Zasedání národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2535.

Dotaz

člena Národního shromáždění Buřívala a spol. na ministry vnitra a veřejných prací ve příčině řádných a včasných výplat cestářů, kteří byli sproštěni služby vojenské.

Jaký nepořádek panuje u zemské politické správy, zvláště u její účtárny, dokazuje řada případů, pro které "Jednota státních zřízenců" podala stížnosti jak k zemské politické správě, tak i k ministerstvu veřejných prací ve věcech, kde státní cestáři, kteří přišli z vojny a nastoupili svá dřívější místa služební, nedostanou třeba 6 - 8 měsíců poukázán plat a jsou nuceni celou tu dobu o bídě a hladu celé rodiny pracovat republice na dluh.

Jiné jsou případy zas, že takovíto státní cestáři dostanou konečně plat poukázán, avšak z něho se jim strhuje každý měsíc velká částka v některých případech i celá mzda po více než cely rok, aniž by věděli proč a zač, na dotaz odpoví se že manželka za války přebrala nějaké podpory, nikdo neví kolik. Prostě to jsou způsoby jednání, kterých se nedopustil ani nejhorší židovský vydřiduch, jakého se dopouští takové byrokratické orgány v naší republice.

Stůjtež zde poslední křiklavé případy:

1. Začátkem měsíce července 1919 byl demobilisován státní cestář Vavřinec Hamr v Majdaleně u Třeboně a dne 13. července 1919 nastoupil opětně své služební místo, do dnes, tedy za 7 měsíců, nedostal poukázán plat, ač okresní správa stavební úřad všechny potřebné doklady zemské politické správě zaslala. Rodina má sice doma živitele, on má své dřívější povolání, žádný plat, jen bídu a hlad.

2. Josef Červený, státní cestář v Křivsoudově, má 7 dětí, on a nejstarší syn byli na vojně, žena dostávala podporu, věděla že je větší, ale myslela, že je za muže a za syna, poněvadž starosta s ní o obou vedl zápis. Než přišel z vojny, vyhořel. Nyní má sice svoji starou službu, ale platu nedostává, strhuje se mu prý na to, co žena za války přebrala. Rodina je všemi těmi útrapami zadlužena a v bídě největší.

3. Václav Cimbůrek, státní cestář v Obratanech u Tábora, nedostával as 8 měsíců platu a nyní, když dostal plat, strhlo se mu, kolik pány napadlo, a strhuje se mu již celý rok, on neví, zač, nikdo mu vůbec nesdělil, kolik vlastně jeho manželka na podporách přebrala a kolik má k zaplacení. U okresní silniční správy nevědá vůbec nic, on neví, kolík má nyní platu po všeobecné úpravě, jemu se dá nějaký zbytek ze mzdy a je dobře. Žádný cestář na dotaz, jaký je plat po úpravě a další požitky, nedostane žádného vysvětlení.

Takovýchto stížností je spousta. Podali jsme je ministerstvu veřejných prací a zemské politické správě, ale náprava vůbec žádná a tento šlendrián jde svojí cestou dál. Žádný z těchto státních orgánů na podobné písemné stížnosti ani neodpověděl a při osobních intervencích svádí to jeden úřad na druhý, jeden rada posílá ke druhému, jako když si dělají v republice ze stížností svojí zábavu.

Tážeme se proto ministra vnitra a veřejných prací:

1. Jsou jim tyto poměry známy?

2. Chtí radikálním zakročení, zjednati u těchto ostatních úřadů pořádek a smysl pro povinnost oproti chudým a nemajetným cestářům?

3. Chtí oba páni ministři naříditi, aby státním cestářům byl vyplacen jejich měsíční plat řádně a včas se sdělením, aby každý věděl, kolik platu béře podle nové úpravy, jaký místní, místní a kvartální přídavek?

4. Chtí naříditi, aby státním cestářům, jichž ženy snad přebraly vyživovací podpory za rakouského režimu, aby tyto částky byly amnestovány, eventuelně měsíčně strhávány v obnosech snesitelných, a aby každý věděl, kolik dluhuje a mohli se mu měsíčně strhuje, a aby zakázáno bylo strhovati celé měsíční mzdy a těm, kterým se tak stalo, buďtež mzdy vyplaceny?

V Praze dne 8. března 1920.

Buříval,

Dr. Klouda, Fišer, Srnec, Špatný Emil, Slavíček, Rambousek, Jan Hrizbyl, V. Drobný, Sladký, J. Svozil, St. K. Neumann, Freiman, Dr. B. Vrbenský, Laube R., Konečný, Dr. Krouský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP