Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2716.

Zpráva

kulturního výboru

o petici č. 2305 Společnosti Husova musea podané Národnímu shromáždění, aby zachráněny byly pozůstatky Betlémské kaple buď vykoupením nebo vyvlastněním domu I-255 na Starém městě pražském.

Kaple Betlémská byla založena jako svépomocný díl českého živlu ve zněmčené předhusitské Praze a stala se prvním lidovým reformačním chrámem v Evropě, posvěceným památkou M. Jana Husi, jeho spolupracovníkův i žáků. Bezprostředně před bělohorskou pohromou byla prvním a hlavním kostelem Jednoty bratrské v Praze. Kaple Betlémská je tedy kolébkou i chloubou naší reformace. Fr. Palacký vystoupení Husovo v této kapli r. 1402 pokládá za významný mezník v dějinách českého národa.

Kaple Betlémská odsouzena byla r. 1785 k rozboření; na štěstí nebyla úplně zbořena, jak bylo nedávno zjištěno výzkumem Společnosti Husova musea, jež podnikl architekt Kubíček. Obvodové zdi domu I-255 na Betlémském náměstí shodují se úplně s obvodovými zdmi Kaple Betlémské, a mimo to je zachována sakristie kaple v nádvorním traktu domu I-256 a jedno okno ústí na dvůr domu I-254. Podařilo se objevit i nápisy, které dal na stěnách kaple namalovati M. Jan Hus. Leč další postup výzkumného pátrání, jakož i zachování částí dosud objevených přesahuje již síly Společnosti Husova musea, dobrou vůli majetníka domu i nájemníků. Jinak by bylo, kdyby stát, používaje svého práva jako nejvyšší vlastník podobných jedinečných statků, převzal dům do svého majetku buď koupí, po případě vyvlastněním.

Všechna tři patra zmíněného domu I-255 (MUDr. Mayera) má stát v nájmu pro německou techniku a platí z nich ročně 22.800 K. Když nyní stoupne činže o 25 až 34%, bude nájem činit asi 30.000 K. Stát mohl by koupiti dům tedy za sumu, která by byla prostým kapitalisováním nynější činže. Sotva by bylo obtížné také jednání státu s majitelem domu I-256 o podmínkách, za kterých by knihovně zajistil pro budoucnost uchování sakristie Betlémské kaple.

Kulturní výbor doporučuje Národnímu shromáždění, aby se ujalo zachování Kaple Betlémské na způsob vylíčený a navrhuje, aby provedení návrhu uloženo bylo ministerstvu školství a národní osvěty v dohodě s příslušnými ministerstvy.

V Praze 26. února 1920.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. Srdínko v. r.
Dr. Jan Herben v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP