Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2478.

Dotaz

členů Národního shromáždění Petra Pavlána, Petra Cingra, J. Prokeše, M. O. Štěpánka a soudruhů na pana ministra zahraničních věcí o plebiscitní akci na těšínském Slezsku.

Pane ministře, jak Vám známo, dostavila se ve dnech 30. a 31. ledna t. r. na Těšínsko mezinárodní plebiscitní komise, která převzala též správu na celém území. Prvním jejím činem byla proklamace, jíž nařizovala odstranění vojska českého i polského. Naše vojenské úřady okamžitě uposlechly tohoto nařízení a vojska podle termínu v proklamaci uvedeného, byla odvolána. Nyní není na bývalém českém záboru ani jediný vojín. Na polské straně rozkazu mezinárodní plebiscitní komise nebylo uposlechnuto a polské vojsko je dosud ve Skočově, v Dědicích a Bílsku. Mimo to polská Rada Narodowa, která podle rozkazu mezinárodní komise měla býti rozpuštěna, úřaduje dosud a zřizuje milici vyzbrojenou jednak zbraněmi, jednak také municí. Při částečném odchodu polského vojska přeběhla celá řada vojáků polských v plné výzbroji do naší sféry a zbraně uschovali po domech. Podle raportu okresního výboru pro plebiscit v Hnojníku, jak možno se přesvědčit u presidia čes. plebiscitní komise ve Slezské Ostravě, skládá se tajná milice v Třinci z 55 osob, uveden velitel téže, současně označeno skladiště zbraní a munice. Této milice užívá dosud trvající Rada Národowa jako teroristického prostředku proti obyvatelstvu Těšínska a to proti Slezákům (Koždoňovcům) a slezské straně sociálně demokratické (i proti českému obyvatelstvu). Teror provádí se tím způsobem, že jednak polská milice, jednak také polské obyvatelstvo přepadává pokojné občany, kteří snad náhodou nesympatisují s Poláky a hlásí se přímo k československé republice. Staly se případy:

1. V Jablunkově vhozen byl měšťanu Kuchejdovi do bytu ruční granát, jehož výbuchem demolována všechna okna. Pouze šťastnou náhodou se stalo, že byt, byv půjčen pro skladiště, nebyl obydlen a že nikdo nepřišel o život.

2. Že stoupenec páně Koždoňův učitel Pszczolka z Třince byl přepaden dne 17. února v noci ve svém bytě tlupou asi 150ti osob, tam jej zbili a pak odvlekli do Robotniczego domu v Třinci, požadujíce po něm vysvětlení jeho činnosti, a za přítomnosti polského četnictva byl opětně zbit. To stalo se proto, že Poláci se domnívali, že neřekl vše, co potřebovali.

3. Že rovněž stoupenec Koždoňův učitel Smiczek z Ústroně, měl v Golešově dne 15. února konati schůzi. Do hostince vrazila tlupa dělníků z Třince pod vůdcovstvím jistého Bacze a ohrožovali Smiczka. Při schůzi došlo k bitce, užito zbraní, při které byly tři osoby těžce a několik lehce zraněno. Padlo 11 výstřelů. Zranění pochází vesměs od zbraně střelné. Jistý Vojtěch Durčak z Ústroně obdržel 1600 K, aby učitele Smiczka pověsil. Peníz ten prý pocházel od Rady Narodove, což jest věcí pravdě podobnou. Dne 17. února t. r měla býti konána schůze v obci Císovnici. Před hostinec přitáhla ozbrojená tlupa třineckých dělníků v počtu asi 4-500 osob. Schůze za těchto okolností konati se nemohla. Vidouc nezdar, odebrala se zmíněná tlupa před obydlí rolníka Manici, který byl 3 neděle nemocen zápalem plic. Byl vyvlečen z postele a zbit, zároveň jeho manželka a hroženo tomuto pověšením. Že se tak nestalo, nutno děkovati prosbě manželky, která konečně tlupu uprosila.

4. Dne 10. února vnikli polští četníci do bytu paní Czutkové v Bytřici u Jablunkova, vytáhli odtamtud občana Bajtka, který je členem výboru slezské strany sociální demokratické a vracel se ze své agitační cesty. Předvedli ho na četnickou stanici ke zjištění totožnosti. Na zpáteční cestě byl zbit tlupou Poláků, zbodán noži, až zůstal v bezvědomí ležeti.

5. Úředníku hospodářského úřadu ve Hnojníku p. Hermovi byl vhozen do jeho bytu v Bobreku ruční granát, jehož výbuchem byl nejen byt, nýbrž i nábytek demolován.

Několik těchto případů uvádíme namátkou, jak jest plněn příkaz mezinárodní plebiscitní komise v Těšíně o zabezpečení občanské svobody v plebiscitním území. Tyto případy byly oznámeny dohodové komisi, dosud však není známo, že by proti pachatelům bylo zakročeno. Nešetření občanských práv spatřujeme také v tom, že časopis »Slazak» je Poláky konfiskován a schůze "Slonzakův" i Čechů jsou znemožňovány. (15. února Kozakovice, 22. února České Divadlo v Polské Lutyni atd.). Dohodová komise vydala zákaz konati schůze pod širým nebem. Jak tento zákaz se strany Poláků je dodržován, je vidno z toho, že dne 22. února t. r. pod okny této komise pořádán byl tábor lidu, k němuž si vynutili Poláci vypravení vlaku z Jablunkova do Těšína, ač zvláštní vlaky byly dohodovou komisí zakázány. Při tom byly v průvodu neseny nápisy s hesly: "Slazk do Polsky", nošeny polské orlice přes zákaz, také prapory. Průvody doprovázela hudba.

6. Uprchlíci, kteří po 25. února 1919 byli nuceni prchnouti, nemohou se zpět vrátiti, poněvadž jim vstup do práce je zabraňován polskými Radami Robotniczymi, které také vypovídají z bytu i z práce dělníky smýšlení protipolského (Hajduk a Adam z Karvína).

Podepsaní se tudíž táží:

Jsou tyto případy panu ministru věcí zahraničních známy?

Co hodlá pan ministr podniknout, aby zjednána byla pro Těšínsko plná koaliční svoboda pro veškeré obyvatelstvo?

Co hodlá pan ministr podniknout, aby Rada Narodowa v Těšíně, která podle nařízení mezinárodní plebiscitní komise měla likvidovat a která je příčinou všech těchto excesů v a brutalit, byla skutečně rozpuštěna a veškeré své moci zbavena?

Co hodlá pan ministr učinit, aby dohodová komise mohla nerušeně vykonávati své poslání a skončiti skutečně jednou již to martyrium lidu těšínského.

V Praze dne 24. února 1920.

Petr Pavlán, Petr Cingr, J. Prokeš, M. O. Štěpánek,

Lud. Aust, Jos. Ulrich, Brožík, Fr. Houser, K. Dědic, Biňovec, Šáda, Rud. Bechyně, V. Brodecký, Časný, Ferdinand Jirásek, Novák Antonín, Josef Teska, Zavadil, Kolaříková, Kaňová, L. Pik.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP