Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2816.

Zpráva.

právního výboru

o vládním návrhu zákona č. t. 2734, kterým se rozšiřuje platnost zákona ze dne 6. března 1906, č. 58 ř. z. o společnostech s ručením obmezeným na Slovensko.

Návrh vlády vyhovuje jednak hospodářské potřebě, jednak znamená další krok pro unifikaci právního rádu v republice Československé, zaváděje formu společnosti s ručením omezeny také na Slovensko a Podkarpatskou Rus.

Současně však provádí se podle usnesení výboru rozpočtového nová úprava zdanění těchto společností.

Odůvodnění.

Společnosti s ručením obmezeným jsou dle dosud platného práva (§§ 115 a 116 zák. ze dne 15. března 1096. č. 58, ř. z. zdaňovány buď dle hlavy I. nebo dle hlavy II. zák. o osobních daních, podle toho, zdali ukládací kapitál nepřesahuje 1,000.000 Kč nebo činí více než 1,000.000 Kč. Jsou tedy zdaňovány v prvém případě t. zv. všeobecnou daní výdělkovou podle, prostřední výnosnosti podniku, ve druhém případě t. zv. zvláštní daní výdělkovou dle skutečně docíleného čistého zisku. Při vyměřování zvláštní daně výdělkové považují se výminečně za odpočítatelnou položku dary, placené úroky hypotekárních dluhů a ztráta utrpěná v roce, předcházejícím bezprostředně onomu roku, jehož výtěžky tvoří základ vyměřovací. Daňová sazba činí v tomto případě dle výše docíleného zisku 4 až 10% (u jiných, na př. akciových společností vždy 10%). Společnostem rodinným poskytují se ještě další výhody.

Vyhovuje přání Národního shromáždění, vysloveném v resoluci, jež byla přijata na 90. schůzi dne 18. listopadu 1919, navrhuje výbor právní, aby všechny společnosti s r. o., bez ohledu na výši uklácího kapitálu, byly zdaňovány dle II. hlavy zák. o osobních daních, a to dle povšechných norem této hlavy, platných na p. pro akciové společnosti. Tím odpadne v prvé radě výhoda, že společnosti s ukládacím kapitálem do 1,000.000 Kč podléhají všeobecné dani výdělkové, průměrně mnohem nižší, než jest daň akciových společností, dále odpadnou však také výhody prve již zmíněné (menší základna daňová, nižší sazba).

Výhody tyto, jež byly snad v roce 1906 odůvodněny, nemají dnes již žádného spravedlivého podkladu. Mnohý podnik byl založen ve formě společnosti s r. o. jen k obcházení daňových předpisů. To platí zejména o podnicích založených cizozemskými akciovými společnostmi, jež své zdejší filiálky přetvořovaly ve společnosti s r. o., aby ušly vyššímu zdanění; akciová společnost se zúčastnila na kmenovém kapitálu nezřídka až 99%, zdejší ředitel 1%; po roce ředitel dle smlouvy vystoupil, společnost však trvá dále a požívá daňových výhod. Také jest hranice 1,000.000 Kč zcela nahodilou. Společnost s kapitálem pod 1,000.000 Kč, jež další potřebný kapitál provozovací přijme od svých členů jako zápůjčku, jest schopna také riskantnějších obchodů, poněvadž společníci v nejhorším případě ručí jen svým poměrně malým vkladem; také tu není zajisté důvodu pro nějakou daňovou výhodu. Mnohá společnost byla zde za války založena jen za tím účelem, aby po využití příznivé konjunktury a po docílení značných zisků opět se rozešla, zaplativši poměrně mírnou daň dle I. hlavy zák. o osobních daních a nepodléhajíc zejména dani z likvidačních přebytků dle paragrafu 96 cit. zák. vůbec jsou společnosti s ruč. obm. svou hospodářskou strukturou a obmezeným ručením svých podílníků tak blízky akciovým společnostem, že za nynějších nad míru stísněných poměrů našeho státu nebylo by spravedlivo, aby pozívaly nějakých výhod ať už v 1. neb v II. hlavě zák. o osobních daních.

Právní výbor navrhuje přijetí zákona v tomto znění:

Zákon

ze dne.............................................1920,

kterým se rozšiřuje platnost zákona ze dne 6. března 1906, č. 58 r. z o společnostech s ručením obmezeným na Slovensko a Podkarpatskou Rus a pozměňují ustanovení §§ 115. a 116. tohoto zákona.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Platnost zákona ze dne 6. března 1906, č. 58 ř. z. o společnostech s ručením obmezeným, rozšiřuje se se změnami a doplňky článku II. a III. na Slovensko a Podkarpatskou Rus.

Čl. II.

§§ 115 a 116 zákona ze dne 6. března 1906, č. 58 ř. z. nahrazují se těmito předpisy:

Pro zdaňování společností s r. o. platí, počínajíc berním rokem 1920 tytéž zásady, podle nichž se zdaňují společnosti akciové.

Ukládacím kapitálem po rozumu § 100, odst. 2. zák. o osobních daních ze dne 25. října 1896, č. 220 ř. z. rozumí se splaceny kmenový kapitál s příplatky podle § 72. a nezaplaceny dluh z prioritních obligací.

Při vyměřování daně přídavečné dlužno ukládacím kapitálem podle § 100, odst. 7.a 8. zákona o osobních daních rozuměti splacený kmenový kapitál s příplatky podle § 72.

Čl. III.

Ustanovení §§ 117-120 téhož zákona zůstávají v platnosti se změnami provedenými zákonem ze dne 27. května 1919, č. 304 sb. z. a n. a ze dne 7. ledna 1920, č. 31 sb. z. a n.

ČI. IV.

Ustanovení článku I. a III. nabývají účinnosti dnem 1. května 1920; ustanovení článku II. dnem 1. ledna 1920.

Čl. V.

Provedením tohoto zákona pověřují se ministři spravedlnosti, obchodu, financí a ministr pro sjednocení zákonodárství a správy.

V Praze dne 9. dubna 1920.

Dr. Josef Matoušek,
Dr. Rolíček,
předseda
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP