmi důrazně i veřejné mínění, byly takové nájemní smlouvy zrušeny, zejména v těch, při nichž subjektem práva byla osoba provinivší se proti státu anebo známá nepřátelským smýšlením vůči Slovákům.

Revíry pronajaté od lesního řiditelství v Hrádku byly:

1. Revír osadsko-Iužňanský, 5584 kat. jiter, smlouvou ze dne 6. března 1916 na dobu 6 roků za 510 K ročně;

2. revír revucký, 7524 kat. jiter, smlouvou ze dne 6. března 1916 na dobu 6 roků za 455 K ročně a

3. revír osadský, 3522.60 kat. jiter, smlouvou ze dne 24. září 1914 na dobu 10 roků za 870 K ročně.

Smlouvu ohledně revírů sub 1. a 2. uvedených uzavřel se státní správou president sedrie Julius Bělopotoczký.

Komise opatřila si o tomto pánu informace u slovenských politiků, kteří jej líčili jako maďarona, známého z procesu proti Dru. Vavro Šrobárovi. Teprve později bylo zjištěno, že informace tyto byly tendenční a že pan president Bělopotoczký není proti Československé republice zaujat a jako úředník koná své povinnosti vzorně.

Revír sub 3. uvedený měl v nájmu bývalý president sedrie Chudovský, který po převratu, jak sami páni dotazovatelé uvádějí, občanství v Československé republice nepřijal a utekl do Maďarska.

K tomu je připomenouti:

K zadávání honiteb jest oprávněna pouze státní správa a všechny úmluvy soukromých osob v této příčině, bez jejího schválení učiněné, jsou pro ni bez významu.

Správa státních lesů mohla proto právem pokládati jeho práva za propadlá, zejména když Chudovský honitbu nevykonával a honitbu neplatil a soukromoprávní úmluvu, kterou uzavřel s panem presidentem Bělopotoczkým, a přenášel jí na tohoto svoje práva za smlouvy nájemní na revír osadský, pro státní správu za naprosto irelevantní, zvláště když podnájem byl ze smlouvy samé vyloučen.

To zajisté bylo známo také panu presidentu sedrie Juliu Bělopotoczkému, který však opatření a rozhodnutí státní správy úmyslně ignoroval, ačkoliv mu musilo býti známo, že nemá na tento revír žádných ani domělých nároků. Revír tento byl zadán panu Thunovi, který za něj nabízel nejvíce.

Ministerstvo zemědělství informovalo se také v tomto případě před zadáním této honitby o národnosti tohoto uchazeče a zjistilo, že proti němu není ze stanoviska národnostního žádných námitek. Okolnost, že byl příslušníkem bývalé šlechty nesměla v demokratickém státě býti úvodem, aby jako rovnoprávný občan byl se svou žádostí zamítnut.

Po uzavření této smlouvy dovědělo se ministerstvo zemědělství, že pan Julius Bělopotoczký činí znovu nárok na honitby v předu vyjmenované. Uvědomilo o tom nového nájemce pana Thuna, který ihned prohlásil, že honitbu nenajme a bývalému nájemci ustoupí.

Honitbu uvedenou pod č. 1. a 2. může pan president Bělopotoczký podržet, ačkoliv nároky jeho jsou velmi sporné. Pokud se týká honitby ad 3. uvedené, musí ministerstvo zemědělství trvati na tom, že soukromoprávní úmluva mezi panem Bělopotoczkým a Chudovským uzavřená je pro státní správu naprosto bezvýznamnou a bude o této honitbě vypsáno nové ofertní řízení.

V Praze 29. dubna 1920.

Ministr zemědělství:
Prášek v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP