Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2560.

Návrh

členů Národního Shromáždění Em. Špatného, MUDra Boh. Vrbenského, Jana Hrizbyla a společníků,

aby byla rozšířena platnost §u 10. zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 sb. z. a n., o zřízení župních a okresních úřadů na všechny zaměstnance zastupitelských okresů, jež mají býti zrušeny úplně nebo částečně podle zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n.

Národní shromáždění, račiž se usnésti, aby byl vydán tento zákon:

Zákon

ze dne.............................................................1920,

jímž se rozšiřuje platnost §u 10. zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 sb. z. a n., o zřízení župních a okresních úřadů na všechny zaměstnance zastupitelských okresů, jež mají býti zrušeny úplně nebo částečně podle zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n.

§ 1.

Vstoupí-li zaměstnanci zastupitelských okresů Karlínského, Smíchovského, Kr. Vinohradského a Žižkovského, kteří mají býti nebo budou podle zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n., převzati do služeb obce hlav. města Prahy, do služby státní, platí pro ně ustanovení §u 10. zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 sb. z. a n.

Zaměstnanci tito mají nárok, aby byli převzati do služby státní ve lhůtě ustanovené v §u 10. zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 sb. z. a n., avšak vláda se zmocňuje přijmouti je k jejich žádosti do služby státní za podmínek v tomto §u uvedených také před touto lhůtou.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 3.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr vnitra se zúčastněnými ministry.

Odůvodnění.

V §u 10. zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 sb. z. a n., o zřízení úřadů župních a okresních zachovávají se zaměstnancům zastupitelských okresů i po zrušení okresů těch, jež nastane v důsledku zavedení nového zřízení župního a okresního, všechny služební požitky i nároky na požitky zaopatřovací, jichž ze svého služebního poměru nabyli do 28. února 1920 (odst. 1., 3. a 5. cit. zákona).

V §u 3. zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n. o utvoření Velké Prahy zachovávají se zaměstnancům zastupitelských okresů Karlínského, Smíchovského, Kr. Vinohradského a Žižkovského, kteří v důsledku úplného nebo částečného zrušení okresů těch mají býti převzati do služeb hlav. města Prahy, pouze služební požitky, jichž ze svého služebního poměru nabyli do 30. června 1919 a to jen do té doby, dokud nebude provedena všeobecná úprava požitků zaměstnanců sjednocené obce Prahy; nárok na požitky zaopatřovací zachovává se jim jen potud, pokud nepřevyšuje míru práv zaměstnanců obce Prahy v době utvoření Velké Prahy.

Tím byla způsobena nerovnost právního postavení nejen mezi zaměstnanci zastupitelských okresů Karlínského, Smíchovského, Kr. Vinohradského a Žižkovského a zaměstnanci všech ostatních, i těch nejmenších okresů zastupitelských, nýbrž i nerovnost mezi zaměstnanci týchž zastupitelských okresů, z nichž někteří mají býti podle §u 7. zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n., převzati do služeb hlav. města Prahy a někteří podle §u 10. zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 sb. z. a n., do služeb státních.

Nerovnost ta dotýká se nejkrutěji těch zaměstnanců, kteří před utvořením Velké Prahy vstoupili již do výslužby neb mají nárok na výslužné podle výhodnějšího pro ně pensijního řádu.

Takto vytvořená nerovnost právního postavení zaměstnanců korporací stejného typu a docela i týchž korporací jest pro zaměstnance, jichž se týká, velkou křivdou, kterou navrhovatelé svým návrhem v zájmu spravedlnosti chtějí napraviti.

Nehledí-li se ani k spravedlivému požadavku, aby zaměstnancům všech zastupitelských okresů poskytnuta byla stejná práva, sluší ještě uvážiti, jaké nároky kladla služba v lidnatých a v ustavičném vzrůstu se nalézajících okresech, o něž se jedná, na síly zaměstnanců, aby nárok zaměstnanců, něž se jedná, objevil se plně odůvodněným.

Zákona tohoto, má-li odůvodněným požadavkům zaměstnanců zastupitelských okresů Karlínského, Smíchovského, Král. Vinohradského a Žižkovského býti vyhověno, jest potřebí z toho důvodu, že § 10. zákona o úřadech župních a okresních, vztahuje se pouze na zaměstnance korporací, které mají býti podle §u 9. tohoto zákona zrušeny v důsledku zavedení nových úřadů župních a okresních; území zastupitelských okresů Karlínského, Smíchovského, Kr. Vinohradského a Žižkovského, pokud bude sloučeno s Velkou Prahou, jest tedy z platnosti dotyčného paragrafu vyloučeno, protože úplné nebo částečné zrušení těchto zastupitelských okresů nenastane v důsledku zřízení nových úřadů župních a okresních, nýbrž v důsledku utvoření Velké Prahy.

Navrženým zákonem má se zaměstnancům zastupitelských okresů Karlínského, Smíchovského, Kr. Vinohradského a Žižkovského poskytnouti možnost vstoupiti do služeb státních a to za týchž podmínek, které platí pro zaměstnance všech ostatních okresů zastupitelských, mají tedy zaměstnancům všech ostatních okresů v tomto směru postaveni býti na roveň.

Protože Velká Praha bude utvořena dříve než bude uskutečněna nová organisace župní a okresní, jest potřebí, aby navrženy zákon vešel v platnost dříve než stane se skutkem Velká Praha; z toho důvodu se navrhuje, aby zákon tento nabyl účinnosti dnem vyhlášení.

Návrh hledí docíliti toho, aby stejné právní poměry byly upraveny stejným měřítkem a jest proto jeho přijetí pouhým aktem spravedlnosti; z těchto důvodů podepsaní žádají, aby zákon jimi navržený byl schválen.

V ohledu formálním navrhují podepsaní, aby návrh jejich byl přikázán ku projednání výboru ústavnímu.

V Praze dne 11. března 1920.

Emil špatný, Dr. Boh. Vrbenský, Jan Hrizbyl,

Dr. Klouda, Srnec, Drobný, Kopeček, Dr. Bartošek, Slavíček, Freiman, Pelikán, Dr. Rambousek, Skorkovský, Laube, Dr. Heidler, Fišer, Tučný Al., Svozil, Dr. O. Krouský, Landová-Štychová, Holejšovský, Prof. Sladký.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP