Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2754.

Návrh

člena Národního Shromáždění Dra Matouška a soudruhů

na zařadění města Skutče do vyšší třídy místních přídavků.

Město Skuteč mělo při posledním sčítání obyvatelů před 10 roky 4345 obyvatelů, avšak od té doby vzrostl počet jich okrouhle na 6.000.

Jest to město průmyslové, v němž nalézá se 27 továren na obuv a rozsáhlé žulové a opukové lomy, v kterýchžto podnicích zaměstnán jest veliký počet dobře placeného dělnictva, které bydlí jednak v městě Skutči, jednak v nejbližších obcích, veškeré však svoje životní potřeby obstarává si v městě Skutči, čímž při veliké poptávce po nich již před válkou cena jejich proti jiným městům rostla a v době nynější jest úřednictvu přímo nedostupna.

To týká se netoliko potravin, nýbrž i všech ostatních předmětů nezbytné potřeby.

Proti ostatním městům zejména i Praze dražší jest v městě Skutči veškero maso, tuky, zejména i mléko, které se sem dováží a i před válkou dováželo v dražších cenách než jinde z Rosického velkostatku, vzdáleného 15 km od Skutče; vajec byl vždy naprostý nedostatek a drahota uhlí a dříví následkem vysokého dovozného a nejinak je tomu i s ostatními potřebami.

Byty v městě Skutči při rostoucí populaci jsou daleko dražší než v městech jiných a posluha - služka - vzhledem k průmyslovému charakteru města jen těžko a draho se opatří. A tak životní poměry úřednictva v tomto městě jsou daleko horší a vyžadují většího nákladu než v městech s dvojnásobným, ano i větším ještě počtem obyvatelstva.

Kromě toho v městě Skutči nenalézá se žádných středních škol a úředníci jsou odkázáni své dítky k dalšímu vzdělání dávati do dalekých měst, kde jejich vydržování za nynějších drahotních poměrů jest pro ně přímo nesnesitelné.

Stran zařadění města Skutče do vyšší třídy bylo jednáno již před válkou ve sněmovně vídeňské, požadavek byl uznáván za zcela oprávněný, avšak přikvapivší válka znemožnila následkem uzavření říšské rady příznivé vyřízení této žádosti.

Podepsaní doporučují, aby město Skuteč bylo zařaděno do vyšší třídy místních přídavků. Po stránce formální se navrhuje, aby návrh byl přikázán výboru státně-zřízeneckému a rozpočtovému.

V Praze dne 6. dubna 1920.

Dr. Matoušek,

Petrovický, Sís, K. St. Sokol, Veselý Jan, Jan Koloušek, Dr. Hajn, Dr. Scheiner, Viková-Kunětická, Hatlák, B. Král, V. Čipera, Ing. L. Novák, Nohel, Ing. O. Nekvasil, Dr. Jar. Brabec, Dr. Lukavský, B. Fischer, Dr. Vaněk, Dr. B. Němec, Votruba, Dr. Herben.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP