Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2778.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.........................................1920,

kterým se omezuje prodej, pokud se týče pronájem budov nebo částí budov, v nichž zařízeny jsou očistné lázně.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Prodej, nebo pronájem budov nebo části budov, v nichž zařízeny jsou očistné lázně, k jiným účelům než k provozování lázní bez povolení ministra veřej. zdravotnictví se zakazuje.

Zákaz prodeje nebo pronájmu může býti k návrhu ministerstva veřej. zdravotnictví a tělesné výchovy poznamenám v pozemkové knize.

§ 2.

Má-li býti zastaveno provozování očistných lázní, jest k tomu třeba svolení ministra veřejného zdravotnictví, pokud další provozování osobou jinou nebude zajištěno. V případě potřeby může býti učiněno opatření, aby další provozování lázní bylo zajištěno.

§ 3.

Přestupky zákona tohoto trestají politické úřady, na Slovensku a v území Podkarpatské Rusi administrativní policejní vrchnosti, pokutou od Kč 5000 do Kč 30.000.

§ 4.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a pozbývá platnosti, jakmile bude o dostatečný počet očistných lázní postaráno. Doba ta stanovena bude vládním nařízením.

§ 5.

Ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy se ukládá, by v dohodě s ministry obchodu, vnitra a spravedlnosti zákon tento provedlo.

Důvodová zpráva.

V rayonu Velké Prahy jest deset lázeňských podniků a to čtyři soukromé (1 v Praze, 1 na Vinohradech, 1 v Nuslích a 1 na Smíchově) a 5 městských lidových lázní (v Holešovicích, v Libni, v Karlíně, na Smíchově a Žižkově) a městské Pražské lázně na Žofíně.

V lázeňských podnicích těchto jest celkem 7 parních lázní s 345 kabinami a svlékárnami (po případě schránkami na oblek), dále 158 van pro koupele teplé a 145 sprch.

Kdežto podniky soukromé mají vesměs jen lázně parní a vanové, sprchy pak jen jako lázně přídatné, převládají v lázních lidových sprchy (145) nad lázněmi vanovými (41).

Celkový počet návštěvníků, činí ročně asi 590.000.

Béřeme-li za základ jen obyvatelstvo svrchu uvedených částí Velké Prahy, celkem asi (podle sčítání z r. 1900) 480.000 vidíme, že jedna parní lázeň připadá na 1391, jedna vana na 3038, jedna sprcha na 3310 obyvatelů.

Ježto ve starších domech není postaráno o koupelny a namnoze i v domech novějších, s menšími, silně však zalidněnými byty koupelen není, jest daleko převládná většina (80-90 proc.) obyvatelstva odkázána používati lázní veřejných, jež v dosavadním počtu a rozsahu dnešním potřebám obyvatelstva tím méně postačují, že nedostatek mýdla, prádla a topiva v domácnostech, dále přeplnění bytů, vzniklé přívalem přistěhovalců do města po převratu a zastavením stavebního ruchu od počátku války, má za následek značnější znečisťování povrchu těla a tím i zvýšenou potřebu lázní, než za dob předválečných.

V úvahu přichází dále, že již dnešní ceny lázní vanových a parních jsou značné části obyvatelstva příliš vysokými, než aby jich vůbec anebo aspoň častěji mohla používati, že by lázně staly se přímo nedostupnými právě těm vrstvám obyvatelstva, jež jich nejvíce potřebují, kdyby snad ceny za koupele se ještě zvýšily, čehož by se bylo obávati, kdyby počet soukromých nynějších lázeňských podniků se zmenšil, nehledě ani k tomu, že by za nepříznivých poměrů stavebních náhrada za zaniklé podniky lázeňské vůbec v brzké době nemohla býti zjednána.

Důležitý zájem veřejných lázní pro zdraví obyvatelstva, jehož význam pro široké vrstvy obyvatelstva vysvítající i z dotazu člena Národního shromáždění Em. Špatného a soudr. učiněného ve schůzi Národního shromáždění dne 27. ledna na ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy ve příčině opatření k zamezení zrušování lázeňských podniků v Praze, vede ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy k tomu, aby si vyžádalo u Národního shromáždění zmocnění, aby mohlo majitelům soukromých podniků lázeňských v Praze uložiti dočasná obmezení ve vykonávání práv vlastnických, jímž by zabráněno bylo zrušování lázeňských podniků.

Ve formálním směru se navrhuje, aby osnova přikázána byla výboru sociálně-politickému ku podání zprávy ve lhůtě 3 denní.

V Praze 8. dubna 1920.

V zastoupení ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, ministr pro zásobování lidu:
Houdek v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP