Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2512.

Odpověď

ministrů: veřejných prací, zásobování lidu a zemědělství

na dotaz člena Národního shromáždění Dra Zahradníka a soudruhů (tisk č. 2053)

o dodávkách obilí, uhlí k výmlatu i pro domácnost, zásobování petrolejem, benzinem pro výmlat a jinými nezbytnými životními potřebami, v bývalé volební skupině české čís. 55 (soudní okresy sedlčanský, votický, neveklovský a sedlecký n. dr.)

Uhlí pro parní výmlat přiděluje se podle velikosti osevné plochy. Toto přikázané množství bylo též podle možnosti dodáváno. Tak bylo do konce r. 1919 dodáno pro výmlat a orbu celkem 155.800 t uhlí. Mimo to dodává se ještě stále uhlí, přikázané pro leden i únor. Pro okresy sedlčanský, votický, neveklovský a sedlecký na dr. bylo dosud dodáno celkem 1852 t. Pro panství Radměřice u Votic, které podle udání obsaženého v dotaze má 9 dvorů, nemohlo býti předepsáno žádné množství uhlí z toho důvodu, že nájemce tohoto panství neposlal žádné přihlášky o příděl uhlí výmlatného, jak bylo zjištěno nejen u zdejšího uhelného oddělení, nýbrž i u přednosty kanceláře Zemské žňové komise. Ostatně detailní příděly jednotlivým spotřebitelům předpisují příslušné zemské žňové komise samy, jimž uhelné oddělení zajišťuje pouze celkový příděl hromadně.

Výtky týkající se uhelného inspektorátu v Karlových Varech možno zodpověděti teprve po předložení konkrétních případův a ne na paušální obvinění.

Konečně nelze zamlčeti, že nebývá vždy uhlí jak výmlatného, tak orebního, užito k účelu, pro který bylo předepsáno.

Pokud se týče všeobecné stížnosti do nedostatečného přídělu benzinu a petroleje, ukazuje ministerstvo veřejných prací na známé neblahé poměry v otázce zásobování těmito produkty, které nutno v celém rozsahu spotřeby jedině v cizině nakupovat a k nám dovážeti. Ministerstvo veřejných prací snaží se hospodařiti co nejúčelněji s jednotlivými dodávkami k nám dopravenými.

V odpověď na specielní výtky, obsažené v dotaze, uvádí se toto:

Stížnost, že petrolej a benzin přiděluje se bezhlavě neb protekčně, mohla by se - pokud ovšem jde o případy skutečné a prokazatelné - vztahovati též na okresní politické správy, poněvadž příděly do 20 kg jsou udělovány z okresní reservy. Reservy tyto mohou býti toho času vyměřovány jen velice nízko pro nedostatek zboží. Proto byl v některých případech pro zvlášť nutné účely průmyslové i jiné přidělován petrolej přímo ještě z kanceláře pro příděl minerálních olejů v ministerstvu veřejných prací. Pro Sedlec na dr. stalo se tak celkem sedmkrát v úhrnném množství 99 kg petroleje, z čehož připadá na příděl pro městský úřad 50 kg. Porodní babička ani poštovní úřad se v těchto zvláštních přídělech nevyskytují.

Stížnost uvedená v dotaze člena Národního shromáždění Dra. Zahradníka, že dodány byly dva sudy petroleje proti vůli okresní politické správě v Sedlčanech, byla ministerstvem veřejných prací vyšetřena a zjištěno toto: Dne 3. listopadu 1919 uvolněn byl kanceláří pro příděl minerálních olejů 1 sud petroleje pro technické účely firmy Kašpar a společnost v Sedlčanech. Tento příděl měl sloužit uvedené firmě k úhradě spotřeby na delší dobu. Příděl tento nestal se proti vůli okresní politické správy, nýbrž příslušná žádost byla touto správou doporučena.

Pokud se týče stížnosti, že se příděly u rafinerií německých, na př. kralupské českým interessentům krátce nevyřizují, nutno uvésti, že čeští interessenti tvoří převážnou většinu těch, kteří jsou na expedici přídělu z kratupské rafinerie odkázáni. Může se státi, že ve spoustě přídělů, které rafinerie dojdou za účelem vypravení zboží, zůstanou některé pro nedostatek zboží dočasně nevyřízeny.

Případy tyto nelze však zevšeobecňovat a kdykoli podobná stížnost dojde ministerstva veřejných prací, bývá vždy zakročováno v příslušné rafinerii.

V Praze 7. února 1920.

Ministr veřejných prací:

A. Hampl v. r.

Ministr pro zásobování lidu:
Ministr zemědělství:
Houdek v. r.
Prášek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP