Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2814.

Zpráva

výboru právního

o vládní osnově zákona (tisk č. 2678)

o exekuci na platy a výslužné zaměstnanců a jejich pozůstalých.

vládní návrh zákona vyhovuje naléhavé potřebě chránit osoby za plat zaměstnané před předlužením a z něho vyplývajícím nebezpečím exekucí. Jedná se tu o ochranu existenčního minima před exekucí, zastavením a p.

Od poslední úpravy této otázky, jež provedena nařízením veškerého ministerstva ze dne 30. listopadu 1917, č. 461 ř. z., se poměry životní znehodnocením měny a zdražením životních potřeb změnily velmi podstatně.

V souhlase s touto změnou navrhuje vládní osnova zvýšení nezabavitelného a nezastavitelného minima na 6000 Kč u osob služebně činných, na 4000 Kč u pensistů atd.; při exekuci alimentů obnáší toto minimum polovici. - Při tom podléhá exekuci případně zastavení u obyčejných pohledávek jedna třetina, u alimentů dvě třetiny platu (§§ 1. a 2.).

Drahotní přídavky jsou z exekuce, zajištění, zastavení a postupu vyloučeny. - Na příbytečné může býti vedena exekuce pouze pro nájemné.

Exekuce pro pohledávky na daních a jiných veřejných dávkách ze služebního příjmu, pense atd. je omezena stejně jako exekuce pro výživné.

V Praze dne 8. dubna 1920.

Dr. Matoušek, v. r.
Dr. Rolíček, v. r.
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne......................................... 1920

o exekuci na platy a výslužné zaměstnanců a jejich pozůstalých.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ze služebních platův osob zaměstnaných ve službách veřejných i soukromých jakéhokoli druhu (platy služební, mzdy týdenní, denní, atd.) může být exekucí zabavena nebo zajištěna nebo dobrovolnou úmluvou zastavena nebo postoupena toliko jedna třetina, vždy však tak, že dlužníku volným zůstati musí roční příjem 6000 Kč.

Pro pohledávky výživného, na které věřitel má právo podle zákona, může však býti vedena exekuce, nebo zajišťovací úkon aneb umluveno zastavení nebo postup až do dvou třetin platu (mzdy) zaměstnancova a volné zůstati musí ročně jen 3000 Kč.

§ 2

Výslužné (provise a pod.), odbytné a zaopatřovací platy vdov, družek i sirotků (schovanců) mohou být exekucí zabaveny nebo zajišťovacím úkonem stiženy nebo dobrovolně zastaveny nebo postoupeny toliko do jedné třetiny, vždy však tak, že volno musí zůstati dlužníku ročních 4000 Kč.

Pro pohledávky výživného, příslušející podle zákona věřiteli, může býti vedena exekuce nebo zajišťovací úkon aneb umluveno zastavení nebo postup až do dvou třetin výslužného (provise) nebo platů zaopatřovacích, ale volné zůstati musí dlužníku ročně 2000 Kč.

Do vdovských platů se nevčítá výchovné.

§ 3.

Drahotní přídavky, které zaměstnancům vedle pevného platu, mzdy (pense) poskytnuty byly vzhledem na mimořádné drahotní poměry vyvolané válkou, jsou z exekuce, zajištění, zastavení a postupu vyloučeny úplně a nebuďtež počítány při výpočtu příjmu podléhajícího exekuci (zajištění, zastavení, postupu). Rovněž vyňaty jsou a nezapočítávají se platy, peněžité nebo naturální, určené k tomu, aby zapraven byl náklad veřejné služby, jakož i pohřebné a podobné platy.

Na drahotní přídavky poskytnuté dlužníku vzhledem na děti nebo jiné členy rodiny, lze vést exekuci pro pohledávku zákonitého výživného příslušející osobě, o níž jde, neobmezeně; při stanovení nezabavitelné části platu (mzdy, pense atd.) budiž v případě takovém část drahotního přídavku, připadající na věřitele, připočítávána.

Na příbytečné (u státních zaměstnanců, podléhajících zákonu o služební pragmatice t. zv. bytový ekvivalent, § 58 sl. pragmatiky) vedena býti může exekuce jen pro nájemné z bytu dlužníkova. Při výpočtu nezabavitelné částky příjmu budiž však příbytečné vždy počítáno.

§ 4.

O exekucích pro pohledávky na daních a jiných veřejných dávkách, které jsou vyměřeny ze služebního příjmu (mzdy, pense, provise a pod.) platí stejná ustanovení jako o pohledávkách na výživné (§§ 1 a 2), pokud nejde o nedoplatky starší nežli 3 roky, počítajíc od splatnosti dávky.

§ 5.

Úmluvy, které příčí se ustanovením §§ 1 až 3. j sou neplatny. Exekuce nebo zajišťovací úkony, povolené proti ustanovením těmto, buďtež k návrhu dlužníkovu zrušeny.

§ 6.

Zákon tento účinkuje desátým dnem po vyhlášení. Vztahuje se též na exekuce, zajišťovací úkony, dobrovolné dání do zástavy a postupy dříve povolené nebo smluvené Současně pozbývají platnosti všechny dosavadní zákony a nařízení, jež odporují hořejším ustanovením.

§ 7.

Provésti zákon tento náleží ministru spravedlnosti a ostatním zúčastněným ministrům.

Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

K čís. 2814.

Dodatečná zpráva

právního výboru o vládní osnově zákona tisk č 2678 o exekuci na platy a výslužné zaměstnanců a jejich pozůstalých.

Právní výbor navrhl ve své zprávě č. t. 2814 v souhlase s vládní osnovou, aby účinnost zákona vztahovala se též na exekuce, zajišťovací úkony, dobrovolné dání do zástavy a postupy dříve povolené nebo smluvené.

Proti tomuto usnesení předneseny byly ze řad věřitelů závažné námitky. Poukázáno ale, že tísní osob se stálým platem stal se úvěr poskytovány na záznam, na služném, spojený pravidelně s životní pojistkou, běžnou formou úvěru, a že v tomto úvěru zejména malé ústavy peněžní (záložny) mají umístěnu značnou, ne-li převážnou část svých vkladů, jež jsou pravidelně úsporami drobných střádatelů.

Těmto postiženým ústavům nezbylo by než dobývati svých tímto ustanovením znehodnocených pohledávek, mobilární exekucí proti dlužníku a ostatním ručitelům, čímž by dlužníci i věřitelé byli těžce postiženi.

Pravidelně by však exekuce tato nestačila k úhradě pohledávky, takže by pro zúčastněné ústavy a vkladatele znamenalo uzákonění zpětné platnosti finanční zkázu.

Z toho důvodu usnesl se právní výbor na resumaci usnesení o § 6 osnovy a na škrtnutí druhé věty, jež zní: »Vztahuje se též na exekuce, zajišťovací úkony, dobrovolné dání do zástavy a postupy dříve povolené nebo smluvené.«

V Praze 14. dubna 1920.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. Matoušek v. r.
Dr. Rolíček v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP