Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2823.

Zpráva

ústavního výboru.

o návrhu, aby vydán byl zákon o organisaci kanceláří sněmovny poslanecké a senátu, usnesený ústavním výborem podle §§ 14. a 17. jednacího rádu.

Vláda ve své osnově zákona o složení a pravomoci senátu navrhovala v § 12. ustanovení, dle něhož opatří senátu potřebné úředníky a zřízence předsednictvo senátu v dohodě s ministerstvem vnitra ze zaměstnanců ministru vnitra podřízených. Ústavní výbor vyloučil toto ustanovení ze zákona o složení a pravomoci senátu z toho důvodu, poněvadž ustanovení toto nesouvisí přímo se zákonem o složení a pravomoci senátu a usnesl se na tom, předložiti Národnímu sbromáždění podle §§ 14. a 17. jednacího řádu ku schválení samostatný návrh zákona, v némž by otázka kanceláře senátu a zároveň i otázka kanceláře sněmovny poslanecké byly rozřešeny.

Ústavní výbor navrhuje, aby byla přijata připojená osnova zákona.

V Praze 9. dubna 1920.

Dr. Meissner v. r.,
Dr. Jar. Brabec v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne.................................1920

o organisaci kanceláří sněmovny poslanecké a senátu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Potřebné úředníky a zřízence pro kanceláře sněmovny poslanecké a senátu opatří předsednictvo příslušného sboru zákonodárného v dohodě s ministrem vnitra.

§ 2.

Ministr vnitra navrhuje předsednictvu sněmoven vhodné síly především ze zaměstnanců jemu podřízených, jest však oprávněn navrhnouti vhodné síly i z jiných úřadů veřejných, žádá-li o to předsednictvo některé sněmovny.

§ 3.

Úředníci a zřízenci kanceláře sněmovny poslanecké a senátu zůstávají, případně budou zařadění ve status ministerstva vnitra, nebo toho úřadu, z něhož byli do kanceláře sněmovny poslanecké nebo senátu povoláni.

§ 4.

Žádá-li předsednictvo sněmovny poslanecké neb senátu o odvolání některého úředníka neb zřízence, nahradí jej ministr vnitra jiným.

V případu tom vstupuje úředník a zřízenec v původní svůj status se zachováním veškerých nároků na časový postup. Mimořádně přídavky placené předsednictvem sněmovny poslanecké a senátu však dnem vystoupení z kanceláře sněmovní bez jakýchkoliv dalších nároků odpadají.

§ 5.

Člen sněmovny poslanecké a senátu nemůže býti zároveň členem kanceláře kterékoliv z obou sněmoven.

§ 6.

Posavadní úřednici a zřízenci kanceláře Národního shromáždění ustanovení na zákl. § 3. a 8. zák. z 9. září 1918. c. 36 sb. zák. a nař., předsednictvem prvého Národního shromáždění, přikáží se při zachování všech dosud nabytých práv a nároků, kanceláři poslanecké sněmovny nebo senátu po dohodě obou předsednictev s ministrem vnitra a přejmou se extra statum do služeb ministerstva vnitra.

§ 7.

Úředníci a zřízenci kanceláří sněmovních jsou služebně podřízení předsednictvu sněmovny, které jsou přikázáni.

Předsednictvo stanoví též obor jejich působnosti po případě zvláštním služebním řádem.

§ 8.

Zákon tento, který nabývá účinnosti zároveň se zákony o jednacích řádech sněmovny poslanecké a senátu, provede ministr vnitra.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP