Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2497.

Zpráva

výboru živnostenského

o návrhu člena Národního shromáždění Boh. Fischera a soudruhů tisk č. 172

na nejrychlejší vydání novely k živnosten. řádu se žádostí, aby vláda konala přípravné práce k vydání nového živnostenského řádu.

Tento návrh vlastně jeho uskutečnění je životním nervem živnostenského stavu.

Rakouský živnostenský řád, který dodnes má vlastně mít i v naší republice zákonnou platnost a který zavazuje po stránce povinnostní nejen živnostnictvo, ale také má zavazovati nadřízené úřady všech III. stolic, sice nyní se zachovává tam, kde jde o povinnosti živnostnictva vůči úřadům i veřejnosti, avšak v ochranářské působnosti vůči živnostnictvu hodně pokulhává, nebo naprosto selhává. Veškeré živnostnictvo si přeje, aby tento řád byl buď úplně přepracován, aneb aby úplně zmizel a aby byl nahražen novým, moderním a době odpovídajícím řádem. Živnostnictvu není také proto tajno, že takovouto reformu živnostenského zákonodárství nelze uskutečniti v roce, že potřebí tu doby delší, věnované bedlivé úvaze nejenom v organisacích živnostenských, nýbrž i v korporacích všech tříd národa, jejichž hospodářský i organisační život spolupůsobí, nebo dotýká se hospodářského i organisačního života živnostnictva. Rakouský živnostenský řád, vydaný na základě císař. patentu ze dne 20. prosince 1859, č. 227 ř. z. s platností od 1. května 1860, byl předpojatý a po stránce, zejména hospodářské, v mnohých svých paragrafech a postupně přilepovaných novelách event. zákonech ze dne 15. března 1883, č. 39 ř. z., ze dne 8. března 1885, č. 22 ř. z., ze dne 16. ledna 1895, č. 21 ř. z., ze dne 23. února 1897, č. 63 ř. z., ze dne 25. února 1902, č. 49. ř. z., ze dne 22. července 1902, č. 155 ř. z., ze dne 18. července 1905, č. 125 ř. z., a konečně ze dne 5 února 1907, č. 26. ř. z., nemohl nejenom snad vyhovovati, avšak nebyl ani ze všeobecného i často detailního stanoviska spravedlivým vůči živnostnictvu, jež měl nejen toliko chrániti, nýbrž i organisačně, hospodářsky i kulturně povznášeti.

Jsou v něm zřejmé stopy byrokratického ducha zákonodárců, kteří ponejvíce byli z kruhů vysoké tehdejší šlechty rakousko-německé, jež nepřála střednímu a malému člověku v jeho individuálním soukromém podnikání vyniknouti. Ti proto v živnostenském řádě rakouském mnohé uplatnili, co škodilo stavu živnostenskému a co by nikterak zlepšené nepoškozovalo zájmů veřejných i jiných.

Byla tu též obava vlád vídeňských, aby živnostnictvo příliš hospodářsky nesesílilo v živel, jenž by se mohl uplatňovati stejně jako ostatní třídy národů. Jinak si nemohu vysvětliti tu nedokonalost a často nelogičnost v některých ustanoveních živnostenského řádu, který na př. poslední novelou z r. 1907 připouští a doporučuje organisování se živnostnictva ve společenstvech a gremiích podle jednotlivých oborův, avšak v uskutečňování tohoto velmi prospěšného principu, živnostnictvu brzdí zdlouhavou proceduru, trvající často i několik roků, při schvalování těchto čistorodých živnosten. organisací.

Připouští § 130. o sdružování se odborných společenstev v organisační jednotku vyššího řádu, avšak zase jenom cestou dobrovolnosti, jež často spočívá, jak zkušenost v tomto směru nás učí, na osobách a ne na prospěchu stavu.

A takových nesrovnalostí i rázu eminentně hospodářského na př. § 37. ř. z. a j. bylo by lze vyjmenovati celou řadu.

Proto již dnes musí být uvažováno a také pracováno se strany naší vlády za součinnosti živnostnictva a jeho kompetentních organisací k tomu, aby náprava, nebo lépe řečeno úprava v tomto směru byla započata. Při této úpravě vytýká živnostnictvo jako kardinální požadavek zachování průkazu způsobilosti a organisačního systému, doplněného závazností vůči organisacím vyššího řádu.

Živnostnictvo je přesvědčeno, že všechno zákonodárství jakožto právní úprava skutečných poměrů životních - závisí na větovém názoru, který se mění časem i místem. Bylo-li lze dříve počítat i na poli národohospodářské správy s určitou, byť i dočasnou, stabilitou v názorech na uspořádání vzájemných poměrů lidí, je každému dnes jasno, že dlouholeté úporné zápolení lidstva nezůstane ve svých důsledcích bez vlivu ani na idee, jimiž prodchnuto je veškeré právo.

Již dnes jsme svědky »bojův« o otázky, jejichž řešení prejudikuje úpravě živnostenského řádu.

Ráz podnikatelství, pracovní poměr a pod., to jsou velkorysé problémy dneška, které silně znovu staví otázky diskutované před válkou, jako: poměr obchodu k výrobě, poměr velkovýroby k řemeslu a jiné. Živnostnictvo je si také vědomo, že úprava živnostenského řádu dotkne se i jiných zákonodárných oborů na př. úpravy práva občanského, obchodního, družstevního, trestního i finančního a oboru výkonu státní živnostenské správy.

Z této příčiny živnostenský výbor Národního shromáždění uváživ svrchu vytčené jenom kardinální momenty usnesl se jednomyslně na této resoluci:

1. Vláda se vyzývá, aby učinila přípravy co nejdříve k úpravě živnostenského řádu tím způsobem, že by vedle svého vlastního elaborátu na tomto poli vyzvala zemské živnostenské organisace, obchodní a živnostenské komory, živnostenské rady k podání dobrozdání a vlastních názorů k účelu svrchu označenému.

V Praze dne 20. února 1920.

Místopředseda:
Zpravodaj:
Bohumil Fischer v. r.
Frant. Petrovický v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP