Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2166.

Dotaz

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby, V. Rebše,

Fr. Petrovického a druhů

na ministra obchodu

v záležitosti vývozu klihu do Německa.

V říšskoněmeckých odborných listech činí právě říšskoněmecký ministr hospodářství toto oznámení: »S ohledem na stále mně v poslední době docházející stížnosti na nedostatek klihu v dřevozpracujících živnostech a průmyslu sděluji, že Diktátorský výbor říšského hospodářského ministerstva pro dovoz, vývoz a provoz povolil centrále pro náhradní krmiva (do které státní hospodaření klihem v Německu je zařaděno) provedení dvou velkých dovozních obchodů klihových: jeden za 8 milionů marek (t. j. více jak 100 vagonů) s Československem a druhý ve výši 2 a půl milionu franků se Švýcarskem.«

Tato zpráva zachvěla celým dřevozpracujícím průmyslem v republice československé, neboť právě ve chvíli, kdy Německo stará se pečlivě o to, aby všechny obory a proto i dřevozpracující měly dostatečné zásoby potřebných k výrobě materiálií, byť i je musely dovézti, a tím také aby udržely svoji výrobu v chodu a mohly konkurenčně zasáhnouti se svými výrobky do světové soutěže a udržeti i zajistiti si další odbytiště, československá republika ubírá, dřevozpracujícímu průmyslu vývozem tyto důležité materiálie, bez kterých nejsou ničím a tím ztěžuje ještě značněji nejen vývin truhlářských odborů, které jsou ve výrobní organisaci i strojní výrobě daleko pozadu za vyspělým průmyslem německým, a teprve nyní počínají pozvolna vybavovati se z plének a přizpůsobovati rationelním zařízením továren německých; ztěžuje se jim konkurence jednak proto, že ceny následkem vývozu a tím způsobeného nedostatku klihu úžasně stouply, a jsou dnes namnoze i závody, které klihu žádného nemají a nejsou s to, aby si jej někde opatřily.

V posledních dnech stouply tak neobyčejně ceny klihu, že nejen maloživnostníci, ale i velké továrny truhlářské zůstávají přímo ohromeny faktem, že buď musí neslýchané ceny, které se dnes žádají, platiti, aneb úplně výrobu svou zastaviti. Koncem měsíce září stál klih ještě Kč 7.- až Kč 7.50 za 1 kg, ale od té doby počalo tak úžasné stupňování cen, že dnes není pod Kč 13.- k dostání, dokonce žádá se za klih již i Kč 16.50 za 1 kg, což znamená 1650 K československé měny za 100 kg a při těchto cenách mizí ještě k tomu všemu klih úplně z obchodu.

Povolením vývozu klihu za 8 milionů marek sráží československé dřevozpracující živnosti do úžasné kalamity, která pro tyto obory, které ve válce utrpěly značné ztráty, i pro v nich zaměstnané desetitisíce dělníků může znamenati úžasnou katastrofu. Neboť v zasvěcených do klihárenského odboru kruzích ví se, že »klih půjde nahoru«, že z jara 1920 cena klihu bude za 1 kg Kč 20.-.

Podepsaní táží se proto p. ministra obchodu:

1. Jsou tyto uzávěrky vývozní p. ministru známy?

2. Je ochoten dáti zjistiti jak celkovou produkci a ceny klihu v klihárnách, tak i jich odběratele?

3. Kolik klihu, kam a za jaké ceny povolily naše státní úřady vyvézti?

4. Je-li p. ministr ochoten dáti pátrati po zboží, které se někde musí skrývati pro účely řetězového obchodu?

5. Je ochoten zakročiti, aby se dřevozpracujícím živnostem a průmyslu dostalo dosti klihu v přiměřených cenách, tak, aby mohly nejen výrobu v chodu udržeti, ale i konkurenčně do soutěže světové zasáhnouti?

V Praze 7. ledna 1920.

Vlad. Hatlák, Vil. Votruba, V. Rebš, Fr. Petrovický,

J. Veselý, Dr. Metelka, Dr. Budínský, V. Čipera, Dr. Mareš, Dr. Jar. Stránský, Dr. Franta, Dr. Vrat. Černý. K. St. Sokol, Dr. Kramář, B. Král, Sís, Jar. Špaček,

Nohel.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP