Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2437.

Návrh

člena Národního Shromáždění Frant. Petrovického a soudruhů, aby byla zřízena česká vyšší škola pro hotelový průmysl a živnost hostinskou a výčepní v Praze.

Zdůvodnění.

Ústřední organisace českého hostinstva v Čechách, na Moravě a Slezsku na sjezdu československého hostinstva, konaném za účasti 1600 delegátů ve dnech 6.-8. října 1919 v resoluci sjezdem jednomyslně přijaté ve IV. jejím oddílu žádají:

Kulturní snahy českého organisovaného hostinstva buďtež podporovány vládou a ostatními příslušnými činiteli vybudováním odborných škol pokračovacích, sestátněním odborné školy hostinské v Brně, uskutečněním vyšší školy hostinské a hotelní v Praze, dále podporou odborných kursů, pořádaných za součinnosti ústředních organisací hostinských v republice těmito školami, jejichž budou doplňkem. Pamatováno budiž dotacemi státními na hostinské výstavnictví, museum, jakož i na zahraniční exkurse.

V tomto resolučním bodě je nejdůležitějším a nejvážnějším požadavkem, aby byla zřízena česká vyšší škola pro hotelový průmysl a živnost hostinskou a výčepní v Praze, jejíž nutnost uznávají nejenom kruhy odborné, avšak i čelní naši národohospodáři i celá veřejnost.

V našem státě máme mnoho škol středních všeho druhu, dále vysokých škol, avšak postrádáme škol odborně - živnostenských. To, co jsme zdědili po starém Rakousku v tomto směru, je neúplné a jenom počáteční pro soustavnou a odbornou výchovu našeho živnostenského dorostu. Doba přerodu hospodářsko-politických poměrů vyžaduje i po této stránce u nás aspoň stejný postup a stejné tempo, jaké je věnováno různým u nás postulátům ostatních tříd národa.

V živnosti hotelové, hostinské i výčepní je třeba vyzvednouti u nás dnešní odbornou vzdělanostní úroveň nejenom po stránce praktické, avšak také po stránce teoretické jež spojeny úhrnem mohou potom skutečně vyhověti zejména v dozírné budoucnosti všem moderním požadavkům hostů jak domácích tak i cizích. Již dnes je zřejmým, že ruch cizinecký v naší republice bude postupně růsti, bude ohromný, dělící se na hosty - z kruhů průmyslových a obchodních, navštěvujících pravidelně a ve velkém počtu naši republiku za příčinou navazování, uskutečňování a provádění obchodů s cizinou jimi zastupovanou - z kruhů pak dále vědeckých, jež z celého světa za příčinou studia našich dřívějších a nyní zdárně pokračujících snah kulturních, průmyslových a obchodních budou sjížděti se v našem hlavním městě i ostatních čelnějších místech republiky, - konečně z kruhů čistě turistických, jež v každém ročním čase ve velkém počtu navštěvovati budou naše krásné kraje, nádherné svými přírodními krásami.

Tento stručně vylíčený pro budoucnost u nás cizinecký ruch je přirozeně všude udržován a zvětšován nemalou měrou také pohostinstvím, prokazovaným hotelnictvím a živností hostinskou, jemuž v cizině již před válkou věnovaly státy evropské velkou pozornost a velkou podporu.

Rakousko v tomto směru vyšlo vstříc pouze jenom Vídni a to ještě polovičatě.

Proto naší čilí a dále hledící číšníci po vyučení musili do ciziny a byl to zejména spolek číšníků "Otakar", jenž každoročně vysílal řadu hochů po vyučení se číšnictví do Francie, Švýcar a Anglie na zdokonalenou a zkušenou.

Ovšem tu bylo zase vzdělání jenom v praksi a nejvíce snad naučení se řeči v zemi hlavní, avšak hlubší vzdělání v naukách, souvisejících s hotelnictvím, hostinstvím a uměním kuchařským, na př. ve zdravotnictví, účetnictví, chemii atd. atd., nebyla-li jednotlivcům poskytnuta nějaká zvláštní příležitost, často ovšem vzácná a řídká - zase vyšší vzdělání pokulhávalo.

Česká kuchyň je světoznámá. Bude známější a vyhledávanější v našich hostincích všech tříd, budou-li při škole konány každoročně kursy pro dcery a ženy hostinských, by po této stránce vystupňovala se jich dnes beztak již dobrá kuchařská kvalifikace.

Všemu předeslanému dnes možno a mu býti odpomoženo zřízením svrchu uvedené školy, jejíž návštěva je zajištěna v nejvyšší přípustné míře. Jeť dnes v Čechách pouze 145 odborných společenstev hostinských, sdružených ve 4 organisacích vyššího řádu: Svaz společenstev hostinských a výčepníků v Praze, Svaz společenstev hostinských a výčepníků v Českých Budějovicích, Svaz společenstev hostinských a výčepníků v Hradci Král., Svaz společenstev hostinských a výčepníků v Plzni, kteréžto jednotky podle obvodů obchodních a živnostenských komor tvoří vyvrcholenou a jedinečnou organisaci živnostenskou po této stránce v celé republice: Jednotu svazů českých společenstev hostinských a výčepníků pro Čechy v Praze, koncentrující 24 tisíc hostinských, zaměstnávající kvalifikovaných sil kolem 10 tisíc a nekvalifikovaných kolem 50 tisíc, ne-li ještě o mnohem více.

Profesor Lisst pojednávaje nedávno o našem školství středním, vysokém a školství vůbec, poukázal správně na potřebu větší péče odborného školství živnostenského, ze kterého na prvním místě uvedl nutné a neodkladné zřízení odborné školy hostinské.

Osnova učební budiž vypracována na součinnosti ústředních organisací: Jednoty svazů českých společenstev hostinských a výčepníků v Praze a Ústřední Jednoty "Hostimil" v Praze, jakož i její hmotné vyzbrojení.

To je požadavek a potřeba vyšlá nejenom ze stavu hostinského, nýbrž je to požadavek a neodkladné přání doby, ve které žijeme, a naší republiky, jejíž jako každé země i státu uspořádání posuzuje se často cizinci podle prvního dojmu, získaného řádným ubytováním a dokonalým pohostinstvím.

Návrh tento budiž přikázán výborům: kulturnímu, živnostenskému a rozpočtovému.

V Praze dne 13. února 1920.

Frant. Petrovický,

Dr. Lukavský, Dr. Mareš, Viková-Kunětická, Dr. Vrat. Černý, Dr. Vaněk, Ing. O. Nekvasil, Dr. Fáček, Prof. Koloušek, Dr. A. Zeman, Alois Jirásek, Dr. Jar. Brabec, A. Sládek, V. Rebš, Ing. L. Novák, Dr. Hajn, V. Dyk, Purkyňová, B. Fischer, V. Hatlák, V. Votruba.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP