Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2520.

Odpověď

ministra obchodu

na dotaz členů Národního shromáždění F. Petrovického a soudruhů tisk č. 2063

o trvalém poškozování řemesel neoprávněnými živly, jež nesprávným výkladem §u 37. ž. ř. se strany některých úřadů 1. stolice jsou v tomto hospodářském poškozování oprávněných živnostníků nejenom udržovány, nýbrž ještě posilovány.

K výše uvedenému dotazu dovoluji si sděliti toto:

Podle §u 37. odst. 1. živnostenského řádu má každý živnostník právo spojiti veškeré práce, jichž třeba jest, aby úplně zhotovil výrobky své, a podle odstavce 2. téhož §u další právo, aby si sám v dobrém stavu udržoval své zařízení závodové, stroje, náčiní a jinaké pomůcky provozovací, jakož i aby pro potřebu vlastního svého podniku zhotovoval si pomůcky obvyklé v obchodě, které slouží tržebnímu odbytu jeho výrobků (bednění, obaly a pod.).

Jak vidno, přisuzuje ustanovení toto živnostníkům dalekosáhlá práva, na základě kterých mohou zasahovati do objemu oprávnění živností jiných.

Mezí těchto oprávnění všeobecně stanovit nelze, jest to vždy quaestio facti, kterou lze posouditi pouze podle povahy té které živnosti.

Podle nabytých zkušeností však neleží hlavní příčina poškozování řemesel neoprávněným provozováním ani tak v nesprávném výkladu §u 37. ž. ř., nýbrž spíše ve všeobecných poměrech válkou vyvolaných. Hlavně naprostý nedostatek pracovních sil vůbec a zvláště kvalifikovaných řemeslníků, nastalý povoláním dotčených osob k vojenské službě měl za následek, že provádění nutně potřebných prací bylo svěřováno též osobám k provádění těchto prací neoprávněným.

Přirozeně nemohla se státi náprava náhle, děje se však krok za krokem a důsledně.

Zákrok úřadů dobude úspěchů hlavně tehdy, kdy přestane dosud trvající nedostatek surovin, zlepší se drahotní poměry a zavládne normální výroba. Že hlavní příčina poškozování řemesel neleží v nesprávném výkladu §u 37. ž. ř., plyne také z toho, že nedošlo ministerstvu od převratu ni jedno odvolání v tom směru.

Ačkoli v dotazu nebyly udány konkrétní případy a se strany ministerstva nebylo pozorovati, že při stíhání neoprávněného provozování živností živnostenskými úřady nastalo uvolnění, neopomenul jsem uložiti zemským správám politickým, aby podřízeným úřadům živnostenským nařídily přísné zakročení v daných případech.

V Praze 24. února 1920.

Ministr obchodu:

Dr. Heidler v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP