Zasedání národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2546.

Zpráva

kulturního výboru

o návrhu členů Národního shromáždění Dra Stojana, Rýpara, Ševčíka, Valouška, Kroihera, Dra Kmeťka a soudruhů (tisk 1899), aby byla zvýšena kongrua duchovenstva katolického, řecko-kat., evangelického a řecko-orientálního;

o návrhu člena Národního shromáždění Fr. J. Kroihera a soudruhů stran drahotního přídavku kněžím v duchovní správě ustanoveným (tisk 1710);

o návrhu členů Národního shromáždění Dra Stojana, Rýpara, Ševčíka, Valouška a soudruhů o drahotním přídavku pro duchovenstvo (tisk 1761).

Po úpravě platů všem kategoriím přichází návrh na zvýšení kongruy duchovenstvu a na drahotní přídavek pro něj. Je v tom důslednost, neustále zachovávaná, že duchovenstvo v tom směru přichází až naposledy. A i tu třeba vyznati, že jen nezbytná nutnost vyžádala si takých návrhů. Skromným vždy duchovenstvo bývalo. Než poměry hmotné převelikou měrou za netušené drahoty se zhoršily a přiostřily. Bídy mezi duchovenstvem přibývá, příjmů vsak ubývá. Poměry hmotné duchovenstva v některých krajích z příma jsou úžasné, čehož nikdo nepopírá. Opětně dáno ujištění, že v republice bude o duchovenstvo slušně postaráno. V důvěře a v očekávání, že jde o sociální otázku a výpomoc do úpravy poměrů státu k církvím, podány návrhy svrchu uvedené. Duchovenstvo dosud koná státu platné služby.

Plat čili kongrua aktivní římsko-katol. duchovenstva, do čehož je vše vpočítáno, činí v Praze a v Brně pro samostatného duchovního správce - 3000 K, pro výpomocného kněze - 1400 K, v okolí pražském a brněnském až do 15 kilometrů ve městech a v městečkách, majících přes 5000 obyvatelů, pak ve větších osadách léčebních pro samostatné duchovní správce - 2800 K pro kněze výpomocné - 1300 K v ostatních osadách:

a) farářům majícím pomocné kněze systemisované - 2400 K

b) farářům bez výpomocných kněží - 2200 K

c) výpomocným kněžím - 1300 K

Navrhuje se všem duchovním zvýšení základního platu 1300 K.

Drahotního přídavku v Československé republice, ač všem ostatním kategoriím udělen, duchovenstvu neposkytnut. I navrhuje se, aby duchovenstvu římsko-katol. byl poskytnut drahotní roční příspěvek 1200 K splatného 1. října 1919 s nákupním přídavkem 500 K.

Na Slovensku samostatní římsko-kat. duchovní správcové měli 1600 K kongruy a výpomocní kněží 800 K a za války dostávali subvenci 1000 K.

Navrhuje se zvýšení požitků dosavadních o 1500 K s posavadním drahotním příspěvkem 1000 K a nákupním přídavkem 500 K.

Na Slovensku žijí též řecko-kat. duchovní. Kongrua jejich obnášela pro faráře 1600 K a pro vikáře 1000 K. Za války jím poskytována subvence 1000 K. Jedná se tu o ženaté duchovenstvo. Pak žilo tu několik duchovní řecko-orientálních.

Navrhuje se, aby těmto duchovním byly prozatímně posavadní požitky zvýšeny jako při římsko-katol. duchovenstvu.

Evangelickému duchovenstvu jakož i na školy povolována dosud subvence v Čechách, na Moravě a ve Slezsku paušálně vrchní církevní radě ve Vídni, která pak subvence rozdělovala. Nyní tak činiti má synodální výbor. I žádoucno uspořádati poměry podle navržené resoluce.

Evangelickému duchovenstvu a na školy na Slovensku navržena zvýšená dotace.

Aby spravedlnosti bylo zadost učiněno, a aby při konsistořích, které odvádějí poplatky do matice náboženské, upraveny byly poměry úředníků a zřízenců, any jsou prabídné, přidány příslušné resoluce.

Vláda dala souhlas svůj k osnově zákona i ku všem resolucím, toliko navrhnula, by kongrua v osnově zákona uvedená 1300 K snížena byla na 1200 K, s čímž kulturní výbor souhlasí. Zpráva státně-zřízeneckého výboru odpadá, neb se prohlásil za nekompetentní, nepovažuje duchovní za státní úředníky.

Kulturní výbor navrhuje:

"Slavné Národní shromáždění!

Račiž schváliti přiloženou osnovu zákona a připojené resoluce".

Zákon.

ze dne.....................................................1920,

jímž se zvyšuje kongrua duchovenstva římsko-katolického.

§ 1.

Kongruy v ř. z. č. 115, čl. I., § 1. a. čl. III. zákona ze dne 28. března 1918 stanovené, zvyšují se o 1200 K ročně. Platy provisorů, stanovené v čl. 1. § 3, zvyšují se o 100 K měsíčně.

§ 2.

Ministerstvu školství a národní osvěty a ministerstvu financí se ukládá, aby zákon ten provedly.

§ 3.

Zákon ten platí od 1. října 1919.

Resoluce:

1. Vládě se ukládá, aby římsko-katol. duchovním, kteří jsou dosud z matice náboženské buď přímo nebo nepřímo dotováni nebo podporováni, udělila drahotní roční výpomoc 1200 K, splatnou 1. října 1919, s nákupním přídavkem 500 K.

2. Vládě se ukládá, aby římsko-katol., řecko-katol. i orientálnímu duchovenstvu na Slovensku zvýšila dosavadní požitky o 1500 K, a aby vydání toto, pokud nemá úhrady v místních příjmech, hraženo bylo ze státních peněz. - Dosavadní drahotní příspěvek 1000 K, splatný 1. října 1919, zůstává v platnosti. Zároveň se jim poskytne nákupní přídavek 500 K.

3. Vládě se ukládá, aby v poměru k dotaci evang. církve augsb. vyznání na Slovensku i pro evangelickou církev v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zvýšila do rozpočtu zařaděný peníz z 930.000 K na 2,100.000 K s platností od 1. října 1919, a dotaci povolenou pro evang. církev na Slovensku zdvojnásobila na 6,170.160 K.

4. Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby prostřednictvím synodálního výboru českobratrské církve evang., pokud se týče církevního výboru německé evangelické církve, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vyšetřilo všecky požitky farářů, vikářův a učitelův a po té podle přesně stanovených zásad tyto platy, jež nedosahují jistého minima, stanoveného ministerstvem školství a národní osvěty a ministerstvem financí, na toto minimum doplnilo, jakož i aby jim drahotní přídavky a příplatky, hledíc k služebním létům, povolilo v mezích povolení celkové státní podpory.

Podle týchž zásad buďtež pense farářů, vikářů a učitelů doplněny.

5. Vláda se vyzývá, aby podle analogie zákona od Nár. Shr. o odpočinkových platech, katol. duchovenstva v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3. února 1920 přijatého, upravila platy kněží-pensistů římsko-katol., řecko-katol. a řecko-orientálního duchovenstva na Slovensku a evangelického duchovenstva v Čechách. na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku.

6. Vláda se vyzývá, aby upravila platy úředníků a zřízenců kanceláří konsistorních, a aby náklad s tím spojený, pokud není hrazen v místních příjmech, uhradila z náboženské matice.

V Praze 10. března 1920.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. O. Srdínko, v. r.
Dr. Ant. Cyril Stojan, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP