Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2733.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne .......................................... 1920

o dočasném zastavení působnosti porot.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Působnost poroty může býti na čas zastavena, jestliže nastaly události, pro něž jest se obávati, že nebude nalézati právo nestranně a neodvisle.

(2) Zastavení to může býti obmezeno místně i co do činů trestných.

§ 2.

Na zastavení působnosti porot se usnese vláda, když byla slyšela dobré zdání Nejvyššího soudu. Je však povinna předložiti usnesení hned Národnímu shromáždění a udati důvody jeho a má povinnost je hned odvolati, jakmile jedna z obou sněmoven o to žádá.

§ 3.

(1) Vláda jest povinna neustále bdíti nad tím, trvají-li dosud příčiny, pro které působnost poroty byla zastavena; když odpadly, buď činnost porot ihned obnovena.

(2) Nenastala-li možnost toho dříve, staň se obnovení nejdéle do roka ode dne zastavení.

§ 4.

Usnesení o zastavení působnosti porot a jejím obnovení budiž uveřejněno ve sbírce zákonův a nařízení a buď otištěno také v úředním listě republiky a v úředním listě toho obvodu, v němž byla zvláště působnost porot zastavena.

§ 5.

Jakmile bylo vyhlášeno usnesení o zastavení působnosti porot, řídí se trestní řízení pro trestné činy, jichž se zastavení týká, ustanovením trestního řádu o činech, před porotu nenáležejících. Jde-li však o zločin, na který je uložen trest smrti nebo trest na svobodě trvání delšího než pět let, budiž hlavní přelíčení konáno před šesti soudci, z nichž jeden předsedá; při rovnosti hlasů rozhoduje mínění obžalovanému příznivější.

§ 6.

(1) Ustanovení § 5 platí také o takových činech trestných, u nichž hlavní líčení již započalo, avšak nebylo dosud skončeno, nebo u nichž se objeví potřeba opakovati hlavní líčení.

(2) Věc trestní, v níž hlavní líčení v den, kdy působnost porot byla zase obnovena, bylo již v první stolici skončeno neb alespoň započalo, budiž dojednána podle ustanovení § 5.

§ 7.

Ustanovení § 3 platí také o usnesení o zastavení působnosti porot, které se stalo před účinností tohoto zákona.

§ 8.

(1) Tento zákon nabude účinnosti pátého dne po vyhlášení.

(2) Provésti jej ukládá se ministru spravedlnosti.

Zpráva důvodová.

Podle § 95. ústavní listiny může býti působnost poroty na čas zastavena v případech zákonem stanovených.

Pro oblast, kde ještě platí zákony rakouské, byl dosud v tomto směru rozhodný zákon ze dne 23. května 1873, č. 120 ř. z., o němž však možno míti za to, že byl článkem I. ústavní listiny zrušen. Pro území dříve uherské není vůbec podobného zákona. Pouze udělil čl. zák. LXIII. z roku 1912 vládě zmocnění, aby pro dobu války obmezila nebo zastavila působnost porot. Ustanovení to, ve své všeobecnosti postrádající dostatečných ústavních záruk, nepostačuje, neboť nelze neviděti, že i v době míru mohou se vyskytnouti události, které jsou s to, aby povážlivou měrou ohrozily u poroty správné nalézání práva, zvláště za nynější poválečné zvýšené citlivosti k politickým a sociálním zjevům.

Také z důvodu jednoty práva je nutno upraviti toto mimořádné opatření zákonem, platícím pro celé území republiky.

Po stránce formální se navrhuje, aby tato osnova byla předána výboru právnímu a tomu aby bylo uloženo podati o ní zprávu do tří dnů.

V Praze dne 27. března 1920.

Ministr spravedlnosti:
Dr. Veselý, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP