Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2781.

Dotaz

členů Národního shromáždění Landové-Štychové, Dra Vrbenského, Emila Špatného a společníků

na ministra zahraničních věcí

o udílení subvence 67.000 Kč svazu junáků-skautů v republice Československé.

V časopise »Vůdce« vydávaném »Svazem junáků-skautů rep. čsl.« a redigovaném prof. A. B. Svojsíkem, byla uveřejněna zpráva, že tomuto Svazu byla udělena subvence 67.000 Kč, které sebrali angličtí skauti pro skauty v zemích válkou postižených. Dar tento byl svazu odevzdán prostřednictvím pana ministra zahraničních věcí, který jistě odevzdal tento značný peníz Svazu v domnění, že Svaz representuje skutečné středisko veškerého československého skautingu v republice. Ve skutečnosti však ve Svazu je toho času pouze zlomek z celého skautského hnutí v republice, totiž spolek »Junák český skaut«, kdežto celá řada ostatních skupin do Svazu buď ani nevstoupila, nebo během času z něho z podstatných a věcných příčin vystoupila, nesouhlasíc jednak s činností prof. A. B. Svojsíka za války, kdy skautů pod jeho vedením bylo zneužito k různým t. zv. patriotickým projevům a devotnímu přisluhování representantům rakousko-uherské monarchie, jednak nesouhlasíc s nedemokratickým způsobem utvoření Svazu, který předpokládá zrušení všech dosavadních skautských skupin a podrobení se diktátu prof. A. B. Svojsíka.

Tyto všechny skupiny, které nejsou členy »Svazu j. s. r. čsl.« utvořily společné středisko pod názvem »Federace československých skautů«, ve které jsou zastoupeni: Federace čs. Baden-Powellových skautů, Sdružení čsl. skautů socialistů, Skaut práce, Spojené sbory junáků skautů a Československá obec Psohlavců.

Dar anglických skautů jistě neměl účel, aby se ho dostalo pouze jediné skupině československého hnutí skautského a byl pravděpodobně určen pro veškeré skauty v republice. Udělením zmíněného daru »Svazu junáků skautů« přicházejí veškeré jmenované skupiny, které jsou členy »federace čsl. skautů« o podíl na této subvenci, což je pro ně tím trapnějším, že ve spolku »Junák český skaut« jsou členy po většině hoši z rodin majetnějších a vedle toho se tomuto spolku dostalo již všemožných výhod od státu i obcí, kdežto ve Federaci jsou skupiny, které soustřeďují většinou dorost řemeslný a dělnický, jenž potřebuje hmotné podpory daleko více, aby mohl dobrodiní skautské výchovy tělesné a mravní v plné míře užíti.

Táží se proto podepsaní pana ministra:

1. Byl dar anglických skautův určen výhradně a výslovně pro členy Svazu junáků skautů rep. čsl., nebo pro všechny skauty v republice?

2. Je známo panu ministrovi, že »Svaz« není ústředím čsl. skautingu, nýbrž pouze malým zlomkem?

3. Je pan ministr ochoten vyslechnouti o poměrech v československém skautingu i zástupce skupin, které jsou členy Federace čsl. skautů?

4. Jest ochoten působiti k tomu, aby dar anglických skautů byl spravedlivě a nestranně rozdělen mezi všechny skautské skupiny v republice?

V Praze dne 8. dubna 1920.

Landová-Štychová, Dr. Vrbenský, E. Špatný,

Freiman, Svozil, St. K. Neumann, Dr. Krejčí, Skorkovský, K. Moudrý, Dr. Klouda, B. Fišer, Dr. Th. Bartošek, Sladký, Kopeček, Holejšovský, Dr. Rambousek, Zeminová, Buříval, Slavíček, Jan Hrizbyl, Konečný, Dr. Heidler.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP