Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2474.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

na dotaz člena Národního shromáždění J. Dubického a soudruhů (tisk č. 1948)

o nezákonném počínání okresních politických správ, vojenských rekvisic a nenávistném počínání hospodářských rad proti zemědělcům.

V okresu mladoboleslavském odpírají se zemědělcům mlecí výkazy pouze na návrh výkupních komisařů, když zjistí při výkupu obilí, že dotčeným zemědělcům bylo možno obilí vymlátiti a odvésti; takoví rolníci totiž vymlátí obilí jen pro svoji potřebu a ostatní nechají opět nevymlácené ležeti. Jen v těchto případech - aby byli zemědělci donuceni k výmlatu a odevzdání obilí - odpírá se potvrzení mlecích výkazů. Co se týče podepisování prohlášení o odevzdání předepsaného kontingentu, byl tento postup oběžníky Zemské politické správy nařízen a výkupní komisaři plní tím jen svoje povinnosti.

Pokud jde o brambory, byli výkupem jich pověřeni komisionáři a nikoliv okresní obilní úřad v Mladé Boleslavi a dokonce ne hospodářské rady. Pouze v případě, kde se prováděla vojenská rekvisice obilí, byl zároveň proveden výkup brambor, avšak při tom ponechány pěstiteli jak pro potřebu, tak i na sázení brambory v míře zákonem stanovené.

Z operátu o osevních plochách bylo zjištěno, že rolníci v Luštěnicích nasázeli pouze brambory podzimní a tu pojednou vykázal komisionář odvedení brambor ranných, t. j. byly patrně podzimní brambory dříve než dozrály a před 15. září 1919, kdy byla ještě cena brambor větší, dobyty a prodány. Okresní politická správa použila zkráceného trestního řízení a vydala trestní příkazy rolníkům, kteří podzimní brambory dříve vybrali a za ranné prodali. Ježto se rolníci tito odvolali, provedeno pak podle zákona pravidelné trestní řízení, které není dosud skončeno. O nezapočítání brambor těchto do kontingentu nebyla vůbec řeč.

V okresu mnichovohradištském, jak bylo zjištěno, nepočínaly si vojenské rekvisice při výkupu bramborů způsobem brutálním, nýbrž zcela korektně a nestranně.

Zemědělci nebyli počínáním vojenských rekvisic popuzováni, naopak, někteří rolníci - jako Eberhalt z Habru - uráželi hrubými svými výroky výkupní komisi.

Josef Švarc odvedl jarních bramborů 13 q, které však podle zákona do kontingentu počítány nejsou a zimních bramborů 15 q 60 kg Kratochvílovi, vykupovači z Mukařova a 13 q pro místní aprovisaci na poukázky.

Při vojenské rekvisici bylo vykoupeno jako přebytek 2 q, při čemž bylo správně ponecháno rodině p. Švarce ono množství bramborů, které jí po zákonu náleželo.

Alois Studničný odvedl jarních bramborů 12 q 50 kg, které rovněž podle zákona počítány nejsou do kontingentu. Z kontingentu, který mu byl vyznačen 12 q, bylo u něho vykoupeno jenom 7 q, kteréhožto množství bylo použito k místní aprovisaci, má tudíž do kontingentu odvésti ještě 5 q.

Josef Novotný odvedl jarních bramborů 10 q 70 kg, které podle zákona nejsou do kontingentu počítány a zimních bramborů 8 q pro místní aprovisaci na poukázky a nikoliv 14 q 70 kg. Jelikož kontingent byl mu předepsán 8 q, splnil svou povinnost.

Josef Eberhalt odvedl 4 q 90 kg jarních bramborů (ačkoliv podle osevního plánu jarních bramborů nesázel) a 4 q bramborů zimních na poukázky pro místní aprovisaci, ačkoliv kontingent zněl na 5 q bramborů.

V okresu turnovském bylo při výkupu obilí a bramborů postupováno velmi šetrně.

Domovní prohlídky vykonávány byly jedině u těch hospodářů, kteří měli své přebytky obilí anebo bramborů a dobrovolně jich nechtěli komisionářům odprodati.

V těchto případech se pokračovalo tím způsobem, že oněm hospodářům ponechány příslušné zásoby k výživě jejich rodin a domácnosti s připočítáním na podzimní a jarní zasetí neb osázení a pak přebytečné zásoby byly jim vykoupeny a odevzdány komisionářům.

Dodávky obilí v okresu turnovském jsou úplně nedostatečné, takže ministerstvo pro zásobování lidu bylo v poslední době nuceno v tomto okresu vzíti výkup do svých rukou a pověřiti jeho vedením svého úředníka, aby byl jmenovaný okres donucen k plnění povinnosti vůči státu.

V okresu železnobrodském použito bylo pouze jedenkráte při jedné komisi vojenské asistence 4 mužů za účelem určitého zjištění zásob a to na nátlak zemědělských deputací, které dožadovaly se ostrého zakročení.

Zakročováno bylo proti oněm zemědělcům prohlídkou hospodářských místností, kteří prokazatelně obchodováním brambory neb obilím se provinili a dodávkám se vyhýbali.

Zakročování toto prováděno bylo v mezích platných předpisů a není tudíž pravdou, že vojsko z obcí dříve neodešlo, dokud nebylo celého kontingentu dosaženo.

Hospodářské rady v železnobrodském okresu v žádném případě nezasáhly protizákonně do výkupních výkonů, nebylyť podobné případy ani výkupními komisemi, natož obcemi nebo jednotlivci okresní správě politické hlášeny, nebo touto specielně konstatovány a vyšetřeny.

V den dotazu nebylo ze soudního okresu železnobrodského dodáno do smluvních mlýnů ani jediného centu chlebovin, konečný pak výsledek dne 31. listopadu vykazuje tyto rozdíly:

chleboviny

1918
1919
vykoupeno987 q425 q
dodáno1007 q100 q
předpis2600 q2460 q

oves

1918
1919
vykoupeno1541 q1225 q
dodáno1441 q
-
předpis1533 q1460 q

brambory

1918
1919
vykoupeno3474 q3200 q
dodáno3474 q3200 q
předpis8000 q8000 q

Nemám proto žádných důvodů k tomu, abych na základě učiněného mi dotazu vydal nějaké pokyny podřízeným orgánům.

V Praze dne 13. února 1920.

Ministr pro zásobování lidu:

Houdek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP