Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2730.

Dotaz

člena Národního shromáždění Jana Rýpara a spol.

na pana ministra zahraničních záležitostí,

zda jest ochoten zakročiti, by Janu Tagliaferovi, faráři v Michalkovicích, na plebiscitním území ve Slezsku dostalo se řádné ochrany od státních úřadů proti členům správní komise A. Miklišovi a J. Galičakovi v Michalkovicích.

Dne 9. března 1920 v úterý před polednem přišli na faru v Michalkovicích A. Mikliš a Jos. Galičak, oba členové správní komise michalkovské, a vyzvali faráře Jana Tagliafero, by opustil faru, ježto lid jest prý proti němu rozjitřen v domněnce, že sympatisuje s Poláky.

Farář Tagliafero odvětil, že jest farářem pro všechny katolické občany michalkovské a fary opustiti nesmí bez vědomí a svolení svých představených úřadů. Na to oba odešli.

Předseda správní komise, byv interpelován o této věci, odvětil, že za nic neručí a každou ochranu odmítl.

Dne 10. března 1920 asi o 11. hod. dopoledne dostavil se na faru jistý kontrolor Gwužd, provázen houfem 15 výrostků ozbrojených klacky, vyzval faráře, by faru opustil, slovy: "Byl jste varován pane faráři a neopustil jste dosud fary, opusťte ji hned, sice..." a ukázal na své průvodce a vytýkal na to faráři lásku k Polákům v kostele a ve veřejnosti.

Nato poukázal, že dosadí na michalkovskou faru katechetu Bražinu, zaměstnaného u zemské vlády slezské.

Farář Tagliafero tentýž den o 1/212 hod. odjel.

Druhý den, 11. března 1920, v noci opět ozbrojená tlupa přepadla faru a hledala faráře, by prý s ním udělala pořádek, holemi při tom mávajíc.

Při celém tomto jednání místní správní komise a státní bezpečnostní úřady ani nepohnuly prstem na ochranu faráře Tagliafera.

Farář Tagliafero jest v dalekém okolí všeobecně známý jako horlivý, ke všem mírný katolický kněz, jejž si před 15 lety farníci michalkovští pro jeho věhlas a milou povahu zvolili za prvního faráře.

Jest českým vlastencem a spisovatelem, toho důkazem jest jeho životní činnost a jeho podpis na provolání, které k slezskému lidu na Těšínsku uveřejnili vlastenečtí kněží z Těšínska.

Podepsaní se táží pana ministra zahraničních záležitostí, Dra Beneše, zda jest ochoten zakročiti, by

1. celá věc byla řádně vyšetřena a

2. faráři Janu Tagliaferovi dostalo se nejen ochrany od místních a státních bezpečnostních úřadů, nýbrž i zadostučinění za pohanu, jež vinou úřadů mu byla způsobena.

V Praze dne 31. března 1920.

Jan Rýpar,

Šolle, Sedláček, Ševčík, Mlčoch Fr., Dr. Stojan, Šamalík, Bezděk, František Navrátil.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP