Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2584.

Zpráva

I. výboru sociálně politického a

II. výboru rozpočtového

o návrhu člena Národního shromáždění Václava Johanise a soudruhů t. č. 2290

na úpravu finančních poměrů všeobecných veřejných nemocnic.

Člen Národního shromáždění Václav Johanis a soudruzi podali návrh na částečnou sanaci finančních poměrů všeobecných nemocnic v Čechách v tom směru, aby pro všeobecné nemocnice byly získány zvláštní příjmy. Dosud tvoří hlavní příjem fondů všeobecných veřejných nemocnic příjem z náhrad ošetřovacích výloh, jež se vybírají podle stanovené ošetřovací sazby (ministerské nařízení z 10. dubna 1857 č. 10.946, resp. na Slovensku a v Karpatské Rusi norm. min. výn. č. 35.000/02 a 140.000/07).

Stupňující se drahota všech životních potřeb a zvýšení služebních požitků lékařů, úředníků a personálu nemocnic způsobily, že sazby nemocniční přes to, že se oproti dobám předválečným často až zčtvernásobily, nestačí ke krytí všech režijních potřeb, tak že jednak nemocnice tonou ve dluzích a zápasí s nepřekonatelnými překážkami při opatřování potřeb, jednak pak korporace jež mají nemocnice ve správě, jsou nuceny poskytovati nemocnicím ustavičně zálohy nezúročitelné, takže samy se zadlužují na úkor plnění jiných zákonem jim uložených povinností.

Vycházeje z těchto úvah, hledí zmíněný návrh zjednati pro fondy nemocniční nové zdroje příjmů po způsobu sanace fondu pražské všeobecné nemocnice, jež byla provedena císařským nařízením z 1. března 1917 č. 149 ř. z. a ministerským nařízením z 13. března 1918 č. 124 ř. z. Tímto císařským nařízením, a ministerským nařízením vydaným za účelem jeho provedení, byla zavedena zvláštní zdravotní přirážka k některým daním přímým a to v Praze, v Karlíně a na Smíchově 8procentní, v některých pak sousedních okresích (Vinohrady, Žižkov, Beroun Brandýs n. L., Kralupy n. Vlt.) 6procentní. Výnos této přirážky jest určen pro pražský fond nemocniční a počítá se s výnosem asi do výše 1,000.000 K ročně.

Návrh směřuje k tomu, aby přirážka rozšířila se také na ostatní obce v Čechách, a aby její výnos rozdělen byl na jednotlivé všeobecné nemocnice podle počtu ošetřovacích dnů.

Návrh přikázán byl ku podání zprávy výboru sociálně-politickému a rozpočtovému.

Sociálně-politický výbor jednal o návrhu ve schůzích dne 19. a 24. února, při čemž po obšírné debatě byl v souhlasu se zástupci ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a ministerstva financí návrh rozšířen v tom smyslu, aby zákon vztahoval se na celou republiku vzhledem k tomu, že podobné tísnivé poměry, jako jsou v českých všeobecných nemocnicích, jsou také na Moravě, ve Slezsku, Slovensku, resp. Karpatské Rusi.

Na Slovensku a v Karpatské Rusi, bude ovšem nutno vzíti zřetel na zál. čl. XXI. z r. 1898, jímž byl zřízen zemský léčebný fond, dotovaný z přirážek k určitým daním přímým.

Takto doplněný návrh byl pak výborem sociálně-politickým jednomyslně přijat s dodatkem, s nímž souhlasil též zástupce min. veř. zdrav. a těl. výchovy, aby totiž rozdělení dotace dálo se ministerstvy po slyšení příslušných zemských správních výborů.

Navrhuje se totiž schválení návrhu v tomto znění:

Vládě se ukládá, by podle vzoru sanace pražské všeobecné nemocnice (cís. nař. z 1. března 1917, č. 14. ř. z. a nař. ministerstva vnitra a financí z 30. března 1918, č. 124 ř. z.) předložila co nejdříve osnovu zákona, jímž se zavádí pro celé území Československé republiky zdravotní přirážka k určitým přímým daním v přiměřené výši.

Výnos této dávky tvořiti má zvláštní dotaci, spravovanou ministerstvem zdravotnictví a těl. výchovy spolu s ministerstvem financí, jež rozdělena bude po slyšení příslušných zemských správních výborů mezi všechny veřejné nemocnice Československé republiky podle počtu ošetřovacích dnů.

V osnově zákona budiž vytčena povinnost státního fondu na vrub této dotace poskytovati zálohy jednotlivým všeobecným nemocnicím podle poměru, jaké části na ně připadají.

V Praze dne 17. března 1920.

Místopředseda:
Zpravodaj:
Laube Rudolf v. r.
V. Johanis v. r.

Rozpočtový výbor jednal o návrhu ve schůzi 17. března a usnesl se připojiti k návrhu sociálně-politického výboru.

Místopředseda:
Zpravodaj:
J. Malypetr v. r.
R. Jaroš v. r.





Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP