Tisk 2453.

Návrh

člena Národního shromáždění Josefa Šamalíka a soudruhů na zabezpečení výživy obyvatelstva československé republiky z dosavadní a nové sklizně, na zrušení ústředen a uvolnění obchodu s životními potřebami.

Zásobovací krise potravinami, jimiž stát dosud hospodaří, ohrožuje nejen klid, ale i budoucnost celé československé republiky. Jest to následek nedbalosti vlády, která vzdor usnesení Národního shromáždění ze dne 23. července 1919 nesplnila uložené jí povinnosti, nevybudovala pevného zásobovacího plánu pro celý hospodářský rok 1919 - 20 a neopatřila včas potřebného množství potravin, hlavně obilí a mouky z ciziny, jak to zásobovací výbor svou zprávou č. 1384 - jednomyslně přijatou vládě uložil.

Národní shromáždění dne 23. července 1919 jednomyslně přijalo tuto resoluci:

"Vláda se vyzývá, aby učinila veškerá opatření zejména též zajištěním dostatečných zásob z ciziny, by státní režim zásobovací pokud možno nejdříve mohl býti likvidován, buď co buď však, aby byl udržen jen po tu dobu, pokud se to jeví nezbytně nutným v zájmu zásobení obyvatelstva."

Toto velmi důležité vyřízení mého a mých soudruhů návrhu čís. 1004, aby uvolněna byla zemědělská výroba a sklizeň, nebylo vládou respektováno, a ač mohla naše vláda zakoupiti v Americe a Jugoslavii výhodně dosti obilních zásob ještě loni v červenci a srpnu, neučinila tak.

Bylo samozřejmo, že musíme v hospodářském roce 1919 - 20 dovézti z ciziny nejméně 30.000 vagonů - obilí - abychom obyvatelstvo kvotou 200 - 400 gr. denně zásobili.

Pakli v roce 1918 - 19 vykoupeno bylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku celkem 53.264 vagonů chlebovin a celková spotřeba při kvotě 400 gr. denně činí as 80.000 vagonů mouky, pak dovoz cizího obilí a mouky vyžadoval - podle výpočtů tehdejšího presidenta stát. obil. ústavu Dra Viškovského výše 52.000 vagonů chlebovin.

Vláda naše započala s nákupy obilí a mouky v cizině, až ji k tomu dohnaly zásobovací potíže. Následek jest, ze se slíbená kvota 12 kg mouky na měsíc pro osobu nedodržuje, a že, při té malé namnoze i žádné kvotě, nepatrné celkem zákupy v cizině vyžadují závratné sumy (až 20 K za 1 kg mouky!).

Za tyto obrovské obnosy, které teď musíme za cizí mouku platiti, mohli jsme před půl rokem míti zakoupenu dvě třetiny potřebné cizí mouky.

Nyní se svádí vina zásobovací krise na zemědělce. Pravdou jest, že zemědělci českoslovenští odvádí z poslední sklizně své přebytky s daleko větší obětavostí než z předešlé. V roce 1918 - 19 nebylo těch potíží výmlatních, jako letos. Poslední žně byly o pět týdnů zpožděny; pro výmlat nebylo benzinu, uhlí, petroleje, pracovních sil.

A přes to rolnictvo do této doby dodalo mnohem více obilí jako loni.

V celém období 1918 - 19 zakoupilo se v Čechách celkem 37.362 vagonů chlebovin, letos do 4. února 32.007 vagonů.

Na Moravě se vykoupilo loni celkem 13.039 vagonů chlebovin, letos do 4. února 11.113 vagonů.

Ve Slezsku vykoupeno bylo loni celkem 2.863 vagonů chlebovin, letos do 4. února 2.040 vagonů. Schází nám letos - na loňský výkup pouze 8.104 vagonů chlebovin.

Předepsaný kontingent chlebovin pro období 1919 - 20, obnáší celkem 77.912 vagonů chlebovin.

Dodáno jest celkem 45.160 vagonů; k dodání jest ještě 32.752 vagonů. Toto množství chlebovin nebude lze rolnictvu dodati, poněvadž kontingent byl nesmírně přehnán.

Stěží se vykoupí 80% předepsaného kontingentu, takže můžeme počítati ještě s výkupem 16 až 20 tisíci vagonů chlebovin.

To nám stačí snad na dva neb tři měsíce. Co potom?

Odváží se vláda snižovati zas spotřební kvotu u zemědělců a sbírati jim - jak se to za Rakouska dělalo - poslední zbytky přiznaných zásob - právě v době, - kdy venkovský lid vykonávati musí nejtěžší práce?

Kdyby byla vláda buď opatřila v cizině potřebných 30.000 vagonů chlebovin anebo aspoň pevně uzavřela hranice proti vývozu, (mluví se, že ze Slovenska vyvezeno bylo přes 20.000 vagonů chlebovin za hranice) pak mohla výživa lidu v celé republice dobře býti opatřena.

Proč má za tuto chybu vlády zemědělský lid trpěti útoky a výhružky - celých stran v republice, proč teď saháno ke krutým opatřením rekvisičním?

Vláda musí nyní chybu svou napraviti a nákupem v cizině opatřiti nedostávající se množství chlebovin - až do nové sklizně.

Vláda musí se již nyní také rozhodnouti, jakým způsobem hodlá zabezpečiti výživu obyvatelstva v příštím hospodářském roce.

Dosavadní systém státního hospodářství s polními plodinami jest neudržitelný.

Tvrdé a staré státní hospodářství s polními plodinami - a způsob rekvisičního odběru, dále drahé a škodlivé hospodářství ústředen jest na dále nemožné.

Rolnický lid tento nevolnický stav nadále nesnese.

I konsumentské vrstvy lidu nestrpí, aby zásobení jich dělo se způsobem tak nepořádným, jako se to v tomto hospodářském roce děje.

Udržování ústředen vyžaduje miliony, nákupy obilí a mouky v cizině miliardy Kč. Jak takové poměry naše republika dlouho vydrží? A lid při tom hladoví! Pro nový hospodářský rok musí býti včas vypracován vyživovací plán podle pravého stavu úrody a zavčas musí býti opatřeno - nedostávající se množství chlebovin nákupem v cizině.

Rolnictvu musí býti umožněna co možná největší výroba domácích polních plodin, hlavně obilnin. To stane se opatřením hnojiv a spravedlivou úpravou obilních cen.

Vynese-li jedna míra pole, oseta řepou na 900 K, osázená bramborami na 500 K, a oseta pšenicí jen na 300 K, nedivno, že rolnictvo od pěstění obilnin se odvrací.

Zpeněží-li rolník obilí lépe chovem dobytka - nedivno pak, že tak činí!

Jest nesporno, že řešení otázky výživy obyvatelstva do nové sklizně jest velmi těžké. Od producentů nelze očekávati - větších dodávek obilí. Snad kompensací (obuvi, látek, kůži, atd.) mohlo by se od zemědělců něco obilí dostat.

Vláda považuje tuto akci za neproveditelnou, ačkoliv by se snadno provésti dala.

Výkupy obilí daly by se získati jen občasnými výkupními akcemi - v okresích a krajích úrodnějších, při nichž by místní vlivní činitelé vlasteneckými proslovy na zemědělce působili. Násilné prostředky proti rolnictvu selhou a docílí se jimi jen opaku!

Proto bylo by záhodno uvolniti po odevzdání upravených kontingentů obilních zbytky sklizně, připlatiti výkupní premie a zabezpečiti výrobní svobodu pro novou sklizeň polních plodin!

Nová sklizeň měla by býti uvolněna po zabezpečení nedostávajících se zásob domácích - nákupem z cizozemska, a naprostým uzavřením hranic proti vývozu domácích potravin. Nutno také stanoviti pevné spravedlivé ceny polních plodin a zavésti přísné tresty nejen na ty, kdož by dráže polní plodiny prodávali, ale i na ty, kdož by je dráze kupovali. Náležitý zřetel musí se vzíti i na příslušníky československé, bydlící ve Vídni a Rakousku, a zásobení jejich nutno zabezpečiti.

Spotřební kvoty pro zemědělce, stanovení spotřeby obilí a bramborů pro dobytek a osev - mohou odpadnouti.

Zemědělské produkty ať jsou vykupovány buď hospodářskými korporacemi, Zádruhami a Družstvy - a jinými hospodářskými organisacemi - a legit. obchodníky; za zakoupené obilí těmito činiteli nechť je přiznána pevně stanovená odměna a polní plodiny tyto prostřednictvím státních úřadů buďtež přidělovány pro zásobení vojska, měst a obcí.

Takové uvolnění domácí sklizně jest podmíněno zaopatřením nedostávajícího se množství chlebovin z ciziny.

Z těchto důvodů podepsaní navrhují:

Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vládě českoslov. republiky se ukládá, aby učinila veškerá příslušná opatření, směřující k uvolnění zemědělské výroby, k uvolnění obchodu se všemi zemědělskými plodinami a životními potřebami, zejména tím,

1. že opatří včas nedostávající se množství chlebovin z ciziny pro celý nový hospodářský rok, podle výsledku vypracovaného zásobovacího plánu;

2. že součinností a podporou umožní družstevně organisovaný prodej a nákup polních plodin;

3. že stanoví pevné maximální ceny nejen polních plodin, jež by nákladům výrobním, ale také i cenám ostatních životních a hospodářských potřeb odpovídaly, ale také všech výrobků průmyslových a všech životních potřeb;

4. že zavede jednotný a stejný zásobovací systém moukou, bramborami a jinými potřebami (cukrem, petrolejem atd.), pouze prostřednictvím obecních aprovisačních úřadů - jednak z volného nákupu domácích plodin polních, jednak z přivezených zásob cizozemských za stejných cen mouky, atd. bez ohledu na to, zda jsou životní potřeby opatřeny z nákupu domácího neb cizího;

5. že Ústředny zruší.

Návrh tento budiž přidělen výboru zásobovacímu.

V Praze dne 19. února 1920.

Josef Šamalík,

Dr. Hruban, Čapka, Valoušek, Florian Tománek, F. Šabata, Dr. Mazanec, Dr. Nosek, Šolle, Fr. Navrátil, Šrámek, Dr. Dolanský, Zavoral, Dr. Novotný, Kadlčák, Sedláček, Dr. Stojan, Ševčík, Jan Rýpar, Jílek, Dr. Kmeťko, František Mlčoch.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP