Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2761.

Dotaz

členů Národního shromáždění Josefa Šamalíka., Josefa

Šolleho, Fr. Šabaty a soudruhů

na ministry zásobování, zemědělství, vnitra a nár. obrany

ve příčině zlovolné rekvisice v Záboří.

Časopis "Hlas Lidu" v č. 49. přináší tuto zprávu:

Jak se rekviruje na venkově.

Četnická zvůle. Zatýkání zemědělců.

Žijeme ve státě právním? Zakročí ministr Švehla proti četnictvu?

Dne 22. března přišla rekvisiční komise za asistence četníků z Písku a Vodňan a několika vojínů do Zaboří, vesnice v okrese vodňanském. Šlo to způsobem bolševickým - a tím pobouřena byla celá ves. Komise v usedlosti č. 16. dopustila se činu, který by pěkně slušel rakušáckým dobám a ne naší svobodě republikánské. Vešla do stavení s otázkou, zda dodá předepsaný kontingent 30 metráků. "Nedám", odpověděl syn-hospodář, "protože není všeho tolik". "Budeme tedy hledat", zněla odpověď. "Můžete, vše je otevřeno". Hledali všude, ve světnicích, prohledali skříně, postele, ba ani lůžka těžce nemocné matky úplně neušetřili. Při tom nádoby zpřevrhali a rozbili. Obíhali stavení a měřili - nalezli totiž venku malé okénko - úplně tmavé - a tam tušili velké zásoby. Ale okénko to nemohli nikde v místnosti najíti - tu přišel jeden pán z komise do světnice, kde seděl syn hospodářův - a praví: "Už jsme na stopě, dobrovolně tedy obilí vydejte!" Syn krátce odpověděl: "Není nic uzamčeno, ani zazděno a co máme, je sotva pro nás". "Tak kopat !" zazněl rozkaz.

Šli do sklepa - tam nalezli obilí ve spižírnách, jež bylo přihlášeno, zpřevraceli vše, ale ničeho více nenalezli. Pojednou ozvaly se rány - motykou bourali zeď. Syn upozorněn služkou vešel do sklepa. "Pro Krista, lidičky, což jste se zbláznili, že bouráte zeď, což nevidíte, že je prastará, stoletá? A říkám, že nic není zazděno". Zatím jiný voják v komůrce trhal kamennou podlahu - jiný běžel na půdu a tam stropem chtěl vypátrati skrýš.

Když syn resolutně prohlásil, že si stavení rozkopat nedá, vyšla komise ze sklepa. Syn dvéře zamkl. Nezdarem, že ničeho nenalezli, pobouřeni, žádali, aby jim dal klíč zpět. - "Nedám - už jste tam byli desetkrát; co tam je, to jste viděli a zeď rozkopat nedám!" "Nesmíte zabraňovat nám v práci! "Nebráním, avšak stavení bourat nedovolím - vždyť ničeho zazděno nemám". "Ve jménu zákona rep. vás zatýkám!" a již četník vynímal želízka, aby jej spoutal. "To se spoutat nedám, protože nejsem žádný zločinec, ani jsem ničeho neukrad" a odcházel ze dvora do světnice; v předsíni doběhli jej četníci a uchopili se ho. Povstal boj. Syn přitiskl ruce k tělu a nemohli mu je dva četníci odtrhnouti. - Jediný proti šesti! Ničím jim nehrozil, nijak proti nim nepřeřekl, jen to, že nechtěl dovolit kopat zeď, měl býti sevřen do želez. - Byl to děsný výjev! Dva drželi jej za ruce, jeden ze zadu za krk - dva podtrhli mu nohy a podrazili jej na dlažbu předsíně. Aby nikdo jim nemohl zabránit, zastrčili vrata, zamkli dvéře. Poražený syn volal o pomoc. Ze světnice vyskočila sestra, která tam matku těžce nemocnou těšila. Ale vojáci ji hned uchopili a hodili do jiné světnice a dvéře drželi. Spoutaný z rozbitých loktů krvácel a při pádu udeřil se do hlavy. A hned jej odváděli ze stavení - dva vojáci po stranách - a četník do něho ze zadu strkal.

Vyvedli jej z rodného stavení jako mnohonásobného vraha - jej pokojného občana, který po celý život poctivě v potu tváře dřel se na zděděné půdě. Zatím ve vesnici sběhl se zástup lidí, zvon na kapličce svolával na poplach - a nyní bylo divadlo, jakého vesnice nebyla svědkem celá století, leda za dob, kdy od Švédů byly naše vesnice drancovány.

Lid pobouřen takovýmto zacházením s křikem vrhnul se proti stráži, že to být nesmí, aby nevinný, pokojný občan jako vrah v poutech byl odváděn. - Z vřavy křiku zazníval pláč mnohých žen! Lid byl tolik pobouřen, ze by to bylo krvavě skončilo, kdyby ho byla stráž nepropustila. Byl odveden do hostince - dvéře zamčeny a u dveří stála vojenská stráž. Zatím komise dál pilně hledala. Kopal voják zase v jiné místnosti do zdi i do stropu. Jeden četník křičel: "Kdybych měl granátem barák vyhodit, najít to musím!" Konečně žádali, aby zase jim otevřena byla světnice (pokoj), vrazili a v rohu nalezli staré dvéře otevřené. Nad nimi byl věšák s několika kusy ženského oděvu. Nejméně třikráte prohledávali tam a dveří nenašli až teď. Našli tam jen čtyři metráky. Nebylo to schováno, neboť tam uschovává se obilí vždy, neboť jest to komora klenutá, bezpečná proti ohni i zlodějům. Řada mužů i žen měla býti pozatýkána - jsou však zapsáni a budou voláni k zodpovídání.

Podotýkáme, že dán byl zákaz píti lihoviny - ale jeden četník přece vypil pět skleniček rumu a jak vidno, měl "kuráž" velikou. - Želíme toho, ze starosta nebyl doma, neboť jistě by nedovolil, aby vážený rolník byl spoután; jeho zástupce stál na dvoře a škodolibě se celému výjevu usmíval. Druhého dne byl k nemocnému synu též volán lékař. Zášť a msta lidí jest veliká. Škoda, že mužstvo z protivínské četnické stanice nebylo k rekvisici vysláno, to by se ten výjev jistě nestal.

Tak se rekviruje na venkově v době naší samostatnosti. Voláme k poslancům: "Zastaňte se nás!" Takto je v tom rolník hůře než za roboty, dře se, mozolí - a pak za vše nenechají mu ani na výživu a ještě jej ztýrají. Jednomu hospodáři vzali tolik, že nemá ovsa k setí. "

Poněvadž nás došly i soukromé zprávy o této rekvisici, které se úplně se shora uvedeným článkem shodují, jsme nuceni v zájmu ochrany majetku i života zemědělců klásti dotazy:

1. Jsou Vám páni ministři známy zjevy tvrdé zaujatosti proti venkovským zemědělcům při prováděních rekvisicích?

2. Jest Vám znám zejména případ zlovolné rekvisice v Záboří, při níž rozkopáváno stavení rolníka a s rolníkem jednáno se strany četnictva jako se zločincem?

3. Jste páni ministři ochotni shora vylíčený případ dáti vyšetřiti a zjistí-li se pravda - v článku »Hlasu Lidu« dáti vinníky přísně potrestati?

V Praze dne 7. dubna 1920.

Josef Šamalík, Josef Šolle, Fr. Šabata,

Bezděk, Dr. Mazanec, Valoušek, J. Rýpar, Čapka, František Navrátil, Myslivec, Dr. Stojan, Zavoral, Václav Sedláček, Dr. Dolanský, Jílek, František Mlčoch, Ševčík.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP