Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2533.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

na dotaz členů Národního Shromáždění Viléma Votruby, Hatláka a soudruhů (č. tisku 2064)

stran nedostatečného zásobování města Brna zajíci ze Slovenska.

Ministerstvo pro zásobování lidu již v březnu 1919 zahájilo kroky pro organisaci sběru zvěře na Slovensku. Správna komisia pre obchod s dobytkom, mâsom a zverinou pre Slovensko v Bratislave žádala podle výnosu min. č. 14.915 III/8 č. 1356 již 19. března zemědělské župní inspektory a pak veškeré županské úřady a ještě jednou zemědělské inspektory 25. dubna o zprávu, kolik jest v župě honebních revírů, kdo jimi hospodaří a jaký jest v nich roční úlovek zvěře. Dotazy opakovány u všech župních úřadů také 17. a 30. května. Některé župy však vůbec neodpověděly, jiné poslaly informace zcela nedostatečné.

Proto bylo vyzváno Slovenské dobytkářské družstvo v Bratislavě, aby svými kontrolory opatřilo potřebná data statistická pro vypracování kontingentů. Ale také tato akce sklamala, protože prý úřady na Slovensku neposkytly potřebné zprávy.

Nikoli tedy opožděné vydání nařízení pozvěři, nýbrž nedostatek veškerého potřebného materiálu statistického znemožnil, aby na Slovensku byly jednotlivým revírům předepsány určité kontingenty zvěře, jako se to stalo v jiných oblastech republiky československé.

Pověřila proto slovenská sběrna (Slovenské dobytkářské družstvo) některé obchodníky se zvěří komisionářstvím, aby využitkovala jejich místní známosti pro sběr zvěře. Tito komisionáři mají za úkol, informovati Družstvo o poměrech na jednotlivých velkých revírech svého obvodu, přesvědčiti se o stavu zvěře a ve spojení s Družstvem zvěř přijímati.

Není také správné tvrzení, že zásobovací ústav v Bratislavě vydával zcela byrokratické disposice, při nichž na Brno zapomínal.

Pro zásobování hlavního města Prahy bylo posláno ze Slovenska 2190 zajíců, pro město Bratislavu bylo dodáno 1000 zajíců, Brnu posláno bylo 450 zajíců a 420 bažantů. Nebylo tudíž Brno nikterak zkráceno, naopak dostalo více zvěře, než kolik by odpovídalo ustanovenému klíči.

Již 30. listopadu 1919 bylo totiž ujednáno podle protokolu sepsaného v zásobovacím ústavu v Bratislavě za přítomnosti zástupce ministerstva pro zásobování lidu, aby nebylo třeba dopravovati zvěř z dalekých končin Slovenska a odtud teprve disponovati na místo určení, že Slovenské dobytkářské družstvo má posílati zvěř přímo ze stanice místu honu nejbližší podle tohoto klíče: z každých, 1000 kusů nízké zvěře (bažantů, králíků, zajíců) pro Bratislavu 100 kusů, pro Brno 200 kusů, pro Mor. Ostravu 150, pro Prahu 500 a 50 kusů pro komisionáře, pokud vlastním přičiněním zvěř získal; komisionář musí tuto zvěř prodávati za maximální cenu a v tom místě, které mu Družstvo určí. Podobný klíč stanoven byl také pro zvěř vysokou. Věc, o níž se v dotaze žádá, byla již tedy před tím skutečně provedena.

Klíč nebyl ovšem přesně dodržen (nikoli však v neprospěch Brna), protože očekávané další hony se již nezdařily. Kromě zvěře svrchu zmíněné, jež pocházela z revírů p. Karolyiho, bylo získáno ještě menší množství zvěře, jež bylo ponecháno na Slovensku. Do Prahy poslány z toho pouze 4 koroptve a 20 zajíců.

Zvěř pro brněnskou aprovisaci byla podle zprávy Slovenského dobytkářského družstva posílána Ústřednímu svazu a zvěřináři p. J. Čechovi; úředník brněnské aprovisace kalkuloval sám ceny a dozíral také při prodeji zvěře v závodě firmy Čechovy.

Osvědčení pro nákup zvěře na Slovensku, které podle dotazu vydala moravská správa politická, nemohla míti praktického významu, protože dopravní osvědčení na vývoz zvěře ze Slovenska může vydati pouze Správna komisia pre obchod dobytkom, masom atd. v Bratislavě. Co se týče otázky uvolnění obchodu se zvěří, jest jisto, že volná soutěž by nikterak nezamezila pokoutní lichvu, nýbrž naopak za ceny pokoutního obchodu se zvěří prodávala by se pak zvěr veškerá; plyne to z cen všeho ostatního masa, jimž by se ceny zvěřiny přizpůsobily. Tím spíše, když zvěře jest proti počtu obyvatelstva tak málo, že sotva by stačila na úhradu potřeby těch úzkých vrstev, které mohou každou cenu zaplatit a také by zaplatily, aby si tuto pochoutku výhradně pro sebe zajistily na úkor všech ostatních spotřebitelův. Nyní za levné peníze poskytuje se zvěř státem zabavená nemocnicím, sirotčincům a j. dobročinným ústavům, kuchyním lidovým a závodním, dělnictvu, zřízenectvu a úřednictvu, tedy takovým konsumentům, kteří by si za volného obchodu nemohli zvěř opatřit a platiti vysoké ceny.

Sluší také pamatovati, že honba jest a byla i v dobách mírových vždy zábavou a nikoli výdělečnou činností, která by měla poskytovati zisku.

Nízká cena za zvěř působí konečně také proti přílišnému střílení a tedy na ochranu stavu zvěře, který je takřka všude v naší zemi velmi snížen proti dobám mírovým pro nepříznivé počasí, nemožnost zvěř krmiti a zejména pro pytláctví, po převratu neobyčejně rozšířené.

V příštím roce bude však asi nutno, aby kožemi zvěře zabrané z velikých revírů, stát sám hospodařil. K tomu donucuje zkušenost získaná z volného obchodu kožemi těmito v letošním roce, kdy platilo se na př. za kůže zaječí i přes 20 K, v posledním čase v Praze dokonce až 40 K za kus.

V Praze dne 23. února 1920.

Ministr zásobování:

Houdek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP