Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2467.

Návrh.

člena Národního Shromáždění Dr. Zahradníka a soudruhů na zařadění města Jílového do III. třídy místních přídavků státních zaměstnanců.

Podepsaní uvádějí na objasnění svého návrhu žádost veškerých korporací úředních ve městě Jílové:

Město Jílové je zařaděno, stran místních přídavků státních zaměstnanců do IV. třídy. Toto zařadění neodpovídá naprosto dnešním drahotním poměrům v městě. Proto podepsaní podávají uctivou žádost, aby město Jílové co nejdříve zařaděno bylo do III. třídy a podporují žádost svou těmito důvody:

1. Město Jílové nalézá se v nejbližším okolí pražském, tedy v okruhu, který jest nejbližším nákupním pramenem hlavního města. Spojení silniční (4 hodiny), drahou a v letní době parníkem, tohoto posledního zvláště používají trhovci z okolí, ježto jest laciné, - způsobuje, že právě zdejší okolí, jest vítaným nákupním pramenem všech životních potřeb pro hlavní město. Tím se stává, že cena potravin a různých životních potřeb jest na zcela stejné výši s cenami pražskými s tím rozdílem, že Praha dostane za stejné ceny zboží prima, kdežto město naše musí se spokojiti s kvalitou druhého řádu, ba nyní z pravidla ani za sebe vyšší ceny není určitý a právě zemědělský výrobek k dostání (máslo, mléko, vejce, tvaroh), ježto se buď odveze do Prahy, aby se tam pod rukou prodal za cenu přemrštěnou, kterou zde výrobci požadovati se bojí, aneb skoupí to houfně sem docházející Pražané sami, rovněž za ceny přemrštěné.

Město naše sdílí všechny nevýhody měst nalézajících se kolem Prahy, jako jsou Zbraslav, Říčany, Brandýs n. L. atd., která již před léty do vyšší třídy místního přídavku z uvedených právě důvodů zařaděna byla.

Drahotu a nedostatek výběru potravin zvyšuje dále i to, že ve zdejším městě není žádných trhů potravinových, jako v jiných městech venkovských, neboť právě jíž zmíněná blízskost Prahy, jakož i snadné s ní spojení konání takových trhů znemožňuje. Tato věc je potvrzena prohlášením obecního úřadu v příloze A.

2. Vedle drahoty potravin padá dále na váhu to, že zdejší úředník vlastně jest odkázán při nákupu šatstva, obuvi, klobouků atd., skoro výhradně na nákup pražský. Obchodníci a živnostníci jsou zařízeni jen na to nejnutnější, počítajíce právě s tím, že se veliká většina dotčených potřeb objednává z Prahy. A tak zdejší úředník a zřízenec v tomto směru má stejné, ba horší postavení než úředník pražský, poněvadž k nákupní ceně zboží musí přičísti poštovné nebo jízdné do Prahy a zpět.

3. Při nižších venkovských místních přídavcích bývá poukazováno na levnější byty. Ale ani v tom nemá zdejší úředník a zřízenec žádné výhody. Především nutno poukázati na to, že ve zdejším městě je nedostatek vhodných bytů pro úředníky. Nejlepším dokladem toho jest, že vrchní berní správce zdejšího berního úřadu byl nucen roku 1914 nastěhovati se do zasedací síně Občanské záložny a že jest nucen dosud tam bydliti, ač ta to jako byt vůbec nevyhovuje.

Při takovéto nouzi bytové jest přirozeno, že ti, kteří jen poněkud slušné byty mají, platí je tak, jak domácí si přejí, tedy na venkovské poměry draho. Byty zdejší jsou sice levnější než v Praze, ale srovná-li se místní přídavek zdejší s přídavkem pražským, bydlí zdejší úředník dráže, nehledě ani k tomu, že tam je všude skoro zavedena voda do domů, ušetří se ještě na posluze.

4. Konečně jest třeba jen srovnati ceny potravin a ceny bytů těch měst, která v poslední době povýšena byla do III., ba do II. třídy místních přídavků - a pozná se, v jaké nevýhodě jest dnes město naše při zařadění jeho do IV. třídy přídavků místních.

5. Drahotu a nepříznivé podmínky životní zde nejlépe dokazuje pak to, že zde obyvatelstva ubývá a že ono raději se stěhuje do předměstí pražských, kde žije laciněji. Také pensisté zde nezůstávají z té příčiny a hledají výhodnější a lacinější sídlo, ba nenajde se ani nikoho, kdo by se tu zakoupil aneb stavěl, ač jinak jest zde krajina zdravá a romantická.

Ku konci poukazujíce také na to, že již v justičním výboru bývalého Rakouska vyslovil se ministr spravedlnosti Dr. Hochenburger dne 25. října 1912 o nevýhodě úřednictva v malých městech a potřebě vhodných bytů pro přednosty soudů, o nedostatku veškerého životního pohodlí v menších městech - podáváme uctivou žádost, aby město Jílové zařaděno bylo aspoň do III. třídy místních přídavkův a to pokud možno se zpětnou působností od 1. ledna 1920.

Z uvedených důvodů navrhují podepsaní:

Návrh tento budiž přikázán výboru státně-zřízeneckému a výboru rozpočtovému ku projednání co nejrychlejšímu a podání zprávy ještě v tomto zasedání.

V Praze dne 20. února 1920.

Dr. Zahradník,

Dr. Hnídek, Dr. Kubíček J. Malypetr, Hyrš, Donát, Dr. Josef Černý, Lukeš, Beran, F. Hybš, Svoboda Karel, Okleštěk, Slavík, Otm. Hrejsa, Jos. Smrtka, Dr. Horáček, Prokůpek, Měchura, Dr. Velich, Jar. Rychtera, Mašata, Dubický, Bradáč Boh.

Opis.

POTVRZEMÍ.

Podepsaný městský úřad potvrzuje, že v městě našem není žádných potravinových trhů, neboť vše co mělo by přijíti na trh zde, vozí se do Prahy.

Starosta: J. Šindelář, v. r.

Souhlasí doslovně s prvopisem.

Soudní kancelář okr. soudu v Jílovém, dne 19. února 1920.

Dvořáček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP