Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2835.

Zpráva

ústavního výboru

o vládním návrhu zákona tisk č. 2790, kterým se upravuji poměry v soudnictví na území bývalého státu. uherského.

Zákon

ze dne.....................1920,

kterým se upravuji poměry v soudnictví na území bývalého státu uherského.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby po dobu organisace soudnictví nejdéle pak na dobu 5 let nařízením měnila sídla a obvody soudův a státních zastupitelství na území býv. státu uherského a jednotlivé tyto úřady sloučila či zrušila.

§ 2.

Zaměstnanci bývalého státu uherského při úřadech v § 1. vytčených, jakož i v trestnicích podrobeni jsou dnem účinnosti tohoto zákona veškerým zákonům a nařízením, jimiž upraveny jsou služební poměry a požitky státních zaměstnanců toho druhu v ostatních částech republiky Československé a vztahují se tudíž na osoby stavu soudcovského zejména čl. 1. zákona z 25. ledna 1914, č. 15 ř. z. (služební pragmatika), cís. patent z 3. května 1853, č. 81 ř. z. (soudní instrukce), pokud jeho ustanovení byla zachována zákonem z 27. listopadu 1896, č. 257 ř. z. a organisaci soudů, zákon z 21. května 1898, č. 46 ř. z. o disciplinárním řízení, ustanovení cit. zákona z 27. listopadu 1896, č. 257 ř. z., pokud jím upravena jsou všeobecná služební pravidla, zákon z 12. července 1872, č. 112 ř. z. o žalobním právu stran, porušil-li soudce právo, na úředníky a sluhy zejména zákon z 25. ledna 1914, č. 15 ř. z. (služ. pragm.) a na veškeré zaměstnance, zejména zákon ze 7. října 1919, čís. 541 sbír. zák. a nař. a ze 17. prosince 1919, č. 2 sb. zák. a nař. z r. 1920.

Zvláštní požitky, jež se poskytují státním zaměstnancům vzhledem k mimořádným nynějším poměrům na Slovensku a Podkarpatské Rusi, nejsou tím dotčeny.

§ 3.

Kdo chce být ustanoven při úřadech v § 2 první odst. uvedených, musí splniti náležitostí, jichž vyžadují pro službu toho druhu ustanovení platná v ostatních částech republiky Československé.

Ustanovení toto netyká se osob, které do účinnosti tohoto zákona nabyly již způsobilosti pro ustanovení v úřadech podle práva uherského.

§ 4.

Ministr spravedlnosti může do 60 dnů od účinnosti tohoto zákona zaměstnance úřadu v § 2 odstavce prvního uvedených, kteří podle § 2 zákona ze dne 10. prosince 1918, č. 64 sb. z. a n. prozatímně byli ponecháni ve svých úřadech, propustiti bez veškerých nároků, jestliže hrubě porušili vykonaný slib podle citovaného zákona.

§ 5.

V téže lhůtě může ministr spravedlnosti zaměstnance v § 4 vytčené dáti na odpočinek, při čemž budou jim poskytnuty zaopatřovací požitky v té míře a potud, pokud by na ně měli nárok podle zákonů uherských platných dne 28. října 1918.

V případech zvláštního zřetele hodných mohou požitky tyto býti zvýšeny. Zvýšení to však nesmí býti větší než stanoví zásada zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 3 sb. z. a n. z r. 1920.

§ 6.

Veškeří zaměstnanci vytčení v § 4, ohledně nichž buď výslovně nebo uplynutím zákonné lhůty práv § 4 a 5. nebude použito, stávají se státními zaměstnanci trvale ustanovenými, jakmile vykonají služební přísahu stanovenou pro zaměstnance toho druhu.

Nepřihlásí-li se takový zaměstnanec k služební přísaze do 14 dnův po úředním vyzvání nebo po uplynutí lhůty podle § 4, může ohledně něho ministr spravedlnosti užíti práva § 4 nebo 5 bez ohledu na to, že lhůta tam stanovená uplynula.

§ 7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. května 1920.

Provedením jeho pověřuje se vláda.

Důvodová zpráva.

Předloha tato jest vlastně v podstatě nutným doplňkem zákona, kterým se upravují poměry úředníků a zřízenců u státních úřadů a ústavů bývalého státu uherského.

Úprava soudnictví nemohla býti vřaděna do všeobecného zákona o úpravě poměrů úředníků na Slovensku a proto bylo nutno vypracovati samostatný zákon.

Co se týče jednotlivých §§ poukazuji k důvodové zprávě vládního návrhu tisk č. 2790.

V Praze 13. dubna 1920.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. Meissner v. r.
Dr. Hnídek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP