Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2182.

Návrh

členů Národního shromáždění Emila Špatného, JUDra Jaroslava Brabce, V. Johanise, Ing. Záruby - Pfeffermanna, JUDra J. Kubíčka, Methoda Zavorala a soudr.

na částečnou úpravu základny finanční obce Pražské.

Výbor pro Velkou Prahu a ústavní výbor při Národním shromáždění projednaly již osnovy zákonů, jak jim přikázány byly Národním shromážděním. Celkový elaborát o Velké Praze bude plenu Národního shromáždění předložen v nejbližších dnech. Tím vstoupí utvoření Velké Prahy do stadia skutečnosti.

Podepsaní upozornili již ve svém návrhu, který podali 25. července 1919 v Národním shromáždění (tisk čís. 1462), že třeba pomýšleti zavčas na úpravu finanční základny obce Pražské. Dosažením samostatnosti naší stalo se z Prahy hlavní město celé republiky a vzrostly jí tím úkoly, zejména i povinnosti representační. Třeba již proto z tohoto důvodu pamatovati na opatření vyšších příjmů pro potřebu obecní. Avšak připojením předměstí ku Praze, které má býti nyní provedeno, úkoly tyto ještě nepoměrně se zvýší. Třeba upozorniti v tom směru jen na celou řadu otázek správních, sociálních, humanitních, jejichž rozřešení od Velké Prahy se očekává, dále na rozlohu a počet obyvatelstva dnešní Prahy a příští Velké Prahy a konečně na různost základny daňové ve vnitřní Praze a v obcích předměstských, která jest v přímém opaku s rozlohou obcí předměstských ku vnitřní Praze. Proto byli pevně přesvědčeni o tom, že při projednávání sloučení obcí předměstských s Prahou bude třeba pamatovati na včasné a řádné vybudování finanční základny obce Pražské, poněvadž jinak by byl utvořen veřejnoprávní útvar, který by nebyl života schopen.

Vláda republiky naší připojila se k názoru podepsaných a zahájila proto s obcí Pražskou jednání o otevření nových zdrojů příjmových. Jednání toto bylo z části skončeno, a výsledek jeho jsou návrhy na zavedení některých nových dávek v obci, jako na př.:

dávka z nezastavených pozemků, jež jsou v obvodu hlavního města Prahy. Dávka tato má býti vybírána z okrasných zahrad a jiných pozemků, věnovaných účelům hospodářským nebo obchodním podle čtverečních metrů, jinak z ostatních pozemků procentem skutečné hodnoty pozemkové.

Dlažebné ze všech vozidel osobních i nákladních, poháněných silou živočišnou nebo motorickou, ať zatížených či prázdných. Dávka činí 20 hal. až 1 K.

Dávka z držení motorických dopravních prostředků na území obce Pražské, která by se vybírala podle počtu koňských sil nebo jiných jednotek, jimiž určuje se výkonnost motorického stroje.

Dávka z dopravy autobusem nebo jiným dopravním prostředkem, jež by činila 10% ceny jízdních lístků.

Přirážka obecní k státním poplatkům převodním, která již po dlouhou řadu let v jiných městech byla zavedena. Přirážka tato má činiti 10% státních poplatků převodních.

Vedle toho upravuje se sazba obecní dávky ze psů, jež zvyšuje se z dosavadních 20 K na 50 K. - V osnově zákona vypouští se ovšem stanovení sazby, ježto nemá býti vyloučena možnost event. pozdějšího dalšího zvýšení dávky této.

Dávky a platy tyto možno vybírati ovšem pouze na základě zákona. Projednání a vydání samostatných zákonů na celou řadu těchto dávek bylo by však spojeno se značnými potížemi a vyžadovalo by delší doby.

Sanace obecních financí pražských a utvoření pevného základu finančního pro Velkou Prahu nestrpí však odkladu, a proto hledána jiná cesta, která by spíše vedla k cíli.

Pro obec Pražskou vydán byl ještě za bývalého Rakouska, tedy za vlády, která dojista nenadržovala obci Pražské, zákon o zavedení a vybírání obecních platů a dávek v Praze ze dne 5. května 1908, čís. 32 z. z. Zákon tento jest rámcový. Obsahuje totiž jen zásadní povolení zákonodárcovo k zavedení některých dávek a platů obecních, kdežto provedení detailní o vybírání těchto dávek přenechává zvláštním pravidlům, která dříve musí býti schválena zemským správním výborem v dohodě s vládou. Výhody zákona tohoto není třeba šíře rozváděti. Zákon poskytuje možnost dávky a platy zavésti, je podle potřeby upravovati, aniž by tím na druhé straně zájem státu mohl býti poškozen, poněvadž o zavedení a výši dávek těchto rozhoduje nikoli obec sama, nýbrž zemský správní výbor a státní správa.

Podle náhledu podepsaných bylo by proto nejúčelnější, kdyby citovaný rámcový zákon ze dne 5. května 1908, čís. 32 z. z. o dávkách a platech obecních byl doplněn připojením nově navržených dávek a platů a kdyby při tom současně některá ustanovení dosavadního zákona dnešním poměrům byla přizpůsobena, což platí zejména o odstavci třetím a šestém.

Podepsaní navrhují proto, připojujíce návrh zákona, aby návrh tento přikázán byl výborům pro Velkou Prahu a finančnímu s povinností, aby návrhy tyto s urychlením projednaly a zákonnou novelu do osmi dnů Národnímu shromáždění předložily, aby tak před projednáním osnovy zákona o Velké Praze novela tato Národním shromážděním mohla býti přijata.

Zákon

ze dne ...................... 1920,

kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 5. května 1908, čís. 32 z. z. o zavedení a vybírání obecních platů a dávek v obci hlavního města Prahy.

Článek I.

§ 1. Odst. druhý § 106. obecního řádu hlavního města Prahy podle znění zákona ze dne 5. května 1908, čís. 32 z. z., mění a doplňuje se takto:

Ustanovení 1. v dosavadním znění se zrušuje a nahražuje se tímto: Pro zavedení a vybírání obecní dávky ze psů platí ustanovení zákona ze dne 29. května 1873, čís. 24 z. z., až na ustanovení § 2., omezující výši této dávky.

Ustanovení 10. doplňuje se tímto odstavcem: Mimo to mohou býti vybírány obecní dávky za zvláštní používání veřejného statku nebo jiných veřejných zařízení obecních a z návěští jakéhokoli druhu, která určena jsou pro veřejnost.

Nově připojují se tato ustanovení:

11. Z nezastavených pozemků, ležících v obvodu hlavního města Prahy, vybírati se může od vlastníků pozemku roční dávka obecní, a to při zahradách podle čtverečních metrů, při ostatních pozemcích procentem skutečné hodnoty pozemku.

12. Ze všech vozidel osobních i nákladních, poháněných silou živočišnou nebo motorickou, ať zatížených či prázdných, vybírati se může obecní dávka (dlažebné).

13. Z držení motorických dopravních prostředků na území obce Pražské vybírati se může roční dávka podle počtu koňských sil nebo jiných jednotek, jimiž určuje se výkonnost motorického stroje.

14. Z nemovitostí, které leží na území hlavního města Prahy, vybírati se může obecní přirážka ku poplatkům z převodu nemovitostí mezi živými i pro případ smrti.

Přirážka tato předpisuje se a vybírá týmiž orgány, jakými se vybírá státní poplatek převodní.

§ 2. Odstavec 3. § 106. obecního řádu hlavního města Prahy podle znění zákona ze dne 5. května 1908, čís. 32 z. z., mění se takto:

Mají-li býti v obci zavedeny a vybírány platy a dávky uvedené v odst. II. 1. až 14., které dosud vybírány nebyly, nebo mají-li býti zvýšeny platy a dávky tyto již vybírané, jest třeba, aby se na tom usneslo městské zastupitelstvo za přítomnosti nejméně dvou třetin členů nadpoloviční většinou přítomných a aby usnesení toto schváleno bylo zemským správním výborem v dohodě se zemskou správou politickou. Kdyby mezi zemským správním výborem a zemskou politickou správou nebylo docíleno dohody o povolení některých platů nebo dávek nebo o jejich zvýšení, předloží se věc vládě k rozhodnutí.

Jiné v odst. II. 1. - 14. neuvedené platy a dávky lze zavésti jen zákonem.

§ 3. Odstavec 6. § 106. obecního řádu hlavního města Prahy podle znění zákona ze dne 5. května 1908, čís. 32 z. z. se doplňuje takto:

Z nezapravených platů a dávek vybírá obec úrok z prodlení podle analogie ustanovení zákona ze dne 18. října 1902, čís. 74 z. z.

Článek II.

Zákon tento platí se zpětnou působností od 1. ledna 1920. Vládě se ukládá, aby tento zákon provedla.

V Praze dne 13. ledna 1920.

Emil Špatný, Dr. J. Brabec, V. Johanis, Ing. Záruba-Pfeffermann, Dr. Kubíček, Meth. Zavoral,

Dr. Uhlíř, Hübner, Ing. Rotnágl, Karel Moudrý, Dr. Krouský, Stivín, Benda, Dr. Herben, Sladký, B. Fišer, Dr. Engliš, V. Freiman, R. Merta, Frant. Zeminová, Drobný, Kouša, Vraný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP