Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2572.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na dotaz člena Národního shromáždění Josefa Stivína a soudruhů tisk č 2056

o zrušení císařského nařízení ze dne 20. dubna 1854, č. 96 ř. z.

Vláda pomýšlí na zrušení císařského nařízení z 20. dubna 1854, č. 96 ř. z., ale otázka ta souvisí s reformou trestního zákona i soudnictví správního. Zrušiti nařízení ono bude možno, jakmile bude zákonně upraveno stihání některých z těch trestných činů, kterých se ono nařízení týče.

Pokud jde o případ továrního dělníka, v dotazu jmenovaného, má se věc takto: 21. června 1919 došlo posádkového velitelství v Pardubicích oznámení četnictva, že dělník onen mluvil ve vlaku za jízdy z Josefova do Pardubic proti nastupování služby vojenské. Toto oznámení postoupilo vojenské zastupitelstvo v Josefově dne 23. června státnímu zastupitelstvu v Chrudimi a vyšetřující soudce zavedl ihned na návrh tohoto zastupitelstva proti zatčenému přípravné vyšetřování pro zločin rušení veřejného pokoje a řádu a uvalil na něho řádnou vyšetřovací vazbu. Usnesení toto bylo prohlášeno obviněnému 2. července. Okolnost, že se tak nestalo ihned, dlužno vysvětliti tím, že obviněný byl zpočátku dodán do věznice vojenského sboru a tam byl ponechán až do doby, kdy došlo rozhodnutí vyšetřujícího soudce. Teprve potom byl obviněný dopraven k okresnímu soudu v Pardubicích a odtud 5. července na žádost vyšetřujícího soudce ke krajskému soudu v Chrudimi.

Do uvalení vazby podal obviněný stížnost, avšak tu při svém výslechu u krajského soudu v Chrudimi 5. července opět odvolal a žádal, aby věc byla zaslána státnímu zastupitelstvu k návrhu, ježto slova svá pronesl v obvodu krajského soudu v Hradci Králové. Touto žádostí byl státní zástupce v Chrudimi podle zákona nucen navrhnouti odstoupení věci místně příslušnému krajskému soudu v Hradci Králové. Vyšetřující soudce u tohoto soudu přejal spisy 11. července a na návrh státního zástupce ze 12. července telegraficky požádal krajský soud v Chrudimi, u něhož obviněný zatím zůstal ve vazbě, aby ho propustil, což se ještě téhož dne stalo.

Vyšetřování samo se zdrželo tím, že byl hledán svědek, který se zatím odebral na Slovensko.

Po vyšetření věci bylo na návrh státního zástupce trestní řízení 23. září 1919 zastaveno a spisy byly postoupeny okresnímu hejtmanství v Hradci Králové k případnému řízení podle § 11. cís. nař. ze dne 20. dubna 1854, č. 96 ř. z. Nějaké svévolné jednání, pro něž bylo by volati odpovědné orgány k pořádku, ministerstvem spravedlnosti nebylo zjištěno. Průtah při výslechu obviněného jsem dal ovšem okresnímu soudu v Pardubicích vytknouti. O otázce, bylo-li snad věznění neoprávněné, rozhodla radní komora krajského soudu v Hradci Králové usnesením ze 13. ledna 1920, č. j. Vr VII 867/19-27 v ten rozum, že onomu dělníku nepřísluší nárok na náhradu škody za utrpěnou vazbu, poněvadž podezření proti němu není vyvráceno.

V Praze 10. března 1920.

Ministr spravedlnosti:
Dr. Veselý v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP