Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2595.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................................................................1920

o poskytnutí bezúročné státní zápůjčky Kč 2,100.000 pro znovuvybudování obce Horní Srní na Slovensku.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby na vybudování obce Horní Srní, povodní zničené, podle plánů vypracovaných a schválených ministerstvem veřejných prací poskytla bezúročnou zápůjčku v nepřekročitelné výši Kč 2,100.000 ze státních peněz za záruky obce Horní Srní.

Půjčka tato je splatná v deseti ročních lhůtách počínaje od 1. ledna 1925.

§ 2.

Dospělé roční splátky mohou býti vymáhány politickou exekucí.

§ 3.

Právní listiny, podání a úřední jednání spojená s touto zápůjčkou, jakož i se zajištěním řádného splacení, jsou osvobozeny od kolků a poplatků.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; jeho provedení ukládá se ministrům vnitra, veřejných prací a financí.

Důvodová zpráva.

Dne 8. července 1919 postiženo bylo Slovensko katastrofální živelní pohromou; nejtíže byla tu postižena následkem vystoupení řeky Váhu z břehů obec Horní Srní, kdež 33 rodin ocitlo se úplně bez přístřeší a domky dalších deseti rodin byly těžce poškozeny,

Jakmile došly první zprávy o této katastrofě, povolilo ministerstvo vnitra administrativnímu referátu v Bratislavě jako první pomoc pro postižené částku Kč 100.000. Zároveň bylo ministerstvo s plnou mocí pro správu Slovenska požádáno, aby zjistilo s urychlením rozsah katastrofy a podalo návrhy na provedení nouzové akce.

Na základě zmocnění ministerské rady ze dne 2. září 1919 byla pak svolána na den 22. září 1919 společná porada zúčastněných ministerstev jakož i příslušných úřadů slúžnovských a župních, kdež stanoveny byly směrnice pro další postup.

Pokud se staveb pozemních týče povolilo ministerstvo vnitra v souhlase s ministerstvem financí na nutné opatření provisorních bytů pro postižené obyvatelstvo obce Horní Srní Kč 150.000.

Současně byly vypracovány referátem veřejných prací při ministerstvu v Bratislavě plány na stavbu tří typů selských domů v uvedené obci, které byly odborně přezkoušeny a ministerstvem veřejných prací i s rozpočteným nákladem per Kč 2,100.000 schváleny.

Vzhledem k tomu, že z mimořádného úvěru Kč 4,000.000 povoleného usnesením ministerské rady ze dne 22. července 1919 pro povodněmi postižené obyvatelstvo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku věnována byla již částka Kč 3 mil. pro Moravu a Kč 150.000 pro Slovensko a dále vzhledem k tomu, že úvěr dotčený, pokud ho použito nebylo, uplynutím rozpočtového roku 1919 propadl, doporučuje vláda, aby na znovuvybudování obce Horního Srní poskytnuta byla za záruky obce bezúročná státní zápůjčka v maximální výši Kč 2,100.000, splatná v deseti stejných ročních lhůtách, počínaje od 1. ledna 1925. Ku zadání staveb splnomocňuje se referát veřejných prací v Bratislavě a nutno dbáti toho, aby z povoleného obnosu nebyly poskytovány peněžité prostředky obyvatelstvu. Pro běžné výlohy mohou se poskytnouti místním orgánům zálohy. Schváliti súčtování staveb a provésti kolaudaci jest svěřeno ministerstvu veřejných prací.

Pokud se týká provedení staveb těchto dodávání materialií, měsíčního vyúčtování, dozoru, schválení konečného súčtování a provedení kolaudace, dlužno vydání podrobných předpisů svěřiti ministerstvu veřejných prací v dohodě s ministerstvem financí.

Jinak se osnova omezuje na pouhé zmocnění ku poskytnutí uvedené zápůjčky.

Po stránce formální navrhuje se, aby osnova přikázána byla výboru rozpočtovému, aby o ní podal do osmi dnů zprávu plenu Národního shromáždění.

V Praze dne 17. března 1920.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP