Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2541.

Návrh

členů Národního shromáždění J. Stříbrného, J. Svozila, dra Vrbenského a druhův

o úpravě lesního hospodářství.

Dosavadní již vydané jakož i připravované návrhy o pozemkové reformě nedostačují na úpravu vlastnického práva k lesům se zřetelem na zabezpečení racionelního hospodářství lesního, které podle své povahy musí býti naprosto jednotně řízeno. Řádné hospodaření lesní je zajisté nejvíce ohrožováno drobením na menší celky, bylo by nejlépe přivésti veškeré lesy ve vlastnictví státní, při němž by také zajisté nejlépe mohlo se vyhověti potřebám veškerého občanstva. Poněvadž však je dosud nutno bráti zákony stanovený zřetel nejenom na obce, ale i na jednotlivé majitele lesův a poněvadž zákon přídělový do jisté míry mohl vésti k dalšímu ještě drobení lesního majetku, je nevyhnutelno, aby vydány byly zvláštní zákony o úpravě jak vlastnického práva k lesům, tak také lesního hospodářství.

Navrhují tedy podepsaní:

Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vláda československé republiky se vyzývá, aby neprodleně připravila a Národnímu shromáždění předložila návrhy zákonův o úpravě vlastnického práva i hospodářství lesního, které by se řídilo těmito zásadami:

Zabrané pozemky lesní buďtež převzaty ve vlastnictví státu za náhradu stanovenou zákonem náhradovým; pokud by části této zabrané půdy byly přiděleny obcím nebo jiným veřejným právním korporacím, budiž dbáno, aby příděly zaručovaly a usnadňovaly řádné lesní hospodářství.

Lesní správa hospodářská budiž sjednocena a se vším, co k lesnímu hospodářství patří, tedy i se školstvím a výzkumnými i pokusnými stanicemi dána do rukou jediného odborného státního orgánu, aby kompetence v těchto věcech nebyla roztříštěna. Lesy obecní a soukromé buďtež podle možnosti sceleny a plně podřízeny ustanovením zákona o jednotné lesní správě. Platy zaměstnanců při lesní správě i soukromé buďtež upraveny jednotně podle norem státních zaměstnancův. Obce i soukromé osoby atd., jejichž lesní majetek nestačí na vydržování řádné odborné lesní správy, musejí se o ni postarati buď spojením se s majiteli okolními, nebo ji obstará stát za přiměřený poplatek podle rozlohy a polohy dotčeného lesního majetku. Vrchní správa lesů po stránce technicko-hospodářské je v rukou státních lesních úřadův i když jde o lesy jiných vlastníků. Ku zabezpečení odborné správy lesní budiž zřízena toliko jediná vysoká škola lesnická vedle přiměřeného počtu škol čtyřletých a jednoletých, jakož i výzkumný ústav s potřebným počtem pokusných stanic.

Návrh budiž přikázán výboru pro pozemkovou reformu a výboru zemědělskému.

V Praze dne 9. března 1920

J. Stříbrný, J. Svozil, Dr. B. Vrbenský,

Freiman, Holejšovský, V. Drobný, Dr. Th. Bartošek, Fr. Zeminová, Hrizbyl, Slavíček, Buříval, Sladký, Al. Tučný, Dr. Rambousek, Dr. Klouda, Skorkovský, Emil Špatný, Srnec, Fišer, Kvidera, R. Laube, Dr. Uhlíř.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP