Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2772.

Zpráva

kulturního výboru

o návrhu členů Národního shromáždění Dra. Hajna, Brožíka, Freimana, Dra. O. Srdínka a soudruhů tisk. 2499 o změnách a doplňcích zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189. sbír. zák. a nar. o školách národních a soukromých ústavech vyučovacích a vychovávacích.

Kulturnímu výboru byl přikázán návrh poslance Dra. Hajna, Brožíka. Freimana, Dra. Srdínka a soudruhů o změnách a doplňcích zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189 sbírky zák. a nař., čís. tisku 2499 ze dne 5. února 1920 a nařízeno. aby o něm podal zprávu do 3 dnů. Kulturní výbor pojednal o návrhu tomto ve schůzi dne 11. března 1920 a podává tuto zprávu:

Důvody, které navrhovatelé uvádějí, uznal kulturní výbor správnými. Zejména nebyl doplněn předpoklad, že pro školy, podle tohoto zákona zřizované. bude dostatek učitelstva, dále, že získávání místností pro školy a pro bydlení učitelů, najímání bytů u soukromníků a opatřování životních potřeb učitelstva narážeti nebude v konkrétním případě na obtíže.

K jednotlivým paragrafům uvádí se toto:

Školy. podle zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189 zřizované, jsou školami obvodovými a proto jest účelno, aby také žactvu z jiných obcí, nežli je sídlo školy, byla umožněna návštěva těchto škol, tak jako jest tomu u škol občanských.

Přikazování učitelstva podle § 4 zjednodušeno tím, že právo dává se funkcionáři zemské školní rady, prováděním zákona pověřenému. Neuposlechnutí rozkazu stíhá se trestem disciplinárním.

Rozpaky, které se objevily při právním řízení adaptačním, odstraněny precisním ustanovením, že stavební řízení provádí se tak jako při stavbách veřejných okresní politickou správou.

Účelem ostatních ustanovení jest, aby řízení bylo co nejrychlejší bez zbytečných a úmyslných rekursů a průtahů.

Kulturní výbor navrhuje tedy jednomyslně, aby návrh zákona ve znění, jak je tuto připojeno, byl Národním shromážděním přijat.

V Praze dne 8. dubna 1920.

Dr. O. Srdínko, v. r.,
Dr. Metelka, v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Zákon.

ze dne..………………..1920

o školách národních a soukromých ústavech vyučovacích

a vychovávacích.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Zákon ze dne 3. dubna 1919, č. 189 Sb. z. a n., mění a doplňuje se v těchto bodech:

Článek I.

§ 3, odst. 1. První věta v posavadním znění se zrušuje a bude zníti takto:

"Ani žactvu z míst vzdálenějších 4 km od budovy školní nesmí býti přijetí do školy obecné neb občanské odepřeno, jestliže a pokud místo v učebnách stačí a počet 80 žáků v jedné třídě není překročen."

Na konec § 4 jako další odstavec se vsune:

"Aby tyto školy uvedeny byly v život, má předseda zemské školní rady, nebo jím ustanovený zástupce, právo přikázati kterémukoliv učiteli neb učitelce a to i těm, kteří zastávají místo definitivní, aby převzali úřad a vyučování na kterékoli škole podle tohoto zákona zřízené. Náklady na stěhování budou učitelům takovým nahrazeny a služební příjmy jejich nesmějí býti menší, než v posavadním působišti. Ministr školství a národní osvěty může v případech, hodných pozoru, i povoliti učitelům těmto odměny mimořádné, nebo diety.

O učitelích, službou takto jinam přikázaných, platí ustanovení § 3 zákona ze dne 29. října 1919, č. 605 Sb. z. a n. Učitel musí se takovému příkazu podrobiti. Neuposlechnutí stíháno bude disciplinárně."

§ 7, odst. poslední. Dosavadní znění se zrušuje a bude odstavec tento zníti takto:

"Právo rozhodovací o vyvlastnění, pokud se týče o nájmu, přísluší při školách povolených zem. školní radou nebo funkcionářem jejím, v § 4 jmenovaným, tomuto funkcionáři zemské školní rady, nebo zástupci jím ustanovenému, ve shodě s politickým úřadem zemským, při školách ministerstvem školství a národní osvěty povolených, ministru školství nebo zástupci, jím ustanovenému, ve shodě s ministerstvem vnitra. Opatření stran nutných úprav stavebních v místnostech, získaných nájmem podle tohoto paragrafu, činí po slyšení vlastníka reality, nebo jeho zástupce funkcionář v § 4 t. z. zmíněný, a to i při školách, zřízených podle § 5 tohoto zákona. Případné úkony stavebního úřadu příslušejí tu okresní správě politické.

Pro řízení vyvlastňovací platí obdoba zákona ze dne 18. února 1878, z. ř. č. 30 a to §§ 22 a následujících.

K § 9 buďtež připojeny tyto odstavce:

"Funkcionář zemské školní rady, v § 4 jmenovaný, má dále právo, měniti hranice obcí školních i stanoviti obvody jednotlivým školám, ať jsou zřízeny podle tohoto zákona či podle zákonů starších."

"Stížnosti proti opatřením podle tohoto paragrafu učiněným nemají odkládacího účinku."

Článek II.

Zákon tento nabude působnosti dnem svého vyhlášení.

Článek III.

Výkon zákona ukládá se ministru školství a národní osvěty společně se zúčastněnými ministry.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP