Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2603.

Dotaz.

členů Národního shromáždění Jana Hrizbyla, Aloise Tučného a spol.

na pana ministra financí

o potravní dani na čáře.

Potravní daň na čáře byla v Praze až do roku 1917 pronajímána obcí pražskou, vždy na dobu 3. let, podle úmluvy s rakouským ministrem financí za určitý paušální poplatek; avšak již ke konci roku 1917 úmluva o opětném nájmu potravní čáry obcí pražskou obnovena nebyla, pro nejistotu válečných poměrů a nepatrného množství zboží, které v té době procházelo potravní čárou pražskou, takže nebylo možno nabídnouti rak. ministru financí stálého paušálu, z důvodů shora uvedených. Ke konci roku 1917 rozhodlo rak. ministerstvo financí, aby obec pražská i nadále dávky na potravní čáře vybírala, státu a ministerstvu financí odváděla a že bude za tuto působnost vyplácena 10% částka z hrubého příjmu na čáře daně potravní, rovněž veškeré náklady, plynoucí na udržování stávajícího personálu a všech ostatních režijních výloh, budou hrazeny rak. ministerstvem financí v každém případě, i kdyby režie převyšovala příjem na čáře. V tomto stavu z vylíčených poměrů a na zásadách shora líčených ničeho se nezměnilo ani po 28. říjnu 1918, kdy tento úřad převzat byl do státní správy naší Čsl. republiky a trval beze změny do r. 1920; od tohoto data počínaje převzala správa ministerstva financí úplně do své režie vše, co s potravní čárou souvisí, se vším personálem, tou dobou zaměstnaným na potravní čáře až na pensisty, vdovy a sirotky po zaměstnancích potravní čáry.

Personál potravní čáry není tedy od roku 1920 pod správou obce pražské, a obec tato nedostává již 10% z hrubého příjmu - což vyhradilo si ministerstvo financí ve svou pravomoc. Ministerstvo financí se zavázalo, že veškeré požitky těchto úředníků a zřízenců v nejkratší době upraví podle norem, platných pro zaměstnance státní.

Podle úpravy platů státních zaměstnanců, zemských a zaměstnanců ve službách obcí (nevyjímaje Slovensko), také Praha upravila již od 1. července 1919 platy svých zaměstnanců, vykázala však z úpravy této zaměstnance na potravní čáře z té příčiny, že nepovažuje je za zaměstnance obecní. Z toho je zřejmo, že zaměstnanci na potravní čáře jsou zaměstnanci státními. Ač podáním několika žádostí ucházeli se u obce pražské o úpravu svých, na dnešní poměry tak bídných platů, nedocílili úpravy, z důvodů shora uvedených. Obrátili se tedy na nynější správu státní, která vede administrativu na potravní čáře v Praze. Obracejí se rovněž na pana ministra financí, aby zoufalému stavu těchto zaměstnanců učinil konec úpravou platů podle platných norem státních zaměstnanců. Činíme pana ministra financí pozorna na tyto poměry a žádáme, aby uvážil, že stav zaměstnanců na potravní čáře pražské, který zavinil již úplný rozvrat hospodářský v rodinách jejich, jest nadále neudržitelný vzhledem k dnešním cenám všech životních potřeb. Neupravení jejich služebních poměrů tím, že obec pražská neuznává je za zaměstnance obecní a finanční správa

dosud je nepřevzala, vzbuzuje pochopitelnou nejistotu existenční a jest důvodem, že zaměstnanci na potravní čáře nalézají se ve stavu zoufalém.

Podepsaní se táží:

1. Jsou panu ministru financí známy tyto poměry zaměstnanců na potravní čáře?

2. Jest pan ministr ochoten v době nejkratší poměry těchto zaměstnanců upraviti podle platných norem státních zaměstnanců?

V Praze 16. března 1920.

Jan Hrizbyl, Alois. Tučný,

Dr. Boh. Vrbenský, Zeminová, Freiman, Laube R., Dr. Uhlíř, Sladký, Dr. Klouda, J. Kopeček, Konečný, Dr. Rambousek, K. Moudrý, Drobný.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP