Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2786.

Zpráva

I. výboru sociálně politického a

II. výboru živnostenského

o vládním návrhu zákona (tisk číslo 2652) o zubním lékařství a zubní technice.

Zákon

ze dne...................................................................................1920

o zubním lékařství a zubní technice.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zubní lékařství, jehož součástí jest umělá náhrada zubův a chrupu, jest odvětvím vědy a umění lékařského. Vykonávati odborně zubní lékařství a s ním spojenou umělou náhradu zubův a chrupu mohou jenom lékaři, to jest doktoři veškerého lékařství, kteří jsou oprávněni vykonávati lékařskou praxi v Československé republice a kteří mimo to nabyli k tomu zvláštní způsobilosti na státním ústavu pro zubní lékařství, a tím práva na titul zubního lékaře.

Ústav ten zřídí ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy ve srozumění s ministerstvem školství a národní osvěty.

Lékaři, vykonávající zubní lékařství, jsou oprávněni míti síly pomocné. K výkonům lékařským mohou býti přibráni pouze lékaři.

§ 2.

Živnost zubní techniky mohou vykonávati a to doživotně jenom ti zubní technikové, kteří do vydání tohoto zákona nabyli příslušného živnostenského oprávnění, a to jen v rozsahu, jak platnými ustanoveními v jednotlivých součástech Československého státu stanoveno.

Oprávnění ku provozování zubní techniky mohou po vyhlášení tohoto zákona nabýti pouze osoby, které v den vyhlášení zákona plně vyhovují podmínkám, jež jsou podle ustanovení do té doby platných v jednotlivých částech Československého státu stanoveny pro nabytí koncese neb oprávnění ku provozování zubní techniky. Mezi ty, kterým se má dostati této výhody, buďtež pojaty - splní-li ostatní předepsané podmínky - i osoby, které v den vyhlášení tohoto zákona mají odbytu 3 letou učební dobu a mají výuční vysvědčení. Pro udílení těchto koncesí a pro nabytí těchto jsou směrodatna ustanovení, platná v době vyhlášení zákona v jednotlivých součástech Československého státu. Které předpisy mají platiti pro Hlučínsko, stanoví se nařízením.

§ 3.

Koncesovaní nebo oprávnění zubní technikové, kteří do roka po vyhlášení tohoto zákona (§ 2., odst. 1.), po případě do roka po udělení koncese, nebo po nabytí oprávnění (§ 2., odst. 2.), vykonají zvláštní praktickou zkoušku před komisí za tím účelem jmenovanou, mohou výjimečně doživotně vykonávati svou živnost v rozsahu stanoveném v § 4.

Ustanovení toto platí také pro zubní techniky, kteří nevykonali zkoušku ve smyslu nařízení býv. uherského ministerstva vnitra čís. 112.026 z roku 1911, které opravňovalo zkoušené zubní techniky ku provozování zubní techniky v rozšířeném rozsahu v nařízení tomto vytčeném.

Koncesovaní nebo oprávnění zubní technikové, kteří v den vyhlášení zákona jsou nejméně dvacet let činni v zubní technice, mohou býti od vykonání zkoušky osvobozeni, po slyšení příslušného společenstva (gremia), živnostenským úřadem II. instance v dohodě s úřadem, který obstarává veřejnou správu zdravotní ve II. instanci.

Pravidla o praktické zkoušce a složení zkušební komise určí ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy nařízením v dohodě s ministerstvem obchodu.

§ 4.

Zubní technikové, kteří vykonali s úspěchem praktickou zkoušku (§ 3., odst. 1. a 2.), jakož i kteří od této zkoušky byli osvobozeni (§ 3., odst. 3.) mohou mimo oprávnění v § 2., odst. 1., zmíněná vykonávati veškery výkony na zubech a chrupu, jaké jsou nutny k tomu, aby mohli provésti umělou náhradu zubův a chrupu. Jako průkaz pro toto oprávnění bude jim zkušební komisí vydáno vysvědčení.

§ 5.

Zubní technikové, kteří s úspěchem vykonali praktickou zkoušku podle § 3., odst. 1. a 2., nebo podle nařízení bývalého uherského ministerstva vnitra čís. 1 12.026 z roku 191 1, anebo, kteří od zkoušky byli osvobozeni (§ 3., odst. 3.), smějí užívati označení "zkoušený zubní technik".

Zubní technikové ostatní smějí užívati jedině označení "zubní technik".

Všechny ostatní tituly a označení jsou zakázány.

§ 6.

Oprávnění lékařův a ranhojičů, kteří v době vyhlášení zákona již vykonávají zubní lékařství a umělou náhradu zubův a chrupu, jest tímto zákonem nedotčeno.

Až do doby, kdy bude poprvé skončen výcvik lékařů v státním ústavě pro zubní lékařství (§ 1.), může ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy po slyšení příslušné lékařské komory a příslušné lékařské fakulty povolovati jednotlivým lékařům (doktorům veškerého lékařství) přiměřeně kvalifikovaným, aby vykonávali odbornou praxi zubního lékaře.

§ 7.

Přestupky tohoto zákona, pokud nejsou trestny podle ustanovení živnostenského řádu a pokud nepodléhají trestu přísnějšímu, trestají úřady, které obstarávají zdravotní službu v 1. stolici, pokutou od 100 Kč do 1000 Kč neb vězením (na území kdysi uherském uzamčením) v trvání od 10ti dnů do 3 měsíců. Při opakování může býti vysloven hned trest vězení neb ztráta koncese (oprávnění)

§ 8.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Všechna dosavadní ustanovení, vydaná dřívějšími vládami v součástech nynějšího státu Československého, jimiž byla upravena živnost zubní techniky, se zrušují, pokud jejich platnost se dočasně nezachovává tímto zákonem.

§ 9.

Provedením tohoto zákona se pověřuje ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a ministr obchodu, průmyslu a živností ve srozumění s ministrem školství a národní osvěty.

Důvody.

Účelem tohoto zákona jest, aby v nynější době, kdy o lékařskou pomoc pro širší vrstvy obyvatelstva jest postaráno, praxi lékařskou nevykonávaly osoby laické. V oboru zubního lékařství trvá stav takový dodnes. Jest sice pravdou, že byl zaviněn nedostatkem zubních lékařů, ale nelze také zatajovati, že v přítomné době byl do té míry zlepšen, aby další, zákonným ustanovením o provozování praxe lékařské odporující stav byl trpěn a nebyla učiněna opatření pro stanovení jeho hranic.

Sociálně politický výbor v uznání této nutnosti přijal vládní návrh, tuto otázku řešící, se zadostučiněním a schválil ji s nepatrnými změnami stylistickými. Pouze § 2. odst. 2. pozměnil tak, aby možnost nabytí koncese neb oprávnění ku provozování zubní techniky byla dopřána i dorostu,. který s nadějemi na pozdější samostatné provozování poslání tomuto se věnuje, a sice v tom rozměru, že výhody získání oprávnění ku provozování zubní techniky dostane se i těm osobám, které vyhoví-li ostatním stanoveným podmínkám - v den vyhlášení tohoto zákona měly odbytu tříletou dobu učební a výuční vysvědčení mají.

Pro Hlučínsko budou zvláštním nařízením stanoveny předpisy k oprávnění ku provozování zubní techniky.

V zákoně zmíněný a zamýšlený státní ústav pro zubní lékařství bude zřízen po dohodě mezi ministerstvem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a ministerstvem školství a národní osvěty. Dohoda tato rozhodne zejména o poměru zamýšleného ústavu pro zubní lékařství k fakultám lékařským, zvláště pak, má-li býti a pokud má býti tento státní ústav k fakultám přiřaděn.

Sociálně politický výbor projednal vládní návrh i uvedenou změnu v § 2. v souhlase s výborem živnostenským a navrhuje zákon Národnímu shromáždění ku přijetí.

Resoluce.

Zubní klinika v Praze budiž ministerstvem školství a národní osvěty urychleně rozšířena a dokonale vypravena.

V Praze dne 9. dubna 1920.

Za výbor sociálně politický:

Předseda:
Zpravodaj:
V. Johanis, v. r.
AI. Tučný, v. r.

Za výbor živnostenský:

Předseda:
Zpravodaj:
Slavíček, v. r.
Hübner, v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP