Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2565.

Dotaz

členů Národního shromáždění Vladimíra Drobného, Jana Srnce a společníků

na ministra národní obrany

ve věci propůjčování vojenských koní zemědělcům.

Minulého roku na jaře vyvolala odborová organisace malozemědělců Jednota československých malozemědělců akci na získání erárních koní pro své odbory. Koně tyto dány byly do ošetřování některému domkáři se závazkem, že všem potřebným malozemědělcům, kteří potahu pro obdělá vání polí neměli nebo o ně byli připraveni rekvisicemi válečnými bude jimi pracováno bez ohledu na jejich politické příslušenství. Místy jako v Přerově n. Lab. používáno bylo koní těch také k dovážení obecní aprovisace od vzdálené stanice dráhy, když místní větší rolníci své potahy propůjčiti obci odepřeli.

Opatření toto bylo všeobecně prospěšným, neboť stará nevraživost bohatého rolnictva proti domkářům a chalupníkům propukla ve venkovských obcích na jaře minulého roku a zvláště po nepříznivém pro ně výsledku obecních voleb plnou měrou a drobným zemědělcům odpírány byly potahy k obdělávání jejich polí, takže tito byli ve svých existencích velmi ohrožení. Považovali jsme za samozřejmé, že v takových poměrech je povolán stát přispěti k pomoci a žádali jsme tudíž četnými podáními na ministerstvo národní obrany i na jednotlivé evidence koní, aby vojenské koně byli propůjčováni jedině drobným zemědělcům, kteří se zaváží, že svým chudým sousedům budou jimi pole obdělávat a ne bohatým sedlákům, kteří si mohou koně koupiti sami.

V posledních měsících však objevil se v propůjčování vojenských koní nový duch, který nedbal všeobecně prospěšných podmínek pro získání vojenských koní pro malozemědělce a nejen, že jim je dále nepřidílí, nýbrž i přidělené napořád béře a dodává vesměs bohatým rolníkům a velkostatkům. Z četných případů jsme seznali, že se jedná o systém, který byl do ústřední evidence koní v Praze i do všech evidencí okresních uměle vpašován a který hrozí katastrofálně poškoditi malé zemědělce právě v okamžiku, kdy na základě přídělového zákona a jeho § 63. o vnuceném nájmu dostává se malozemědělcům značné procento velkostatkářské půdy do obhospodařování a tedy i potřeba vojenských koní ohromně stoupla.

Uvádíme: dne 3. března byl předvolán malorolník Václav Kříž z Ročova s párem vojenských koní do Litoměřic, kde mu koně byli německou komisí odebráni přes všechny doklady a úřední potvrzení obce o jejich účelnosti. Cynické výsměšky německých pánů komise byly odpovědí na jeho prosby. Podobných případův událo se v Litoměřicích 3. března celá řada. Na místě potřebných malozemědělců, kteří obdělávají pole jiným, byli koně vydáváni bohatým rolníkům, kteří své vlastní koně nyní, kdy cena páru koní činí až 60.000 Kč, výhodně odprodali. Tak obdržel v Litoměřicích 3. března koně bohatý rolník Verner z Lenešic u Loun jednoho koně, občanka Gutová z Loun, poštmistru ročovskému, který vlastního koně prodal a který jest boháčem přidělen jeden erární kůň a ponecháni koně Dru Dammovi, členu německé chmelařské rady v Žatci a statkářce Pochmonové z Dobroměřic u Loun. V soudním okrese Libáňském obdržel erární mulu řezník František Válek z Libáně, který svého koně prodal, dále pár koní František Palička, Řmenín u Libáně, který prodal pár svých vlastních koní a František Kobrle, Udrnice u Libáně, který obdržel jednoho koně erárního a svého prodal.

Poměry tyto vyvolávají oprávněné pobouření malozemědělců, kteří ke svému zděšení se přesvědčili, že v Československé lidové republice nabývá vrchu nebezpečný protilidový proud v úřadech evidencí koní, který šmahem a bez ohledu na potřebu zamítá uchazeče a odebírá jim i přidělené vojenské koně, pokud jsou z řad drobného rolnictva a přiděluje je výhradně bohatým sedlákům a soukromníkům, kteří si je mohou koupiti z vlastních prostředků.

Podepsaní se táží: jsou panu ministru národní obrany známy tyto poměry?

Jest ochoten pan ministr národní obrany dáti vyšetřiti všecky případy přídělů vojenských koní nebo jejich odebrání a naříditi jednotlivým evidencím, aby v prvé řadě propůjčováni byli erární koně drobným zemědělcům ke společnému jejich používání pro potřebné malozemědělce na venkově.

V Praze dne 9. března 1920.

Vladimír Drobný, Jan Srnec,

Kopeček, Dr. Boh. Vrbenský, Fišer Boh., Holejšovský, Pelikán, Sladký, Dr. Rambousek, Jan Hrizbyl, Freiman, Tučný, Dr.O. Krouský, Dr. Klouda, Landová-Štychová, Emil Špatný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP