Zasedání národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2525.

Odpověď

ministra obchodu

na dotaz členů Národního shromáždění V. Hatláka, Vil. Votruby V. Rebše, Fr. Petrovického a druhů (č. tisku 2166)

o vývozu klihu do Německa.

Výroba klihu v Československé republice byla vždy na takové výši, že byl klih exportním zbožím, neboť nepoměrně více klihu se vždy vyváželo nežli zkonsumovalo doma. Výroba klihu byla ještě minulé zimy, na jaře a v létě 1919, pravidelná a nahromadily se zde takové zásoby, že v tuzemsku pro ně nebylo zájmu. Tak prodejní kanceláři »Colly«, která obstarává pro československé klihárny prodej kostního klihu, nepodařilo se přes usilovné nabízení odbýti během celého měsíce července ani jednoho kg klihu, jak bylo zjištěno nahlédnutím do knih. Za těchto okolností nastávalo nebezpečí postupného propouštění dělnictva a zavírání závodů, zejména menších, které nemajíce možnosti odbýti nahromaděných zásob, ukazovaly na to, že nebude z čeho vypláceti mzdy. O surovinu (kosti, kostní šrot) nebylo tou dobou nouze a pro budoucnost bylo s dostatek o ni postaráno kompensačními smlouvami, uzavřenými s Rakouskem o dodávku 150 vagonů kostí a kostního šrotu, jejichž značná část již došla a zbytek pravidelně dochází.a později s Uhrami, o dodání 400 vagonů kostí, z nichž více než polovina jest už v tuzemsku.

Vzhledem k těmto okolnostem rozhodla se československá vývozní a dovozní komise po úřadě s komisí pro hospodaření kostmi (povolení k vývozu a dovozu kostí a kostních výrobků byla udílena vždy podle dobrého zdání této komise) povoliti vývoz 100 vagonů klihu do Německa, o nichž se děje zmínka v dotaze. Byla při tom získána příznivá exportní cena (téměř o 100 K vyšší na 100 kg než cena domácí) při zaručeném kursu říšské marky 1.43 a zdejší továrny při té příležitosti mohly odbýti také zboží, obsahující síru.

V době, kdy bylo toto povolení uděleno, nebylo zde o zboží zájmu. O hražení domácího konsumu bylo zúplna postaráno jak zásobami kostního klihu hotového na několik měsíců, tak zásobami surovin k jeho výrobě. K nedostatku klihu nebylo by vůbec došlo, kdyby se nebyla vyskytla jiná překážka. Překážka ta, v níž hledati sluší výhradně příčinu nedostatku klihu, spočívá v tom, že se pro výrobu klihu nepřiděluje uhlí. Klihárny byly nuceny zastaviti výrobu pro naprostý nedostatek uhlí právě v době zimní, která bývá obvykle dobou nejintensivnější výroby v klihárnách a je vlastně kampaní tohoto průmyslu, v níž vyrobí se zboží s dostatek na celý rok pro zásobení konsumu domácího i pro export. Továrny s nadbytkem suroviny ve skladištích zastavily práci pro nedostatek uhlí a důsledkem toho je nedostatek výrobků. Náprava může býti zjednána jedině dostatečným přídělem uhlí.

Od září minulého roku povolení k vývozu kostního klihu nebyla Československou vývozní a dovozní komisi a kontrolním a kompensačním úřadem pro obchod mezinárodní vůbec udílena, leč s výjimkou v t. zv. řízení zušlechťovacím. Závody zdejší mohou si totiž namnoze opatřiti surovinu (kosti nebo t. zv. klihovku) v cizině pouze se závazkem, že část hotového výrobku opět vyvezou, kdežto část suroviny získávají tak pro výhradnou spotřebu tuzemskou. Jelikož postup takový přispívá jak k zaměstnanosti zdejších závodů, tak ke zvýšení zásob pro domácí odbyt, nebývá povolení k vývozu odpíráno, jestliže jest předchozí dovoz materiálu za daných podmínek a kontrol prokázán. Tak byl na příklad povolen dovoz 400 vagonů kostí z ciziny ke zpracování na kostní moučku a na klih ve zdejších továrnách. Z vyrobené kostní moučky zůstane 50% v tuzemsku a druhá polovina se vyveze ve formě kostní moučky, nebo ve formě superfosfátu. Z vyrobeného klihu 20% zůstane v tuzemsku. Pro domácí spotřebu se tudíž opatří 120 vagonů kostní moučky a 25 vagonů klihu. Podobně se postupuje i při dovozu klihovky z ciziny k výrobě klihu tak, aby tuzemskému konsumu opatřeno bylo více klihu, nežli bude vyvezeno.

Stesky na nedostatek klihu v poslední době projevené vedly již před podáním přítomného dotazu v Národním shromáždění k tomu, že bylo některým politickým správám (Praha, Kolín, Třebíč, Velké Meziříčí) nařízeno, aby provedly v továrnách na klih šetření o výrobě a zásobách zboží. Na základě tohoto šetření bylo v několika případech k popudu ministerstva obchodu požadovacím řízením podle císařského nařízení ze dne 24. března 1917, č. 41. ř. z., opatřeno potřebné množství klihu za přiměřené ceny.

Ministerstvo obchodu hodlá i napříště, než zavládnou opět normální poměry ve výrobě a spotřebě klihu, užíti tohoto prostředku ke zmírnění panující krise, kterou postiženy jsou zejména živnosti zpracující dřevo.

V Praze 25. února 1920.

Ministr obchodu:

Dr. Heidler v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP