Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2779.

Návrh

člena Národního shromáždění Dra. Ant. Kloudy a spol,

aby vydán byl zákon o jmenování úředních sluhů autonomie obecní a okresní v republice Československé podúředníky.

Zákony ze dne 17. prosince 1919, čís. 16 a 17 sb. z. a n. z r. 1920, jimiž se upravují služební poměry trvale ustanovených zřízenců při obcích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a trvale ustanovených zřízenců a cestářů okresních zastupitelstev v Čechách a okresních silničních výborů na Moravě a ve Slezsku, kategorie úředních sluhů při těchto samosprávných sborech ustanovených nedošla plného uspokojení a to proto, že hmotné poměry - minimální základné služné - upraveny stejně jako u ostatních zaměstnanců, totiž tak, že úřední sluhové při okresech a silničních výborech mají 2000 Kč základního služného, úřední sluhové při obcích pak mají rozdílné základní služné podle počtu obyvatel, takže v obcích přes 10.000 obyvatel má úřední sluha 2000 Kč, v obcích od 6.000 do 10.000 obyvatel 1.700 Kč a v obcích od 2.000 do 6.000 obyvatel 1.500 Kč, v obcích menších 1.200 Kč počátečního základního služného.

Úřední sluhové, zaměstnaní v samosprávě obecní a okresní, touto úpravou služebních požitků velmi značně se liší od úředních sluhů státních, vůči kterým postavení jejich jest v podstatné nevýhodě, ač konají tytéž úřední práce: jejich úkony jsou pro veřejnost stejně důležité jako úkony úředních sluhů státních a jistě soustřeďuje se na ně více povinností, neboť - jak známo - samosprávné korporace šetří na pracovních silách, za to však ukládají zaměstnaným práce v hojnosti.

Úřední sluhové autonomie obecní a okresní nemají žádného postupu, ač všude vykonávají službu podúřednickou a namnoze i úřednickou. Konajíť úřední sluhové tito mimo kancelářské práce manipulační též práce úřednické, vedou expedici, registraturu, opisují, rozmnožují úřední vyhlášky, píší na stroji, udržují stálý styk se stranami, konají pochůzky a intervence ve věcech úředních, a pod., mimo to zaměstnáni jsou v zásobovacích komisích, kde konají práce manipulační a účetní a j.

Přes důležitost těchto prací úředními těmito sluhy vykonávaných a přes dalekosáhlou zodpovědnost, která při svědomitém plnění úřední povinnosti na nich spočívá, není úředním sluhům naší samosprávy zabezpečena možnost, aby existenci svoji plně uhájili.

Samosprávné korporace jsou dosud základnou všeho úřadování ve státě, ale zřízenectvo těchto úřadů nedošlo uznání, na něž úřední činností svou plný má nárok a zůstalo daleko za všemi stavy zřízeneckými buďsi ve službách státních či jiných veřejných, buďsi ve službách soukromých zaměstnanými.

V Národním shromáždění schválen byl dne 24. března 1920 zákon, kterým se upravuje jmenování úředních sluhů všech státních oborů podúředníky.

Přijetí tohoto zákona zavdalo podnět představitelce samosprávných zřízenců okresní a obecní autonomie, »Ústřední Jednotě samosprávných zaměstnanců okresních a obecních úřadů a ústavů v československé republice«, jakož i »Klubu úředních sluhů sdružených v Jednotě«, že obrátili se na jednotlivé kluby poslanecké se žádostí, aby poměry úředních sluhů autonomie obecní a okresní upraveny byly na stejných základech jako právní a hmotné poměry úředních sluhů státních.

Navrhovatelé, uznávajíce oprávněnost a důvodnost požadavku úředních sluhů v samosprávných korporacích zaměstnaných, aby jim po řádné nejméně desítileté službě ve vlastnosti trvale ustanovených úředních sluhů ztrávené zjednána byla zákonná možnost, aby nabyli nároků na jmenování podúředníky a na služební požitky ve stejné výši jako státní podúředníci jmenovaní z úředních sluhů státních, dovolují si učiniti Národnímu shromáždění tento návrh:

Vládě se ukládá, aby neprodleně předložila návrh zákona, kterým se právní a hmotné poměry úředních sluhů zaměstnaných při obcích, okresech a sílničních výborech upravují v souhlase s úpravou služebních poměrů státních úředních sluhů podle zásad zákona v Národním shromáždění dne 24. března 1920 usneseného.

Projednání návrhu tohoto přikázáno budiž výborům státně zřízeneckému a ústavnímu.

V Praze dne 6. dubna 1920.

Dr. Antonín Klouda,

Dr. Rambousek, Laube R., Skorkovský, Jan Hrizbyl, Emil Špatný, Tučný, Hrušovský, Dr. Bartošek, Zeminová, Freiman, B. Fišer, Srnec, Dr. Krejčí, V. Drobný, Julius Kopeček, Jan Slavíček, Jos. Svozil, St. K. Neumann, Dr. Vrbenský, Sladký, Landová-Štychová.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP