Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2186.

Návrh

členů Národního shromáždění O. Kypra, Ludmily Zatloukalové-Coufalové, Chlebounové, J. Dubického, Bradáče, Klegy a soudr.

týkající se zaopatření pozůstalých po padlých a zemřelých vojínech a invalidech, jmenovitě zabezpečení výchovy sirotků.

Československá republika převzala mezi jinými smutné dědictví: statisíce nezaopatřených vdov a sirotků po padlých a zemřelých vojínech a invalidech. Tito pozůstalí jsou nejtěžšími válečnými poškozenci. Ztrativše válkou všechno - jsou odkázáni výhradně na sebe, není zde dosud pronikavé péče sociální, není dosud vyřešena otázka pensijního zaopatření a není vůbec postaráno o zabezpečení výchovy dětí.

Péče ministerstva sociální péče, týkající se pozůstalých (vdov a sirotků), kterých v Čechách bude nejméně 200.000, byla v roce 1919 obdařena částkou K 50.000.-. Tak malá částka nestačí ovšem na krytí nákladů spojených s péčí o vdovy a sirotky, péče sama nemůže za takovýchto poměrů vykazovati podstatnějších úspěchů. V rozpočtu na rok 1920 byla sice povolena větší částka na péči o pozůstalé, ale tato není rovněž dostatečnou ke krytí nejnaléhavějších potřeb.

Životní poměry vdov a sirotků (a to všech kategorií po mužstvu i po důstojnících) jsou velmi neutěšené. Vyživovací podpora je nedostatečná, neznamená však také východisko z těchto poměrů. Její zvýšení nebylo by však projevem zdravé sociální péče, pomoc a záchrana musí býti těmto nevinným obětem války poskytnuta zcela jinak.

Máme především na mysli nezbytně nutnou úpravu péče o děti vdov a sirotky úplné. Pro tyto nutno vybudovati, a to se vším urychlením potřebné vychovávací ústavy, ve kterých by byli sirotci všestranně zaopatřeni až do úplného vyzbrojení pro samostatný život občanský. Zřízení několika pensionátů ve vhodných zámcích, které bude nutno ve prospěch těchto státních příslušníků vyvlastniti, považujeme za prvořadou povinnost státní správy, které osud několika set tisíc sirotků nemůže býti lhostejný.

Podepsaní proto navrhují:

Vládě se ukládá, aby svými příslušnými orgány postarala se o nejrychlejší vybudování potřebného množství vychovatelen pro sirotky po padlých a zemřelých vojínech. Vychovatelny buďtež podle možnosti umístěny i na venkově ve vyvlastněných zámcích a všestranně vybaveny, tak, aby odpovídaly všem požadavkům moderní péče o dítě.

V ohledu formálním budiž návrh tento přikázán výboru kulturnímu, sociálně-politickému a rozpočtovému.

V Praze dne 12. ledna 1920.

O. Kypr, Ludmila Zatloukalová-Coufalová, Chlebounová, J. Dubický, B. Bradáč, Klega,

Chaloupka, Dr. Kubíček, Donát, Mašata, Karel Svoboda, Lukeš, Dr. Zahradník, Hyrš, Hübner, Slavík Ant., Otm. Hrejsa, Ad. Prokůpek, Josef Tomášek, Malík, Jonáš, Marcha, Vojta, Vraný, Fr. Hybš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP