Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2562.

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra Pavla Blaho a soudr.,

na pana ministra pro zásobování lidu

ohledně výkupu ranných bramborů na Slovensku.

Vládním nařízením ze dne 18. června 1919 čís. 337 sb. z. a nar. byl upraven obchod rannými brambory jednotně pro celou republiku, tedy i pro Slovensko. Také nařízením vlády ze dne 23. července 1919, č. 428 sb. z. a nař. byly stanoveny pro celou republiku jednotné ceny ranných bramborů pro výkup a to cena počáteční na K 125.- za 1 q do 1. srpna 1919, kterážto cena potom po stupně klesala. Naproti této jednotné úpravě cen bylo však vydáno pro Slovensko zvláštní opatření ministerstva pro zásobování lidu a hospodářského úřadu v Bratislavě, podle kterého byla stanovena počáteční cena toliko na K 80.-, která v dalších obdobích rovněž byla snižována.

Tato úprava zavedla tudíž pro Slovensko ceny o 50% nižší nežli byly stanoveny ceny pro české země. V praksi byl postup podle udání některých rolníků, zejména též podle udání slovenského rolnického sdružení v Trnavě, ještě daleko horší tím, že byly placeny i před 1. srpnem 1919 toliko ceny K 50.- za 1 q. Tato právní úprava pro Slovensko a prakse výkupní jest jedním z nejkřiklavějších zjevů veřejného zásobování na Slovensku. Především úprava úředních cen pro Slovensko odporuje vládnímu nařízení a z toho důvodu vyvolává mezi zemědělským obyvatelstvem roztrpčení a přímo veřejné mínění o právní anarchii. Je přímo nepochopitelné, že v době, kdy jedná se o unifikaci všech právních, hospodářských i sociálních poměrů mezi Slovenskem a českými zeměmi, jest možné, aby zásobovací resort proti této unifikaci tak křiklavým způsobem pracoval. Tak podstatné snížení cen bramborů pro Slovensko nedá se ničím omluviti a odporuje vlastně tomu notorickému faktu, že výrobní náklady na Slovensku jsou při vysokých mzdách dělnictva a při jiných zvláštních vydáních oproti českým poměrům daleko vyšší nežli v českých zemích.

Jestliže tato právní úprava je odsouzení hodná, tím více je nutno protestovati proti tomu, že konsortium pověřené výkupem ranných bramborů, za vedení obchodní bratislavské společnosti řízené známým panem řiditelem Laufrem, platilo v praksi ceny daleko ještě nižší, také K 50.- za 1 q.

Producenti slovenští tento křiklavý zjev sice opozděně, ale přece jen dobře prohlédli a při každé příležitosti na to poukazují, jako na opatření, které těžce poškodilo slovenské producenty. Slovenští producenti na příležitostné schůzi v Píšťanech dne 14. prosince 1919 toto opatření jednomyslně odsoudili a usnesli se na tom, že má býti žádáno zadostiučinění od zásobovacího ministerstva a při tom též peněžitá náhrada škody tím způsobené. Přímo se žádá, aby přesně podle znění výše uvedeného vládního nařízení byly vyplaceny všem dodavatelům ranných bramborů doplatky na plnou cenu úředně stanovenou pro celou republiku, kterážta žádost jest právně odůvodněna a bude též podle potřeby i právně vymáhána. Splnění této žádosti jest ještě v tomto čase možné, poněvadž jsou zajisté po ruce podrobné záznamy o výkupu bramborů. Producenti vyslovili též pohrůžku, že nebude-li tato záležitost v jejich prospěch vyřízena, zredukují pro příští období pěstování ranných bramborů na minimum potřebné toliko pro vlastní potřebu, kterýžto postup zajisté by poškodil veřejné zásobování.

Podepsaní poslanci vznášejí dotaz na pana ministra pro zásobování lidu:

1. Zda jest Vám, pane ministře, tato záležitost známa;

2. zda dal jste k tomuto přestoupení vládního nařízení souhlas;

3. zda a jaká opatření hodláte zaříditi, aby se vyhovělo žádosti producentů za náhradu škody, kterou utrpěli;

4 a jaká opatření hodláte učiniti, aby se podobné případy neopakovaly

V Praze dne 23. února 1920.

Dr. Pavel Blaho,

Josef Branecký, J. Kliešek, Dr. Lud. Medvecký, J. Klega, Dr. Jur. Slávik, Dr. Buday, Oktavec, Jan Maršálko, V. Čobrda, Dr. Kmeťko, Dr. Juriga, Dr. Al. Kolísek, Florian Tománek, J. Sivák, Ondř. Wachtfeidl, Malík, Měchura, Otm. Hrejsa, Hyrš, Frant. J. Kroiher.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP