Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2518.

Odpověď

ministra vnitra spolu s ministrem národní obrany

na dotaz člena Národního shromáždění Dra Fr. Krejčího a společníků (č. tisku 1788)

o nedovolené agitaci ruských válečných zajatců.

Převrat na podzim r. 1918 přinesl vál. zajatcům cizích států dlícím v mezích Čsl. republiky osvobození z nekulturní a zásadám práva mezinárodního se příčící poroby, kterou podmiňovala nedostatečná organisace věcí zajateckých v Rakousku-Uhersku.

Po většině byli zajatci dopraveni hned domů. Když však ke konci roku 1918 pro obtíže dopravy zahraniční repatriace býv. zajatců ruských ustala, zbyl jich zde jistý počet, který během doby rozmnožen byl příchozími z Německa a odjinud. Československé republice nastala se stanoviska mezinárodního povinnost, aby se o ně postarala.

Podle zkušeností možno rozlišovat u nás ještě pobývající bývalé ruské zajatce s hlediska ruské politiky přibližně na tyto skupiny: především na důstojnictvo a mužstvo, orientované proti sovětskému Rusku, dále na mužstvo sympatisující s vládou centrálního sovětového Ruska, pak na osoby indiferentní, vyčkávající pouze uklidnění a vyjasnění poměrů na Rusi, nebo nepřející si vůbec na Rus se vrátiti, ale trvale v republice Československé se usaditi, a posléze na býv. válečné zajatce ruské příslušníky národních států, které vznikly na troskách říše ruské; mezi ně patří hlavně Ukrajinci,

Pokud běží o agitaci pro obnovu carského režimu na Rusku, mohlo by snad jíti jen o skupinu první, t. j. důstojníky a mužstvo smýšlením proti sovětovému Rusku; tu však nutno zdůrazniti předem, že v tom směru s této strany nic zjevného podniknuto nebylo.

Když možnost návratu do Ruska byla vyloučena, utvořili zde zbylí ruští důstojníci »Komitét sdružení ruských důstojníků v Praze«, jenž měl pečovati jak o vlastní zájmy, tak i o zájmy všech ostatních býv. válečných zajatců ruských. Kromě toho fungoval zde ještě »Zástupce ruské dobrovolnické armády v Československé republice«, by umožňoval vstup do jižní armády důstojnictvu a mužstvu, které dobrovolně usilovalo o návrat do jižního Ruska za vojenskou povinností. Později sloučeny obě instituce a utvořen »Úřad pro vojenské a zajatecké záležitosti ruské v republice Československé«. Činnost tohoto úřadu přestala, když ustanoven byl protirevoluční vládou v Rusku pro oblast Československé republiky »Vojenský ruský attaché v Československu« v Praze.

Ježto politické poměry v Rusku měly vliv i na zajatce meškající u nás a vyvolávaly mezi nimi třenice a rozbroje svolilo ministerstvo národní obrany z důvodů kázně a pořádku k separování oné části býv. ruských zajatců, kteří sympatisovali s vládou protisovětskou a zdůrazňovali svoji příslušnost vojenskou. Odloučení projevilo se v organisaci cvičné roty v Terezíně. Jak známo, nabídla tato za války s Maďary na Slovensku součinnost s vojsky československými a vypravila formaci o 150 mužích na Slovensko, která tam jest dosud.

Připomínám však, že v nejbližších dnech repatriována bude do jižního Ruska cvičná rota v Terezíně i s formací na Slovensku, čímž přestává další její trvání. Současně odjedou všichni ruští důstojníci až na několik, které ponechává si ruský vojenský attaché v Praze ke své podpoře.

K podrobnostem dotazu dodávám ještě, že byla - jak ministerstvo národní obrany zjistilo - při příjezdu delegace království S. H. S. dne 26. října m. r. zpívána v průvodu srbskými, studenty hymna srbská »Bože, pravde ty što spase«. Táž hymna byla zapěna i v den našeho národního svátku spolky srbských studentů před hotelem »U zlaté husy«. Že by zpívána byla carská hymna ruská, nebylo zjištěno ani vojenskými ani bezpečnostními orgány. Rovněž ruský vojenský zástupce v našem státě podpluk. Akintijev dementuje rozhodně tuto pověst. Pravděpodobně vznikla pověst o zpěvu carské hymny z neznalosti rozdílu mezi oběmi písněmi, snad i zaměňováním stejnokroje srbského s ruským.

Večer dne 29. října 1919 přednášel E. Efimovský v Obecním domě v Praze na thema »obrozující se Rusko a jeho nepřátelé«. Přednáška jeho dala podnět k živé novinářské diskussi o správnosti různých politických názorů v řeči pronesených. V přednášce však není možno a priori spatřovati agitační projev ve prospěch obnovy carského režimu na Rusi.

Ministerstvo národní obrany nenabylo až dosud při styku s býv. válečnými zajatci ruskými jak s mužstvem, tak i s důstojníky přesvědčení o nějaké zjevné agitaci v Praze pro obnovu carského režimu na Rusku. Zda neděje se tak jednotlivci i z řad býv. váleč. zajatců ruských v soukromí a tajně, nelze ovšem zjistiti konkrétní případy však známy nejsou.

U ruské cvičné roty v Terezíně jest touto dobou 70, u formace na Slovensku 16 důstojníků, vojenskému ruskému attaché v Praze přiděleno jest pak 10 důstojníků.

Ruská cvičná rota v Terezíně vykazuje stav 250 mužů, formace na Slovensku 150 mužů.

Mimo to jest na území Československé republiky přibližně 7000 býv. vál. zajatců ruských a to v táboře v Josefově 1500 mužů, ostatek jest na pracovních místech různě rozdělen.

V táboře v Německém Jablonném umístěna ukrajinská brigáda o stavu 320 důstojníků a 4765 mužů, kromě menšího počtu ukrajinských příslušníků mimo svaz brigádní.

Záruka, že budou naší vládě výlohy na vydržování ruských zajatců ruskou vládou nahrazeny, dána je podle názoru ministerstva národní obrany ustanoveními práva mezinárodního.

O repatriaci býv. ruských zajatců bylo od převratu všemožně usilováno. Poměry zahraniční však a chaotické poměry v Rusku byly tomu v nejvyšší míře nepříznivy. I repatriace jednotlivců, kteří na vlastní pěst pokusili se o návrat do vlasti, provázena byla nezdarem.

Ministerstvo národní obrany zřídilo pro repatriaci cizích příslušníků zvláštní oddělení - 38a - s repatriačním komisařem v čele, aby v intencích vlády a ministerstva národní obrany organisovalo a provádělo celou akci, směřující k uskutečnění rychlého návratu cizích příslušníků do jejich domoviny. Byť i úkol tento stížen byl obtížemi a překážkami dopravy zahraniční, setkalo se přece toto úsilí s výsledkem, takže bude možno zahájiti dopravu býv. ruských zajatců do vlasti v době co možná nejkratší.

V Praze 23. února 1920.

Ministr národní obrany:
Ministr vnitra:
V. Klofáč v. r.
Švehla v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP