Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2490.

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra Kubíčka a soudruhů

na pana ministra národní obrany

o ručení státu za škody, způsobené vojíny ve službě.

Dne 29. listopadu 1919 byl pan T. Chlupatý, rolník v Hostivicích, při dozoru na dobývání řepy o 8 1/2 hod. ranní vojínem stojícím na stráži u prachárny v Hostivicích postřelen.

Klesl ihned v bezvědomí a nebýti poblíže pracujících žen, byl by na místě vykrvácel. Pracující ženy však dopravily jej povozem do kasáren a odtud kočárem do sanatoria v Podole.

Tam byl ihned operován panem profesorem Kukulou, podle jehož výroku jen rychlá operace zabránila amputaci nohy. Kule vnikla do levého bedra, pak do dutiny břišní a odtud do pravého stehna, kde úplně přerazila hlavní tepnu krevní a uvízla na pravé straně viditelně pod koží.

V sanatoriu ležel pan Tomáš Chlupatý celých 17 dní. Ztracená krev byla mu uměle nahražována. Dopraven byv domů, musel míti denně lékaře, neboť rána nebyla zhojena a týž byl tak sláb, že lékař mu dal užívati silnou dávku arsénu, aby kritickou dobu překonal. Zvláštní stravou a stálým užíváním arsénu se mu pomalu krev doplňovala a síly vracely. Na pravou nohu ještě dopadá.

Případ tento byl ihned vyšetřen četnickým velitelem Doubkem a zjištěno, že neštěstí způsobil vojín jménem Češka, kterýž se také přiznal. Střílel na zajíce. Projektil je z vojenské pušky a dopadl nejdříve na zem a pak teprve vnikl do těla. Vzdálenost od pracháren je asi 1400 kroků.

V sanatoriu byl pan Chlupatý vyslechnut důstojníkem vojenského zástupce a později doma důstojníkem brigádního soudu, kteříž mu prohlásili, že na náhradu nemá nároku, protože vojín provedl ve službě zločin, za který stát neručí. Nutno však zdůrazniti, že střelbu po zvěři provozovali vojíni od převratu neustále a představení jejich, ač o tom věděli, netrestali jich. Ať ve službě nebo mimo službu pořádali takřka pravidelné hony a lidé, pracující v polích museli se schovati, nebo i z práce odejíti, aby nebyli postříleni.

Pan Tomáš Chlupatý byl také odkazován, aby se hojil na místním veliteli. Tento však dokazuje, že několikráte žádal ministerstvo národní obrany o výměnu stráže, jako nespolehlivé, ale marně.

Panu Tomáši Chlupatému vznikly tyto výlohy:

1. Operace3.300.--
2. pobyt v sanatoriu» 1.144.60
3. lékař domácí »750.--
4. zástupce ku vedení hospodářství, 100 dní a 30 Kč. »3.000.--
5. léky, zvláštní strava a jiné »4.000.--
6. ztráty v hospodářství »3.000.--
7. tři cesty kočárem do Prahy »300.--
15.494.60

K tomu přistupuje obvyklé a daném případě plně odůvodněné bolestné, na které má pan Tomáš Chlupatý plný nárok.

Do dnešního dne panu Chlupatému ani hotové výlohy, ani bolestné uhraženo nebylo a pan.Tomáš Chlupatý, dlouholetý starosta obce, muž velmi řádný a poctivý, za to, že pečoval o obdělání svých polí pro republiku, za to, že od lehkomyslně a bez dozoru postavené vojenské stráže připraven byl o zdraví, je odkopnut od zodpovědných vojenských úřadů.

Proto táži se podepsaní zdvořile pana ministra národní obrany:

1. zda jest ochoten případ pana Tomáše Chlupatého náležitě a neprodleně vyšetřiti,

2. zda jest ochoten panu Tomáši Chlupatému nahraditi hotové výlohy a bolestné,

3. zda jest ochoten uznati povinnosti státu (vojenské správy) ručiti za škody, způsobené vojíny ve službě pracujícím občanům republiky.

V Praze 24. února 1920.

Dr. Kubíček,

Vahala, Lukeš, J. Klega, Malík, Kypr, Otm. Hrejsa, Donát, Ad. Prokůpek, Frant. Kroiher, Slavík Ant., Vojta, Dr. Hnídek, Dr. Zahradník, Sáblík, Špaček Josef, Sechtr, Anna Chlebounová, Zatloukalová-Coufalová, Zíka, Dr. Rolíček.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP