Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2836.

Zpráva

ústavního výboru návrhu členů Národního shromáždění L. Pika, J. Ulricha, J. Marka a soudruhů tisk č. 2118, na zrušení čestného měšťanství a občanství, jakož i práv měšťanských.

Ústavní výbor navrhuje, aby Národní shromáždění přijalo tento zákon:.

Zákon

ze dne.................................1920,

kterým se zrušují ustanovení obecních zřízení a městských statutů o právu měšťanském.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ustanovení obecních zřízení (městských statutů) o měšťanech a právu měšťanském se zrušují.

§ 2.

Užitky z obecního jmění (ústavů, fondů), které byly dosud vyhrazeny měšťanům, plynou do obecní pokladny.

Pokud požitky nadací vázány byly podmínkou měšťanství, nastupuje místo této podmínky příslušnost k obci.

Správa ústavů, fondů a nadací měšťanských, určených pro měšťany určité obce, a propůjčování požitků z nich, pokud již nebyly vykonávány orgány obecními, přecházejí na orgány tyto.

§ 3.

Osobám nemajetným, kterým z ústavů, fondů a nadací, zmíněných v §u 2, byly již pravoplatně přiznány užitky, vyhrazené dosud měšťanům, ponechávají se tyto užitky nadále za stejných podmínek a ve stejné míře, avšak nejvýše na dožití dočasného poživatele.

§ 4.

Na nemovitosti, ze kterých jako z obecního statku podle ustanovení obecního zřízení (městských statutů) brali užitky a požitky měšťané, vztahují se ustanovení zákona ze dne 17. července 1919. č. 421 sb. z. a n.

§ 5.

Ustanovení tohoto zákona vztahují se jak na obce tak i na osady.

Na Slovensko se zákon tento nevztahuje.

§ 6.

Práva užívací nebo požívací, na nemovitostech obce v pozemkových knihách pro měšťany (měšťanstvo) zapsaná a podle tohoto zákona zrušená, buďtež na návrh obce nebo dohlédacího úřadu v pozemkové knize vymazána.

§ 7.

Zákon tento počíná působiti dnem svého vyhlášení. Provésti jej ukládá se ministru vnitra.

Důvodová zpráva.

Instituce měšťanství a zvláštního měšťanského práva, s nímž spojeny jsou i různé hmotné výhody a požitky, jest přežitkem minulých dob, nehodícím se již do dnešního společenského zřízení, založeného na principu rovnosti občanů všech. Instituce tato není ani v souhlasu se zásadou, přijatou v §u 106 ústavní listiny československé republiky, která neuznává výsady pohlaví, rodu, ani povolání.

Jest proto třeba aby ustanovení okresních zřízení a městských statutů o právu měšťanském byla výslovně zrušena, což děje se § l navržené osnovy zákona, a aby zároveň nárok na užitky z jmění dosud měšťanům vyhrazeného, nárok na požitky takových nadací i správa nadací těchto byly ve smyslu nynějšího společenského řádu zákonem nově upraveny. Úpravu tuto provádí připojená osnova zákona, kterou statek dosud měšťanský prohlašuje za jmění obecní a podmínka měšťanství pro právo požitků z nadací, fondů a ústavů, dosud měšťanských, nahrazuje se podmínkou příslušnosti k obci.

Aby však tato právní změna vzhledem k osobám, kterým pravoplatně byly již přiznány užitky, dosud měšťanům vyhrazené, nepůsobila příliš tvrdě, ustanovuje § 3, že osobám těmto, pokud jsou nemajetny, mají přiznané požitky z ústavů, fondů a nadání (nikoliv z vlastního jmění) býti ponechány, avšak jen do dožití dočasného jeho poživatele.

Návrh členů Národního shromáždění L. Pika, J. Ulricha, J. Marka a soudr. žádal také zrušení instituce čestného občanství. Úmysl tento nebyl však většinou ústavního výboru schválen. Propůjčování čestného občanství jest po názoru většiny výboru projevem uznání za občanské zásluhy, a pokud nejsou s ním spojeny žádné zvláštní výhody ani majetkové, ani politické (na př. výsadní právo volební) není zřízením nedemokratickým, jako jim není na př. čestné členství ve spolku. Proto nebylo zrušení čestného občanství do navržené osnovy zákona pojato.

Ústavní výbor doporučuje Národnímu shromáždění, aby připojenou osnovu zákona schválilo.

V Praze 13. dubna I 920.

Předseda:
Zpravodaj:.
Dr. Meissner v. r.
Dr. Th. Bartošek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP