Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2725.

Návrh

člena Národního shromáždění Dra Fr. Lukavského a soudr.

na zařadění města Zábřehu do vyšší třídy místních přídavků.

A. Město Zábřeh samo má podle posledního sčítání 3566 obyvatel a s obcí Krumpachem, která nedávno byla připojena a jež sama má 1503 obyvatel, dohromady čítá 5069 obyvatel. V tom však nejsou počítány přilehlé obce Skalička, Rudolfov, od města oddělené jen železniční tratí, ani Ráječek, na jehož katastru leží též nádraží zábřežské s poštou a kde zůstává mnoho zábřežského úřednictva, které ovšem nakupuje v Zábřeze, ježto v obci nelze ničeho ke koupi obdržeti. Základem pro tento počet obyvatelstva je poslední sčítání lidu z r. 1910; avšak od té doby počet zábřežského obyvatelstva značně vzrostl, poněvadž zvětšen byl průmyslový podnik (Akciová pila), přestěhovala se do města nová obchod. společnost "Alfa Separator" s četným úřednictvem a dělnictvem. Lze tedy odhadnouti nynější počet obyvatelstva města Zábřeha s přilehlými obcemi na 8000 obyvatel, je tedy větší více než dvakrát jako na příklad Žďár se 3448 ob., a více než o polovinu větší, nežli Uh. Brod se 4714 ob., města to, která byla již přeřaděna do třetí třídy místních přídavků, nebo Jilemnice, Mikulov, která o to též žádají.

Mimo toto obyvatelstvo zdržuje se a stravuje téměř po celý den mnoho dělníků, kteří z okolních obcí docházejí do zdejších průmyslových podniků. Kromě toho zdržuje se a stravuje ve městě na 800 studentův a žáků gymnasia, něm. průmyslové školy, občan. škol a školy hospodyňské.

B. Zábřeh leží na železniční křižovatce, odbočuje totiž odtud dráha na Šumperk. Pro své krásné okolí a výhodné železniční spojení jest turistickým východištěm a v létě bývá letním sídlem výletníků, jimiž se opět zvětšuje ve městě konsumující část obyvatelstva.

C. Drahota ve městě Zábřehu i okolí jest tak veliká, někdy i větší než na př. v blízké Olomouci a v Šumperku, kde snadněji, laciněji a v lepším výběru lze jak potraviny tak i zboží dostati. 1 kg másla na př. lze dostati v Zábřeze za min. cenu 36 Kč, v Olomouci za 34 Kč, kg vepřového masa prodává se v Zábřeze za 32 Kč, v Olomouci též za 32 Kč, vajíčko v Zábřeze stojí 160 h, v Olomouci 140 h, litr mléka v Zábřeze platí se až 3 Kč, v Olomouci 2 Kč, a tak téměř všechny potraviny prodávají se v Zábřeze dráže než v Olomouci, ač Olomouc je ve druhé třídě místních přídavků. Tam totiž jako do většího obchodního střediska venkované v hojnější míře zemědělské výrobky dovážejí a je prodávají, poněvadž tam také své nákupy obstarávají lépe a výhodněji než v Zábřeze. Rovněž úředník a učitel, musí-li kupovati některé zboží jako prádlo, šatstvo, obuv, pokud ovšem za nynějších poměrů vůbec může svoje domácí zásoby doplňovati, dojíždí raději z týchž důvodů jako venkované do Olomouce nebo do Šumperka. Dojížďkou však a pobytem ve městě zboží se mu opět zdraží a tím je v nevýhodě vůči kolegovi, který zůstává v Olomouci. I zábřežští obchodníci s potravinami (zeleninou a pod.) přivážejí z Olomouce a tím se zboží pro zdejší konsumenty značně zdražuje.

D. Město Zábřeh jest nyní značně průmyslové, neboť má zde sídlo veliká Brassova továrna, která zaměstnává až 1700 dělníků, Schöfterova továrna na zpracování hedvábí se 300 dělníky, Akc. spol. "Alfa Separator" s 1600 dělníky, Fröhlichova továrna na marmeládu, dva lihovary, dvě továrny na zboží hliněné, sladovna, tři mlýny, několik parních pil, cihelen, cementárna, továrna na krycí lepenku a j. podniky.

Poněvadž pak tovární a průmyslové dělnictvo často je poměrně lépe placeno a jeho společenské postavení nečiní na ně tolik nároků jako na úředníka a učitele, nemívá obyčejně dělník při nákupu onu úzkostlivou šetrnost, s jakou přinucen jest kupovati úředník nebo učitel, chce-li aspoň poněkud udržeti v rovnováze svůj měsíční příjem. Proto také průmyslový dělník je nyní obyčejně vítanějším kupcem, nežli smlouvající úředník.

E. Jako ve všech městech, jest také v Zábřeze značná bytová krise. Ta však opět nejvíce postihuje státní úřednictvo a učitelstvo, které z důvodů služebních v Zábřeze velmi často se střídá. Chce-li tedy nový úředník nebo učitel dostati zde byt, musí vždy zaplatiti značně větší činži než v místě předcházejícím, poněvadž dřívější domácí nemohl mu činži do takové výše zdražiti, jak to činí nový domácí.

Z těchto všech důvodů budiž město Zábřeh přemístěno do vyšší třídy míst. přídavků.

Návrh budiž odkázán výboru státně-zřízeneckému a rozpočtovému.

V Praze dne 31. března 1920.

Dr. Lukavský,

Dr. Vaněk, K. St. Sokol, Ing. O. Nekvasil, L. Novák, V. Čipera, Dr. Hajn, Sís, Hatlák, Petrovický, B. Fischer, Rebš, J. Veselý, Al. Jirásek, Dr. Fáček, Dr. A. Zeman, E. Purkyňová, Jan Koloušek, Viková-Kunětická, Dr. Mareš, Dr. B. Němec, Dr. Weyr.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP