Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2713.

Dotaz

člena Národního shromáždění V. Dyka a spol.

na ministra vnitra

o přepadení dvora Fr. Milnera v Dobropůli.

Dne 13. března 1920 propustil p. Fr. Milner v Dobropůli ze služby deputátníka Pekárka, protože nedodržoval kollektivní smlouvy a jeho žena je v trestním vyšetřování pro krádež. Na žádost propuštěného zaplatil mu mzdu do konce března a vyrovnal deputát. V pátek 19. března přijel důvěrník dělnictva Břečka z Plaňan a vyzval dělnictvo k stávce. Část dělnictva zastavila práci a žádala, aby byl Pekárek a jeho žena vzati do práce. Dne 22. března zahájena všeobecná stávka na statku Milnerově v Dobropůli a Lipanech, takže ani dobytek nebyl krmen a bylo nebezpečí, že osev nebude proveden. Na potvrzení hejtmanství oddíl Ukrajinců z Něm. Jablonné zavolaný, započal s pracemi polním, avšak ministerstvo N. O. jej odvolalo. Vyvinut štváči teror, který vyvrcholil v násilnosti dne 28. března. Přes to, že politická správa byla včas upozorněna na nebezpečenství, neučinila opatření. Četnický inspektor Richtr z Č. Brodu odepřel i intervenci a ohlásil místodržitelskému radovi, že půjde raději do pense.

Již v noci na 28. března obsadilo 200 dělníků s klacky a revolvery dvůr v Dobropůli, nepustili nikoho dovnitř, ani ven, přeštípali státní telefon a rozebrali dráty, aby nebylo možno dovolati se úřadů. Dělnictvo, které přišlo pracovat do lihovaru, bylo zbito. Přes to podařilo se posléz zavolati četníky z Olešky, kteří ovšem nestačili na rozehnání davu. V 10 hod. přiběhlo od Peček, Plaňan, Vilic a Kouřimi na 4000 lidí, kteří žádali otevření vrat. Vrchní strážmistr Hef řekl, že se důvěrníkovi otevře. Tím se však dav nespokojil a vnikl do dvora. Až ve dveřích domu podařilo se zástup zastavit. Zmíněný Břečka přijel v kočáre a byl vpuštěn do bytu; za ním vniklo i několik legionářů. Břečka žádal, aby přijati byli propuštění do práce, aby nebyli zaměstnáváni neorganisovaní dělníci a mzda za dobu stávky vyplacena. Milner musil ustoupit teroru a podepsat vnucené podmínky bez čtení. Když Břečka vynutil podpis, vyzval lid k odchodu na tábor na návsi. Zůstala však větší část davu, žádajíc potrestání vrchního strážmistra Hefa. Ubohý muž zbit do krve a vyveden ze dvora s rozbitou hlavou. Po té zbita rodina Milnerova; kde co bylo vydrancováno, hlavně šaty, potraviny, nástroje, nářadí, nádobí, ploty a budovy poškozeny, takže celková škoda dosahuje 50.000 K. Po té dav se vzdálil a ztýraná rodina mohla odejít do Č. Brodu, aby unikla dalšímu týrání. Po těchto událostech napsalo "Právo Lidu" suše: "U Milnera stávka skončena, přijměte tam zase práci." Události tyto dokazují, jak je nedostatečná ochrana statků i osobní bezpečnosti a zemědělské výroby. V době, kdy v zájmu republiky je nutno, aby osev řádně a včas byl proveden, nastupuje vláda teroru a násilí. Příklad daný mohl by být jinde následován a zemědělství a národu mohly by být způsobeny škody nenahraditelné vzhledem k situaci zásobovací.

Tážeme se pana ministra vnitra:

1. Co hodlá p. ministr vnitra vůči násilí a teroru v našem zemědělství učinit?

2. Jaká opatření učiní, aby případ zmíněný se neopakoval?

3. Jaká opatření učiní, aby vinníci byli potrestáni?

V Praze dne 30. března 1920.

V. Dyk,

Dr. Lukavský, El. Purkyňová, Ing. O. Nekvasil, B. Fischer, Dr. Budínský, J. Nohel, Dr. B. Němec, Inž. Lad. Novák, Dr. Vrat. Černý, Dr. Hajn, Dr. Engliš, Dr. Herben, K. St. Sokol, Sís, Dr. Jar. Brabec, Dr. Vaněk, Al. Jirásek, Viková-Kunětická, Dr. Syllaba, Rebš, Petrovický.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP